VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polovina sběren vykoupí vše

Českolipsko - Kanál, kryt od lampy, dopravní značky. To vše se nám podařilo prodat ve sběrnách při testu Deníku

10.5.2008
SDÍLEJ:

Pracovník sběrny v českolipské čtvrti Dubice se hrozně diví, co to vlastně všechno byl ochotný vykoupitFoto: Deník/Karel Pech

Žádný zákon nezakazuje provozovatelům sběren železa a barevných kovů vykupovat naprosto evidentně kradené věci.
Jediným trestem, když takové věci vykoupí, pro ně může být jejich zabavení.
Jak se však ukázalo při testu českolipského a děčínského Deníku, není to minimálně pro polovinu sběren žádnou překážkou. A proč také? Za vykoupený dvacetikilový poklop od kanálu zaplatí podle stávající výkupní ceny přibližně sto korun, a riziko, že o poklop při návštěvě policie opět přijdou, tedy rádi podstoupí.
Od místního hospodářství města Zákupy jsme si vypůjčili kočárek a ten za přispění pracovníků jeho sběrného dvora naplnili pečlivě vybranými kousky.
Litinový poklop od kanálu, dvě železné dopravní značky, hliníkový kryt od lampy pouličního osvětlení, nové drátěné pletivo a kus okapové roury. To byl náš náklad, který jen těžko může někdo považovat za legálně pořízený.
Oblečeni jako bezdomovci jsme se vydali zkusit štěstí do dvou českolipských a dvou děčínských náhodně vybraných sběren kovového šrotu.
Za branami sběren pak čekal další redaktor v doprovodu strážníků městské policie, který po prozrazení našeho testu natáčel na kameru reakce překvapených pracovníků sběren.
Vykoupit kanálový poklop nebyl při testu Deníků problém pro dvě ze čtyř navštívených sběren. Ještě horší poměr byl při pokusu prodat do sběren hliníkový kryt od lampy pouličního osvětlení, který vážil přibližně deset kilo. Tři ze čtyř sběren se tím vůbec nezabývaly a opět by jej vykoupily.
Tím však jejich minimálně nemorální přístup nekončil. Cena hliníku při odkupu je v současné době přibližně třicet korun za kilogram. S tím si ale nepoctiví pracovníci hlavu příliš nelámali a vážili jej společně s železem, tedy kilogram za pět korun.
Dvě železné dopravní značky by vykoupily dokonce všechny čtyři vyzkoušené sběrny. Stejně tak tomu bylo s přibližně dvěma metry nerezového pletiva a kusem okapové pozinkované roury.
Nepoctivost některých provozovatelů sběren se však ukázala i při samotném vážení přivezeného šrotu. V jedné sběrně jsme se na váhu kvůli nelegálnímu šrotu vůbec nedostali. U dalších třech váha ukazovala u téhož nákladu úplně jiné cifry. Začali jsme u 67 kilogramů. Na druhé váze se už tentýž náklad záhadně zmenšil o tři a na třetí už dokonce o sedm kilogramů.

Česká Lípa - Dubice

Tohle rozmontuj, nebo to vykoupím jako železo

Tato slova použil, pracovník sběrny v českolipské čtvrti Dubice, když si prohlížel hliníkový kryt od lampy. On jediný byl ochotný zvážit ho zvlášť jako hliník. Zajímavé je však to, že si sice všiml hliníkového krytu, ale nakonec tvrdil, že si nevšiml ničeho podezřelého. Bez problémů by vykoupil vše. Digitální váha ukazovala 67 kilogramů.

Zákupy

Tohle je jasně kradený. To ti vzít nemůžu

„To je kanál? Ten je jasně kradený. To máme zakázané vykupovat. A co je tohle? To je kryt od lampy? To teď někde určitě chybí. Kde jsi to vzal? To ti taky nevemu. Kdybych ti to vzal, tak bych pak mohl mít problémy,“ vysvětloval pracovník zákupské sběrny vedle vlakové zastávky. Dopravní značky, pletivo i kus okapové roury nebyl však problém udat ani zde.

Děčín

Vezmete mi ten kanál? Jo jo, ale dejte ho támhle.

Po předchozích zkušenostech jsme s kočárkem najeli přímo na váhu. Přichází pracovník sběrny a v rychlosti prohlíží obsah kočárku. „Je tam kanál. Vemete mi ho?“ ptám se. „Jo jo. Dejte ho ale támhle,“ odpověděl a hned začal odnášet hliníkový kryt od lampy někam do útrob sběrny. Na ručičku váhy není vidět, ale dozvídáme se, že náš nákad váží o tři kila méně než v první sběrně.

Děčín

Kanál ti nevemu. Správně bych měl zavolat policii

Vyhrožoval pracovník jedné Děčínské sběrny. Vše ostatní, včetně hliníkového krytu od lampy, však vykoupil bez řečí. Policii nezavolal a stejný náklad jako v předchozích sběrnách zvážil. Žádný displej ani ručička váhy. Pouze strohé sdělení. „Je toho šedesát kilo.“ V této sběrně nechtějí mít problémy s kradenými věcmi, ale o sedm kilo železa by nás bez průblémů ošidili.

Autor: Petr Jeník

10.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení