VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Mimoni budou obnovovat hřbitov

Mimoň - V Mimoni je nedostatek pohřebních míst, vedení města se to bude snažit změnit obnovou takzvaného horního hřbitova. Ten je hned vedle hřbitova současného.

9.11.2016
SDÍLEJ:

Červeně označená plocha je takzvaný horní hřbitov, ten město bude nyní obnovovat. Je to z důvodů nedostatku míst na stávajícím hřbitově.Foto: GoogleMaps

Obnovený hřbitov bude mít nové odpočinkové zóny i dost zajímavé kolumbárium.

„Povinností města je postarat se i o tyto záležitosti. Máme spodní část hřbitova naplněnou a musíme připravit místa pro budoucí obřady. Odkládáme to už roky. Teď jsme se rozhodli obnovu schválit. Jsou hotové obvodní zdi a nyní začneme pracovat s vnitřkem hřbitova. Vznikne tam také nové kolumbárium," uvádí starosta města Mimoň František Kaiser.

KAPACITA

Předpokládaní kapacita obnoveného hřbitova je přibližně 55O míst pro urnové hroby, asi 190 míst pro jednohroby a dvojhroby a v novém kolumbáriu by mělo být 120 míst.

V nové dokumentaci bude řešeno umístění cest uvnitř areálu, umístění vody, elektřiny, osvětlení a architektonických prvků. Práce na horním hřbitově budou probíhat postupně. V první fázi se bude jednat o urovnání terénu, uložení sítí a vybudování cest.

„Určitě je dobře, že to město schválilo, viděla jsem v Mimoňském zpravodaji návrh, jak by to mělo potom vypadat a líbí se mi to," uvádí Petra Klechová z Mimoně.

Hlavní kompoziční schéma v projektu vychází z historické podoby rozvržení místa posledního odpočinku. Cesta vycházející ze stávajícího hřbitova je pohledově ukončena nově navrženým křížem. U kříže je situováno odpočívadlo s lavičkami a trvalkovými záhony, odpočinkový prostor pod stávajícím vzrostlým dubem poskytuje přírodní posezení s výhledem na kostelní věž. Hlavní cesty lemují oboustranná stromořadí z méně vzrůstných javorů. Osvětlení hlavních cest je řešeno po obou stranách takzvanou svítící LED dlažbou a dále sloupkovým osvětlením.

Menší odpočívadla jsou v projektu při východní hřbitovní zdi a u hlavní cesty. V severním cípu hřbitova se nachází zpevněná plocha, zde jsou umístěny nádoby na odpad a drobný přístřešek k uskladnění nářadí. Pohledově je tento prostor odcloněn oplocením s popínavými rostlinami. V ploše hřbitova jsou čtyři zdroje vody u hlavních cest. Čtyři vzniklé zatravněné čtverce budou postupně vyplněny urnovými a klasickými hroby.

NOVÉ KOLUMBÁRIUM

Významné objekty tvoří kolumbárium, které slouží k ukládání uren a objekt pro ukládání ostatků. Tyto stavby vytváří svým jednotným a zajímavým pojetím vzdušné struktury, které hřbitov obohatí o kvalitní výtvarně-architektonické prvky. Vizualizaci projektu a vzhled kolumbária uveřejnilo město v listopadovém zpravodaji.

Autor: Kateřina Charvátová

9.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení