VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svým nadšením pomáhá dětem z dětských domovů

Českolipsko - Sport byl pro něj samotného cestou, jak si zlepšit sebevědomí. Nyní tuto myšlenku šíří mezi dětmi z dětských domovů a sociálně slabých rodin nejen v Libereckém kraji. Řeč je o triatlonistovi Tomáši Slavatovi

13.7.2017
SDÍLEJ:

Vrcholový sportovec vyrůstal v nefunkční rodině. Vyrovnal se s tím tak, že vytvořil rodinné zázemí svým synovcům.Do své péče si vzal i další děti z Dětských domovů. Navíc dětem ze sociálně slabých rodin pomáhá dosáhnout sportovních cílů.Foto: Archiv T. Slavaty

Vyrůstal jako dítě ulice, v problematickém prostředí plném alkoholu a hádek. Přesto se stal úspěšným sportovcem. Na svém osobním kontě má několik ocenění. Například Mezinárodní olympijský výbor (MOV) mu v roce 2011 udělil cenu s názvem Sport a společenská odpovědnost. Je nejmladším nositelem tohoto ocenění na světě. Zařadil se tak po bok hokejisty Jaromíra Jágra, jehož o rok dříve MOV ocenil jako vzor pro mládež.

Ačkoliv Tomáš pochází z Prahy, jeho minulost a i budoucnost ho spojuje s Českou Lípou. „Žil a žije tady můj nevlastní otec. Navíc jsem tady v centru České Lípy koupil nemovitost. Máme v plánu ji pronajímat tak, abychom z výnosu pronájmu mohli financovat další sportovní akce pro děti,“ popisuje Tomáš Slavata.

JSOU SI ROVNI

Mezi akce, o kterých mluví, patří například projekt Slavata Triatlon Tour, jehož smyslem je podpořit integraci dvou zdánlivě rozdílných světů dětí z dětských domovů a běžných rodin. Přivést děti ke sportu a naučit vzájemné solidaritě bez ohledu na sociální postavení ve společnosti.

Triatlonista navíc objíždí základní a střední školy s besedou, při které vypráví zážitky ze svého dětství, a snaží se děti motivovat ke sportovním výkonům. „Pořádáním sportovních závodů se snažím spojovat děti z dětských domovů s ostatními a skrze to ukazovat, že nezáleží na tom, odkud kdo pochází, ale že jsou si na startovní čáře všichni rovni,“ říká Tomáš Slavata.

Mezi poslední počiny Tomáše na Českolipsku patří cesta k Baltskému moři, kterou společně s pěti dětmi z Dětského domova v Krompachu podnikl na kolech za pět dní. „S Tomášem spolupracujeme již delší dobu, líbí se mi jeho osobní přístup k dětem a hlavně to, že je vede k sportu. Na cestě k Baltu bylo skvělé, že tím děti nepomáhají jen sobě, ačkoliv jsme my i ony nadšení z jejich výkonu,“ řekla ředitelka dětského domova Regina Stiblíková.

Děti výletem k Baltu pomáhají seniorům z Chrastavy. Výtěžek bude využit na nákup imobilizačních pomůcek. „Už se podařilo vybrat přes sto tisíc korun, všichni jsme z toho nadšení a hlavně se tím děti učí, že ne všechno v životě dostanou zadarmo nebo od sponzorů. Jsem ráda, že se rozhodly pomoci někomu ony,“ dodala ředitelka. Sám Tomáš si několik dětí z Dětských domovů adoptoval.

Autor: Kateřina Charvátová

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policista. Ilustrační foto.

Policista z Lípy se smrtelně zranil vlastní zbraní

Lobbovat za co nejrychlejší dostavbu obchvatu České Lípy mají také velké firmy z průmyslových zón na Českolipsku jako je Johnson Controls nebo IAC Group.

Stav silniční sítě se na Českolipsku zlepšuje. Obchvat Lípy citelně chybí

Doksy a Skalice zažily jalovou sobotu

Liberecký kraj - Nula bodů a skóre 0:7. Taková je celková bilance našich zástupců v krajském přeboru po uplynulém kole.

Dožínky se slavily i na zámku u Rohanů

Liberecký deník - Oslava úrody i práce těch, kteří se starají, aby bylo co na talíř. To byly krajské dožínky. Letos se konaly na nádvoří sychrovského zámku. Stejně tak jako v minulosti.

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ a MŠ Jižní Česká Lípa

Česká Lípa – Ve středu 20. září přinese Českolipský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

V Šenově ukázali veřejnosti tajemství tvorby lustrů

Kamenický Šenov - Sychravou podzimní sobotu využily rodiny ze všech koutů republiky k návštěvě dne otevřených dveří v jedné z největších skláren v regionu. Vítanou výhodou jejich volby byla možnost se pořádně ohřát u rozpálených pecí na huti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení