VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníkům i operačním pomůže chytrý systém

Česká Lípa - Hlášení mohou strážníci vkládat ještě v terénu do mobilu, urychlí se také lustrace lidí.

3.7.2015 4
SDÍLEJ:

S chytrým telefonem v ruce teď budou Českolipané potkávat své strážníky stále častěji. Prostřednictvím telefonu už hlášení přímo z terénu vkládá také strážník Pavel Daniel (na snímku), jehož okrskem je střed města.Foto: Deník/Michael Polák

Předvedení na služebnu kvůli ověření totožnosti? Tento úkon možná z práce Městské policie v České Lípě od letošního roku úplně vymizí. Strážníci si totiž budou moci o člověku, kterého kontrolují, zjistit veškeré detaily přímo v terénu prostřednictvím chytrého telefonu a s pomocí úplně nového informačního systému, který nyní testují a ve kterém by měli od září naplno fungovat.

Moderní technologie stále více pronikají i do práce českolipské městské policie. Nový systém jim například výrazně zmenší objem administrativní práce, kterou musí vykonat po návratu z obchůzky. Informace o veškerých událostech z terénu včetně fotografií či videí teď mohou strážníci vkládat do systému přímo z ulice prostřednictvím mobilů s operačním systémem Android. Nový program umí všechna uložená data k jedné události seřadit do podoby připraveného hlášení, které by jinak strážníci museli sami připravit a napsat.

„Zároveň přes nový systém budou probíhat veškeré lustrace s využitím evidencí, do kterých máme přístup," říká Antonín Doležal, zástupce velitele Městské policie v České Lípě. „Přímo z místa tak můžeme zjistit, jestli jsme se už s kontrolovaným při naší práci setkali, jestli je nebo není v pátrání státní policie a nový systém je propojený také s registrem obyvatel, prostřednictvím kterého se doplní další základní data. Systém by měl ještě umožnit i přístup do registru psů."

Volání na linku 156 systém sám uloží

Systém rozlišuje, kdo mu hlášení zadává: jestli jde o strážníka na pochůzce, hlídku v autě či obsluhu kamerového systému. Pokud hlášení přijde ve formě volání obyvatel města na linku 156, systém nové hlášení sám založí a připojí k němu zvukový záznam hovoru z linky.

Nový systém také umožní daleko efektivnější přehled o činnosti městské policie a jednotlivých strážníků, ale přinese také statistická data o tom, které problémy a přestupky se na území města nejčastěji vyskytují či kde musí strážníci nejčastěji zasahovat.

„Systém umí na základě vložených dat sestavit teplotní mapu, která barevně rozliší největší ohniska výskytu konkrétních událostí, které chceme sledovat," popsal Antonín Doležal.

Součástí aplikace v mobilních telefonech strážníků je také GPS, vedení městské policie tak bude mít přesný přehled i o pohybu jednotlivých strážníků ve službě, systém dokáže trasu, po které se pohybovali, přesně zobrazit v mapě.

„GPS pro strážníky v terénu novinkou není, používáme ji tady k monitorování jejich pochůzek už několik let. Nový systém ale výrazně zlepší celkový přehled o práci strážníků. Například jednoduše z něj zjistíme, kolikrát strážník procházel za určité období konkrétní ulicí, pokud by si někdo z obyvatel města stěžoval, že do jeho ulice strážník nechodí," upozornil zástupce velitele městské policie.

Celý program strážníci nyní testují a zasílají připomínky a požadavky společnosti, která software městské policie dodala. „Firma dodala základ a vše ostatní teď pro nás upravuje na míru podle našich požadavků. Předpokládáme, že do konce srpna by měla být finální podoba vychytaná," řekl Doležal.

Autor: Michael Polák

3.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Fena křížence Bettynka, která je nyní v útulku v Dobranově, bude mít možná už brzy nový domov. Malá Silvinka společně se svojí maminkou uvažují, že by si ji adoptovaly.

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

„Vnuci“ lákají peníze na seniorech

Liberecký kraj – Senioři jsou stále vděčným terčem podvodníků. Teď už jim volají i domů.

Holany se pyšní silným kádrem

Holany - Může si mnout ruce. Trenérovi Jiřímu Barvířovi se povedlo přesně to, o co usiloval během letní pauzy přivedl do Holan hned několik nových hráčů.

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Liberecký kraj - Hygienické kontroly na letních táborech v Libereckém kraji pokračují. K 16. srpnu mají hygienici nahlášeno celkem 171 táborů s 245 běhy. Celkem jich zkontrolovali 77.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení