VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střechy mohou začít praskat

Českolipsko - Lidé chodí při zdech domů, aby je padající sníh nezranil. O střechy, které se prohýbají pod jeho náporem, se musí postarat majitel

10.1.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENIK/archiv

Jdete po chodníku a zničehonic, pár centimetrů od vás se ozve dutá rána. Není to nic jiného než sníh, který se při oblevě sesunul ze střechy.
Letošní zima nadělila nejen hromady sněhu, ale také starostí. Když se na střechách začal hromadit, přišla obleva a kolemjdoucím hrozilo, že na ně spadne.

Následně přituhlo a pěší ohrožovalo sesutí ledových desek ze střech domů a pády rampouchů. Obleva je tu zase a sníh opět hrozí pádem.
„Celý týden jsem musela dávat pozor, aby na mě ze střechy něco nespadlo,“ postěžovala si jedna z obyvatelek sídliště Špičák v České Lípě a dodává, že raději se plíží při zdi, aby ji padající sníh nezranil.

Hrozí nebezpečí z prodlení

„Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje k odstraňování rampouchů a ledových převisů ze střech domů soukromých osob a komerčních firem nevyjíždí,“ řekla k problematice mluvčí HZS Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Jak doplňuje, každý majitel objektu je povinen se o svůj majetek postarat tak, aby nedošlo k ohrožení zdraví, životů i majetku ostatních. Existují ovšem výjimky. Totiž případy, kdy situace bezprostředně ohrožuje životy a zdraví občanů a hrozí nebezpečí z prodlení.

Další výjimku tvoří objekty patřící městu či obci. Sem může být na žádost starosty vyslána jednotka dobrovolných hasičů a v rámci hospodářských prací led ze střech odstranit, samozřejmě na náklady dané obce. „Každé ohlášení podobné situace zhodnotí operační důstojníci na našich operačních a informačních střediscích,“ doplňuje Michalíčková.

Ti mohou občanům dát kontakt na specializované firmy, které provádějí odstraňování ledu ze střech domů. To si ovšem majitel objektu musí uhradit ze své kapsy. Operátoři mohou na místo vyslat i hasiče, kteří nebezpečnost konkrétní situace na místě vyhodnotí. „Škody a poranění padajícím ledem Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje neeviduje,“ dodala mluvčí HZS Iva Michalíčková.

Těžký sníh může zničit střechu

„Vedoucí jednotlivých obvodních oddělení okresu během letošní zimy prošetřovali pouze jeden případ pádu sněhu ze střechy,“ poznamenal českolipský policejní mluvčí Milan Bradáč. I když samovolný pád sněhu to nebyl, šlo spíše o lidskou neopatrnost. Před vánočními svátky při odklízení sněhu ze střechy domu v Novém Boru došlo k poškození satelitu. „Jiný případ jsme do současné doby neprošetřovali,“ dodal Bradáč.

Prozatím se na Českolipsku pády sněhu ze střech obešly bez zranění. Nyní, kdy sníh na střechách těžkne, není ani tak důležité, jak je vysoký, ale kolik váží. Mokrý sníh o výšce kolem dvaceti centimetrů zatěžuje střechu hmotností i padesát kilogramů na metr čtvereční. Riziku zhroucení střech pod tíhou sněhu se lze bránit jednoduchým způsobem.

Na střeše si označte prostor jeden krát jeden metr, sníh z něho naházejte do pytle a zvažte. Pokud překročí padesát kilogramů, měl by se odklidit. Takovou práci je třeba dobře naplánovat a hlavně nehromadit sníh na střeše v jednom místě nebo na okrajích. A není snad třeba připomínat, že při shazování je třeba dávat pozor na chodce.

Tomáš Mařas

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení