Hned v červenci prošlo standardním třiatřicetidenním léčebným procesem sedm lidí. Nyní přichází Dům abstinence s dalšími službami, a to nejen pro závislé.

„Důležitou zvláštností Domu abstinence jsou terapeutické pobyty pro spoluzávislé, tedy pro muže a ženy, kteří jsou postiženi závislostí svých blízkých. Závislost je onemocněním celé rodiny a spoluzávislost je opakující se vzorec chování rodinných příslušníků alkoholika. A vzhledem k tomu, že naše zařízení kontaktuje stále více příbuzných, partnerů a dospělých dětí alkoholiků, kteří potřebují pomoct, otevřeli jsme novou formu desetidenního intenzivního pobytu pro spoluzávislé,“ říká ředitelka Domu abstinence Monika Plocová, která si v minulosti sama prošla léčbou závislosti.

Takzvaní spoluzávislí podle ní mohou díky desetidennímu pobytu v léčebně hlouběji proniknout do problematiky závislosti a snadněji pak porozumí světu závislého člověka.

Další novinkou jsou léčebné pobyty pro muže a ženy v obtížných a krizových životních situacích.

„Například po rozvodu, při pocitu samoty či bezvýchodnosti, po smrti blízkého člověka nebo při ztrátě smyslu života,“ říká Monika Plocová s tím, že léčebné terapeutické pobyty jsou vždy šité na míru podle potřeb klienta.

Jediný háček je v tom, že jde o ryze soukromou léčebnu, takže klienti si veškerou péči hradí sami. Při standardní třiatřicetidenní délce pobytu zaplatí klient 60 400 korun, což vychází na 1 830 korun na den. O klientelu ale Dům abstinence nouzi nemá.

Třiatřicet dní péče v Domě abstinence je v současné době nejkratší doba léčby v Čechách i na Slovensku. Například ve Spojených státech ale funguje ještě kratší, a sice osmadvacetidenní léčebný program.

Úplné vyléčení ze závislosti ovšem není otázkou jen onoho jednoho měsíce. Lidé si proto mohou léčbu prodloužit a pak ještě mají možnost docházet do navazujícího doléčovacího centra, jakým je například Dům Mozaika v Praze.

S obdobným týmem jako v Janově začal Dům abstinence původně fungovat ve Ždírci na Českolipsku, jenže tam se nesetkal s ideálním zázemím, a tak se před nedávnem přestěhoval do Jizerských hor.

Léčbou si prošel například pan Honza, který měl problémy s alkoholem. „Bylo to ku prospěchu. Nyní jsem z toho venku, jsem spokojený a rozvíjím se v oblastech, ve kterých jsem kdysi kvůli alkoholu ustrnul,“ říká bývalý klient.