VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Doksech stále hledají strážníky, jsou tam potřeba

Doksy - Na Městské policii v Doksech jsou nyní pouze dva strážníci. Posílit jejich řady se zatím nedaří.

25.10.2016
SDÍLEJ:

Na Městské polici v Doksech chybí strážníci. Město má v současné době jen dva.Foto: Hozák

„Mohl by se někdo kolem půl čtvrté podívat u autobusového nádraží na mládež, která se tam poflakuje? Člověk aby se tam bál projít," přichází s prosbou žena na služebnu městské police v Doksech. „Takhle to tady máme, lidé se na nás obrací s lecčím. Já jsem tady vyrostl, mám tady rodinu a dělám tu práci rád. Hlavně proto, aby bylo město čisté a klidné a dál se nám tady všem v klidu bydlelo," říká Josef Oplt, strážník městské police v Doksech.

Práce tady má se svým kolegou více než dost. Zatímco v České Lípě byl nedávno zaktualizován seznam policistů okrskářů a každá dvojce strážníků má na starosti určité ulice, v Doksech musí dva strážníci vystačit na celé město.

Takový stav je ve městě u Máchova jezera od začátku října.

Musejí mít maturitu

S nedostatkem strážníků se ale potýkají už od začátku roku, kdy museli jejich řady někteří opustit kvůli novele zákona o obecní policii. Ta od každého strážníka od ledna vyžaduje maturitní zkoušku. Města po celé republice za tyto lidi stále hledají náhradu. „Ze tří strážníků si dva strážníci doplnili vzdělání takřka na poslední chvíli. Třetí svou nedodělanou maturitu neřešil, tak jsme s ním rozvázali pracovní poměr," uvedl již dříve Josef Pavinský, místostarosta pověřený řízením městské policie v Doksech.

Nyní v Doksech hledají tři strážníky. Proto se radnice rozhodla zájemce nalákat několika finančními výhodami. Nabízí tarifní plat v 5.platové třídě v nejvyšším stupni bez ohledu na délku praxe, zvláštní příplatek až šest tisíc korun, náborový příplatek ve výši 4 000 Kč a také nástupní osobní ohodnocení dva tisíce korun. Žadatelům nesmí chybět středoškolské vzdělání s maturitou a musí splnit fyzické i psychické testy.

Pestrost úkolů

Práce je přitom zajímavá a rozhodně není stereotypní. Městský policista se stará o bezpečnost a klid města, plní úkoly uložené starostou, popřípadě místostarostou a zastupitelem pověřeným řízením městské policie.

Jejich úkolem je mimo jiné i starost o zatoulané psy. „Máme tady už roky dva záchytné kotce, ty fungují velice dobře, většinou devadesát procent ze zatoulaných psů se dostane zpátky ke svým majitelům," uvádí jeden ze dvou strážníků v Doksech.

Při takových akcích dost pomáhají i sociální sítě, na kterých strážníci uveřejňují fotky nalezených psů. Podle zákona může zvíře zůstat v kotci tři dny. Poté se převáží do útulku, se kterým má město podepsanou smlouvu.

„Někdy se pod fotku ztraceného psa ozvou lidé, kteří si pejska mohou vzít k sobě domů a umožní mu tím dočasnou péči. Toho jsme nedávnou využili například u feny, u které jsme měli podezření, že je březí. Aby nemusela v takovém počasí do kotce v útulku, využili jsme možnosti umístit ji k lidem domů. S tím nám dost pomáhají spolky a dobrovolníci, kteří chtějí psům pomáhat," dodává strážník.

To je znát i v městské pokladně, která už nějakou dobu nemusela fakturovat útulku za odchycení zatoulaných psů.

Místní strážníci také působí preventivně například v základních školách. „Za ty léta co tady pracuji, jsem toho zažil už hodně. Jednou jsem se opravdu bál, a to když na mě nedávno vyběhl agresivní rotvajler. Jinak je to tady dost záživné přes letní sezonu, do Doks za zábavou přijíždí mnoho turistů a jedná se i o mládež, která se sem jezdí bavit často s pomocí drog na taneční akce," popisuje strážník Josef Oplt.

Spolupráce

Městským strážníkům podle něj také dost pomáhají státní policisté, kteří mají v Doksech obvodní oddělení. „Vycházíme si dost vstříc a spolupracujeme spolu, práce je to opravdu pestrá," dodává jeden ze strážníků.

Bez městské policie si to v Doksech obyvatelé neumějí moc představit. „Jsem ráda, že v Doksech městská policie funguje tak, jak má, většina obyvatel se tady na ni obrací se vším možným. Navíc jsou to chlapi, které tady všichni známe a důvěřujeme jim," uvádí Veronika Slavíková z Doks.

Autor: Kateřina Charvátová

25.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

U Srní zemřel motocyklista

Kysané zelí z Brniště získalo titul regionální potraviny.

Kysané zelí z Brniště získalo titul regionální potraviny

Čapí mláďata z Jezvé unikla smrti díky bdělému ochránci

Jezvé - Rodina čápů z komína v Jezvém málem přišla o dva potomky kvůli rybářskému vlasci. Jednomu trčel z krku, druhé mládě jím bylo omotané. Příběh měl šťastný konec.

Krajské fotbalové soutěže mají snad jasno

Liberecký kraj - Krajský přebor ve dvanácti, I. A třída se třemi nováčky, I. B třída dokonce se sedmičkou nových klubů. Tak to je zřejmě podle Deníku ten nejpravděpodobnější scénář sezony 2017/18.

Svor bude lákat turisty na novou naučnou stezku

Svor - Jako na jaře chodí stovky turistů obdivovat rozkvetlé bledule do Pekla, budou moci milovníci přírody již brzy vyrazit za lilií zlatohlavou.

Dívka poděkovala svým hrdinům z Mimoně za záchranu života

Ralsko - Během spánku měla dvanáctiletá dívka srdeční příhodu, zastavil se jí dech a upadla do bezvědomí. Na pomoc jí přijeli dva policisté, kteří jí zachránili život pomocí defibrilátoru. Ve středu jim dívka osobně poděkovala.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies