VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážští chtějí obnovit zašlou slávu rekreace u Horky

Stráž pod Ralskem - Ve Stráži chtějí zlepšit podmínky ke koupání v místním jezeře. Nechají Horku odbahnit.

20.8.2009
SDÍLEJ:

Vodní nádrž Horka ve Stráži pod Ralskem.Foto: strazpr.cz

Zachránit rekreaci ve Stráži pod Ralskem má odbahnění vodní nádrže Horka za sto milionů korun. Zdejší zastupitelé posvětili, aby si město za tímto účelem zažádalo o dotaci. „Žadatelem o dotaci budeme sice my, ale protože plocha vodního díla je majetkem Povodí Ohře, museli jsme jednat hlavně s ním,“ vysvětluje Jitka Urbánková, místostarostka Stráže pod Ralskem.

„Předmětem jednání byl jednak bezplatný, popřípadě minimální pronájem vodní plochy na více než pět let, ale i spoluúčast při financování celého projektu. Máme přislíbenu částku pět milionů korun,“ doplňuje místostarostka.

Horka neodmyslitelně patří ke Stráži. Pryč jsou ale ty časy, kdy se na jejím břehu rekreovaly stovky lidí z celé republiky. Celá sláva skončila s rozvojem těžby uranu ve zdejší oblasti a s omezenými možnostmi ubytování rekreantů.

Současné koupání znepříjemňuje velké množství bahna na dně. Rybník je pro Povodí Ohře především vodním dílem a je určen k řízenému zadržování záplavových vod v přímé kaskádě s Hamerským rybníkem. Horka je také chovným rybníkem a kapři k životu bahno potřebují.

Náklady půjdou do desítek milionů

Na základě strategického plánu města si nechali Strážští vloni vypracovat studii proveditelnosti odbahnění. V ní je pouze odhadováno množství bahna v celé nádrži, a proto byl první nástin ceny sto osmdesát milionů korun. Po přesnějším měření by se ale náklady na odbahnění měly vejít do sto milionů korun.

„Odhady ale počítají s průměrnou cenou. Náklady se mohou ještě snížit, protože chceme jednat se státním podnikem Diamo o uložení odtěženého bahna,“ podotýká Jitka Urbánková. Nic ale není zadarmo a při realizaci takové velké akce dojde i k určitým omezením.

Pokud totiž budou Strážští úspěšní v žádosti o dotaci, bude rybník po výlovu ryb na podzim příštího roku vypuštěn, od jara by následovaly odbahňovací práce a po odtěžení sedimentu by mohl být na podzim 2011 opět napuštěn. „Je nutné si také uvědomit, že kvůli probíhajícím pracím bude uzavřen nejen vodní vlek, ale i celá pláž,“ zdůrazňuje místostarostka.

V současné době město jedná s firmou ISVH Žďár nad Sázavou, která by měla zpracovat projektovou dokumentaci a podání žádosti na získání potřebné dotace.

Autor: Radmila Pokorná

20.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení