Významnou dominantou obce i krajiny v okolí Doks je pro místní bezpochyby kostel sv. Vojtěcha v Kruhu. Na starobylé sakrální památce se ale výrazně podepsal zub času a před několika lety byl v zuboženém stavu. Tehdy se o obnovu kostela začalo zajímat sdružení Drobné památky Severních Čech. V záměru je podporovali také představitelé Doks, a to jak finančně, tak nákupem materiálu na opravy.

Vše může přijít vniveč

Veškeré společné úsilí ale teď může přijít vniveč. Biskupství se totiž rozhodlo v obnově památky dál nepokračovat. Proti tomu se však rozhodli bojovat jak lidé z občanského sdružení, tak vedení Doks. Rekonstrukci objektu chtějí dovést do konce.

„Na obnovu kostela jsme během posledních čtyř let věnovali dohromady dvě stě tisíc a dřevo na krovy. Proto postoj litoměřického biskupství můžeme považovat za zmařenou investici. Vše jsme jim vysvětlili v dopise, který jsme na biskupství odeslali,“ řekl místostarosta Doks Karel Kapoun.

Pronájem neschválili

Hlavním cílem oprav bylo zajistit, aby do kostela nezatékalo. Za léta rekonstrukcí tak dostal svatostánek nové krovy a střechu. V plánu na tento rok mají členové občanského sdružení například obnovení dřevěného schodiště, kterým se dá dostat na půdu kostela. O peníze požádali ministerstvo kultury.

„Nabídli jsme biskupství, že si od nich kostel v Kruhu pronajmeme a až ho opravíme, vrátíme ho zpět do jejich majetku. Stejně jsme to udělali i s kostelem v Brenné. Naši nabídku ale zatím nepřijali,“ podotkl Michal Panáček, jeden ze členů občanského sdružení Drobné památky Severních Čech.

Postoj biskupství považují lidé z občanského sdružení za velmi nešťastný. Podle jejich informací přistupuje církevní instituce ke svým nemovitostem tak, že se snaží udržet především živé kostely, ve kterých funguje určitá duchovní služba.

Nestojí o některé kostely

O budovy, které pro ně žádný duchovní význam nemají, nestojí. Pronajmutím církevních památek se členové sdružení snaží dosáhnout toho, aby je obnovili. I když za budovu platí jen symbolickou cenu, jdou za nimi veškeré náklady spojené s údržbou objektu a také sháněním peněz na povinnou finanční spoluúčast v projektech.

„Stává se i to, že v momentě, kdy dá biskupství od své památky ruce pryč a zvedne se proti tomu mezi lidmi vlna nevole, tak svůj názor přehodnotí. Podle čerstvých informací, které z biskupství máme, opravdu ke změně postojů došlo. Během čtrnácti dnů by měli zveřejnit, co s kostelem v Kruhu dál zamýšlí,“ upřesnil Michal Panáček.