Špatná komunikace s radnicí, zvyšování nájmu na hranici únosnosti a přitom téměř žádné investice do objektu polikliniky. Na to si stěžují malí živnostníci ze Stráže pod Ralskem, kteří podnikají v prostorách vlastněných městem.

„Pronájem se za dva a půl roku zvedl jednou tolik. Nyní při téměř sto metrech čtverečních platíme bez pár korun patnáct tisíc, což mi na Stráž připadá poměrně dost vysoko,“ říká Petr Karban za cukrárnu sídlící v budově polikliniky a podotýká, že trend nastavený městem všechny nájemce v poliklinice znejistil.

„Současný stav je pro nás na hraně únosnosti, výš už jít nemůžeme a všichni se ptáme, co bude za rok,“ přidává se Magda Smejkalová ze zdejšího kadeřnictví Magda a Zlatka. Město Stráž pod Ralskem získalo pětadvacet let starou polikliniku bezúplatným převodem od ministerstva financí k březnu 2008.

„Zároveň s tím jsme převzali i strukturu výpočtu nájmu od původního správce, kterým byl státní podnik Diamo Stráž pod Ralskem. Prověřili jsme výměry metrů čtverečních pronajatých ploch, abychom věděli, zda jsou nájmy dobře vypočítané,“ říká Věra Bradáčová, starostka Stráže pod Ralskem. Podle ní byla při kontrole v původních výměrech Diama zjištěna celá řada početních chyb.

„Skutečné náklady podle metrů čtverečních jsme naúčtovali až od dubna letošního roku, kdy se město stalo plátcem DPH,“ vysvětluje starostka Bradáčová a zdůrazňuje, že navýšení nájmů nebylo příliš velké, protože město v žádném případě nechce likvidovat malé živnostníky. „Jednou za rok bude provedeno vyúčtování a na jeho základě bude stanoveno nové nájemné, které může být nižší než doposud,“ doplňuje starostka.

Dotčení živnostníci uznávají rizika, které soukromé podnikání přináší. Na druhou stranu poukazují na fakt, že za zvýšené nájemné do kapsy města se nijak nezlepšily podmínky k jejich činnosti. „Město nevyvíjí žádné aktivity a neinvestuje do jím poskytovaných služeb, aby přilákalo další zájemce o zde volné prostory. Nejsou zde měřiče tepla, elektroměry, budova není zateplena,“ konstatuje Petr Karban s tím, že poliklinika je přirozené centrum města, a pokud zde bude lepší nabídka služeb, lidé je i budou využívat.

Město sice investovalo v lednu letošního roku do nového zabezpečovacího systému, ale až na nátlak živnostníků poté, co téměř před rokem došlo k vloupání do objektu. „Ve výměru nájemného je položka za úklid společných prostor. Osobně platím téměř patnáct stovek za to, že sem dvakrát týdně přijde uklízečka, aby vytřela chodbu a uklidila veřejnou toaletu.

Ta by si ale zasloužila rozhodně častější údržbu a lidé by si nemuseli chodit pro ubrousky do zdejší cukrárny,“ poukazuje na další nešvar kosmetička Petra Dusilová. „Všechny peníze z pronájmu půjdou zpět do polikliniky na investice,“ ujišťuje Věra Bradáčová a podotýká, že sama radnice se od podzimu letošního roku stane významným nájemcem, neboť se přestěhuje do zdejších prostor a bude tak zabírat celou její třetinu.

„To, co se děje, nepovažuji za zlou vůli ze strany města, ale možná není personálně vybaveno o starost polikliniky a někde po cestě vázne komunikace mezi námi,“ připouští Petr Karban. Prostředníkem mezi radnicí a podnikateli z polikliniky je firma ve vlastnictví města EC Stráž a.s., která zajišťuje správu budovy. „Přímo v objektu polikliniky má EC Stráž svou správcovou. Ta by měla řešit všechny připomínky k provozu či případné stížnosti a informovat své nadřízené,“ dodává k problémům s komunikacím starostka.