Za teplo v bytech, které jsou napojené na centrální zásobování, si od letošního roku všichni výrazně připlatíme. Ke zdražení přistupují dodavatelé tepla v celém okrese. V České Lípě zvýší teplárna cenu o 14 procent.
Důvody zdražení vysvětlil Deníku ředitel Českolipské teplárenské Ivan Urban: „Zdražení tepla v roce 2008 plně ovlivnila dlouho dopředu avizovaná daňová reforma a nárůst cen energií. Naše společnost se před osmi lety rozhodla jít cestou ozdravění životního prostředí v České Lípě a dnes nás za to stát trestá. Nebýt vlivu státu a dodavatelů energií, cena by se zvedala minimálně nebo vůbec,“ zlobí se Ivan Urban.
Připomíná, že náklady na zemní plyn vzrostou o 16%, DPH o 4% a ekologická daň o 3%. Paradoxní přitom je skutečnost, že cena zemního plynu spotřebovaného k výrobě tepla pro soustavy centrálního zásobování teplem je zatížena ekologickou daní a domovní kotelny nikoliv. „Z hlediska dopadů na životní prostředí toto ustanovení zákona postrádá jakoukoliv logiku,“ komentuje Ivan Urban.

„V konkrétních cenách dojde k navýšení kvůli zdražení energií na jednom gigajoule o 47 Kč, kvůli DPH o 24 Kč a kvůli ekologické dani o 12 Kč,“ pokračuje ředitel ČLT.
„Stát se postaral o zdražení jednoho gigajoule o 83 Kč. Českolipská teplárenská zdraží o 81 Kč a rozdíl dvoukorun pokryjeme z úsporných opatření,“ uvádí Ivan Urban.
Českolipská teplárenská zásobuje v České Lípě 11 000 domácností. Domácnost, která vloni zaplatila 20 tisíc korun, vydá letos o 2300 Kč více.
Za teplo si připlatí i v Novém Boru. „Vloni jsme na začátku roku účtovali 459 Kč za gigajoule, na konci pak 491 Kč. Letos bude cena za jeden gigajoule 517 Kč, neboť došlo ke zdražení plynu, elektřiny a DPH,“ shrnul ředitel společnosti Teplo Nový Bor Miroslav Javůrek.

Ani Mimoň zdražení nemine

Také Mimoňští platí od ledna letošního roku za dodávky tepla více. „Ceny tepla dodávané výtopnou společnosti Energie holding byly v letech 2003 až 2006 velmi stabilní a provoz výtopny bohužel ztrátový. Ceny tepla jsou od ledna 2009 navýšeny zhruba o deset procent,“ uvedla Pavla Kulhavá, mluvčí společnosti MVV Energie. Také v tomto případě se do navýšení promítá jak změna DPH, tak ekologická daň a vyšší cena uhlí. Sazba DPH se změnila z pěti na devět procent.
Ceny za teplo se v České republice pohybují v rozmezí od 270 do 550 korun za gigajoule.

Další zprávy z regionu najdete zde