VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní laguny v průmyslové zóně: domov pro ropuchy i čolky

Česká Lípa - S výzkumnou lokalitou na okraji České Lípy se může seznámit veřejnost, bude tam probíhat akce Žabí noc.

14.5.2015
SDÍLEJ:

Žabí noc se stává již tradiční akcí pořádanou ekoporadnou ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě.Foto: Deník/Jan Škvára

Je to paradox. Vedle se vyrábějí hlavové opěrky do automobilů. Celý den tam hučí stroje a míhají se tam stovky lidí i aut. A pár metrů od továrního kolosu pozorují muzejníci v malé výzkumné lokalitě, jak zarůstající příroda komplikuje život ohroženým obojživelníkům.

O unikátní výzkumné lokalitě, ležící v těsném sousedství českolipské fabriky Grammer Automotive CZ (sídlí v areálu po Delphi Packard), ví jen hrstka Českolipanů. Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě nechalo přitom lokalitu pro výzkumné účely upravit za pomoci státní dotace už v roce 2007. Do místa, kde byly uměle vybudovány malé tůně a laguny, se pak rychle stáhly i v Česku silně ohrožené druhy, zejména čolek velký, čolek obecný, skokan štíhlý, nebo ohrožené druhy užovka obojková a ropucha obecná.

„Před pětadvaceti lety v této lokalitě proběhla divoká těžba písku, pak ale všechno zarostlo roštím, rákosím a dalšími nálety. My jsme tuto lokalitu proto nechali před sedmi lety revitalizovat a to tak, jako kdyby tam znovu probíhala těžba písku. Všechno se úplně natvrdo vyhrnulo za pomoci bagrů a buldozerů, zlikvidovaly se tak veškeré nálety a my jsme mohli sledovat, jak rychle a jaké druhy živočichů i rostlin se do uměle obnoveného mokřadu vrátí a jak se celý prostor bude vyvíjet dál," uvedl pro Deník zoolog a ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Zdeněk Vitáček.

Pátek: Žabí nocEkoporadna ORSEJ při VMG v České Lípě zve v pátek 15. května na zajímavý přírodovědný program o obojživelnících Libereckého kraje. Setkání začíná ve 20.30 hodin právě u výzkumné lokality pro obojživelníky U Obecního lesa, v blízkosti podniku Grammer Automotive CZ. Součástí akce bude seznámení s ocasatými i bezocasými obojživelníky a také poslech a pokus o určování žab dle hlasového projevu.

Původní stav mokřadů a tůní v lokalitě U Obecního lesa, po pravé straně silnice vedoucí z průmyslové zóny na Sosnovou, obojživelníkům nenahrával. „Zastínění vodní plochy náletem keřů a stromů způsobovalo nedostatečné prohřátí vody, a to mělo za následek nevhodné podmínky pro vývoj vajíček i pulců a larev obojživelníků. Nejvýznamnější druh této lokality, čolek velký, se zde původně nevyskytoval už od roku 1996. Cílem obnovy mokřadu proto byl návrat vymizelých a rozšíření nových druhů obojživelníků a plazů v této lokalitě," objasnil Vitáček.

Výzkumný plán se přitom podařilo rychle naplnit. Už v roce 2008 biotop po dvanácti letech osídlil znovu čolek velký i další druhy obojživelníků (blatnice, rosnička) a plazů (ještěrka živorodá, ještěrka obecná) a také několik druhů vážek a potápníků. „Biotop se ale bohužel stále mění a dneska už se pomalu dostává do stavu, v jakém byl před revitalizací. My bychom tam zase potřebovali zajet buldozerem a všechno vyhrnout, protože ty pionýrské druhy, ty nejvzácnější, už odtamtud zase vymizely," popisuje šéf českolipského muzea.

S unikátní lokalitou se teď blíže bude moci seznámit veřejnost, protože tu v pátek večer proběhne akce Žabí noc. Během ní se budou moci návštěvníci seznámit právě s ocasatými i bezocasými obojživelníky, včetně živých exemplářů. Následovat má poslech a pokus o určování žab dle hlasového projevu. To vše pod vedením Zdeňka Vitáčka.

Sraz účastníků je v pátek 15. května ve 20.30 hodin u výzkumné lokality, místo bude viditelně označené.

Autor: Michael Polák

14.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Burian (Lípa - v modrém) v souboji se Štajnerem.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Beata Rajská se svoji novou kolekcí ve Vratislavicích nad Nisou

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Liberecký kraj – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení