Tovární areál bývalé Tonetky by se během několika let měl přeměnit na turistické centrum, zázemí pro návštěvníky našeho kraje, kde najdou zábavu, ale i zajímavé informace.

Projekt občanského sdružení MINI CZECH by mohl poskytnout to, co turistům u nás zoufale chybí: program na dny s horším počasím či zpestření náplně rodinných dovolených. Právě na rodiny s dětmi se chtějí zaměřovat města a obce Českolipska. Zatím jim toho ale kromě koupání a výletů na hrady a zámky mnoho nenabízejí. Nejvíc chybí program na dny, kdy je špatné počasí.

Cílem velkorysého projektu je vybudovat na ploše deset tisíc metrů čtverečních stálou krytou bezbariérovou a celoročně přístupnou expozici modelů význačných českých pamětihodností v měřítku 1:25. Modely budou ve čtrnácti sálech podle čtrnácti krajů České republiky.

Kromě modelů nabídne expozice i množství interaktivních, vizuálních doplňkových materiálů. Dále budou ve čtrnácti sálech i tématicky zpracovány dějiny českého národa od vědy, umění, řemesel až po kulturu a to v kontextu středoevropského prostoru v čase, jak naše území bylo ovlivňováno státoprávním uspořádáním i životním stylem dané doby.

Občanské družení MINI CZECH vzniklo už v roce 1998 a v průběhu dvanácti let hledalo vhodné umístění pro uskutečnění své ideje – probuzení národního uvědomění a hrdosti na odkaz našich předků. Po dohodě bude mít pronajaté prostory od firmy Energez, která vlastní objekt bývalé továrny.

O budoucích plánech hovoří manažer projektu Stanislav Vosáhlo.

Kdy budou moci expozici navštívit první turisté?
První etapu bychom chtěli otevřít v červnu 2013. V té době počítám, že bude hotových zhruba padesát modelů. Při čtrnácti krajích počítáme, že v každém budou asi tři modely. Jak postupně budou dokončované další, budeme je umísťovat do expozice. Současně bude v expozici popsáno i čtrnáct století historie, která se budou zobrazovat prostřednictvím řemesel, umění, lékařství a budou součástí sálů krajů. Ty budeme postupně dostavovat, takže návštěvník, který přijede po třech letech, by měl vidět finální stadium.

Co bude první návštěvníky čekat ještě?
Při otevření bude hotový dendrologický park, na rozloze cirka jednoho hektaru a také první řemeslné dílny, umělecký kovář a sklářské a bižuterní obory, tedy to, co je tady tradiční. Na stávající vodárenské věži postavíme prosklenou vyhlídku s krásným výhledem do okolí.

Kdo bude řemesla představovat? Budou to členové sdružení?
Budou to soukromé osoby, které si zde prostory pronajmou. Budeme rádi, když se o nich dozvíme na samém začátku, takže pokud někdo z čtenářů uvažuje o zřízení provozovny, může se na nás okamžitě obrátit. Chtěli bychom dát prostor tradičním i netradičním řemeslům, tato část bude sloužit v rámci česko polského a česko - saského programu přeshraniční spolupráce i jako vzdělávací element, nebo jako turistický cíl.

Jak je projekt financovaný?
Máme zatím rozpracované projekty z česko – polského fondu vzdělávání, potom z česko – saského fondu turistiky a v září se přihlásíme na ministerstvu pro místní rozvoj do jedné z výzev. Myslím, že máme šance uspět, protože náš projekt má celostátní dopad.

Jaké budou vaše první kroky?
V září začneme instalovat vybavení modelářské dílny v prostorách staré továrny, kde budeme modely kompletovat. Modely budou vyrábět tři skupiny nezávisle na sobě. Skupiny budou obsahovat všechny činnosti, budou tam pasíři, dráteníci, řezbáři, modeláři a všichni, kteří budou vyrábět detaily. Pak se modely budou kompletovat v mimoňské dílně.

Koho budete zaměstnávat?
Na výrobu upřednostníme tělesně postižené občany, kteří mají jinak ztíženou možnost najít zaměstnání. Chceme vybudovat i chráněnou dílnu, aby mohli pracovat přímo zde.

Za jak dlouho počítáte, že bude všech sto padesát modelů hotových?
Prvních padesát do poloviny roku 2013, do dvou až tří let je chceme dokompletovat. Na konečných 140 až 150.

Kromě dendrologického parku tady plánujete i například dětský svět. Co v něm bude?
Zařízení, které bude rozvíjet pohybové aktivity dětí. Měla by tam být lanová a překážková dráha, lezecká stěna, ale i exponáty z IQ parku, aby si děti rozvíjely znalosti z fyziky, chemie, mechaniky, biologie a přírodovědy. Máme sjednanou spolupráci s ředitelem libereckého IQ parku.

Co chystáte pro menší děti?
Samozřejmě hračky pro jejich věk. Navíc tu budou chůvy, které se o malé děti postarají, aby si rodiče mohli v klidu prohlédnout expozici.

Jaké další exponáty plánujete?
Ze staré kotelny, která má výšku patnáct metrů a železobetonový skelet, plánujeme vytvořit tropický skleník s expozicí motýlů.

Nezapomínáte na občerstvení?
Plánujeme velkou lidovou restauraci s víceúčelovým sálem a s vybavením ve stylu z přelomu 19. a 20. století. V hlavní budově kromě jiného bude na čtyři sta padesáti metrech čtverečních konferenční sál, kde se budou odehrávat konference a školení nejen z dějin, ale i dalších oborů.

Je možné, že budeme moci přijet na koncert?
Přesnou náplň samozřejmě nemáme, ale o koncertech nebo filmových projekcích opravdu uvažujeme. Kolega Radek Maliník má s organizací obdobných programů bohaté zkušenosti, jeho HIP –Hop Camp v Hradci Králové oslavil letos v srpnu 10. výročí s rekordní účastí 24 tisíc návštěvníků.

Jaké další služby pro turisty máte v plánu?
V dalších etapách uvažujeme vybudovat hotelové zázemí, kde by byly pokoje čtyř a tříhvězdičkové a jednohvězdičková turistická ubytovna pro cykloturisty a pěší turisty.

Plány jsou to rozsáhlé, co bude v areálu do doby, než vznikne turistické centrum?
Areál patří firmě Energez, která tu staví kogenerační jednotku. V současné době vykupuje fritovací oleje použité v restauracích, jídelnách a vývařovnách obecně po celé republice. Ty se vyčistí a používají pro provoz dieselových motorů, jako pohonu generátoru el. proudu. Teplo z výfukových zplodin se používá na vytápění vedlejšího objektu sušárny řeziva.
V další etapě chceme likvidovat výfukové plyny tím, že se proženou přes vodní clonu a budou se v mořské vodě pěstovat řasy, které pohlcují CO2 spaliny a produkují olej a sušinu, domníváme se. Že to bude ukázkový projekt, likvidace odpadu a výroby energie.

Zdá se, že při projektování myslíte na ekologii a šetření energiemi.
Budeme energeticky soběstační, v zimních měsících budeme přitápět dřevní štěpkou, aby objekty byly temperovány na 15 supňů, ale ostatní elektrickou energii budeme mít z vlastního zdroje kogenerační elektrárny. Dále tu bude probíhat výroba agropeletek a dřevních briket, ale v budoucnosti uvažujeme s přesunem výroby do jiných objektů v oblasti Mimoně a z výrobní haly vznikne zmiňovaná lidová restaurace se sálem.

Vizualizace

#nahled|https://g.denik.cz/7/79/mimon_tovarna_spolecenske_centrum_projekt_zabava_vizualizace_06_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/7/79/mimon_tovarna_spolecenske_centrum_projekt_zabava_vizualizace_06.jpg|Model znázorňuje, jak by měl za několik let vypadat areál bývalé továrny. Zábavní i vzdělávací centrum se v budoucnosti může stát cílem pro statisíce návštěvníků. #
Model znázorňuje, jak by měl za několik let vypadat areál bývalé továrny.
Model znázorňuje, jak by měl za několik let vypadat areál bývalé továrny.
Model znázorňuje, jak by měl za několik let vypadat areál bývalé továrny.
Model znázorňuje, jak by měl za několik let vypadat areál bývalé továrny.