Provoz je založen především na vzájemné spolupráci rodičů dětí, kteří se po zapsání dětí do miniškolky automaticky stávají členy tohoto sdružení. Miniškolka je určena dětem do tří let a znamená pro děti jakýsi stupínek před tím, než nastoupí do opravdové školky. „

Pokud jsou děti přihlášené k nám do miniškolky, je nutné, aby docházely pravidelně tak, jak je předem dohodnuto a samozřejmě je vhodné, aby u nás strávily celé dopoledne, kdy je pro děti připraven ucelený program. Každý rodič se předem rozhodne, kolikrát týdně bude dítě miniškolku navštěvovat - je možný jak jeden den v týdnu, tak i celých pět. Vše záleží na rodičích, vysvětlila Magdalena Kudláčková, koordinátorka služeb péče o děti Koblížku.

Pro děti je každé dopoledne připraven bohatý program plný zpívání, hraní na hudební nástroje, volné hry v herně nebo tvůrčích činností jako například malování prstovými barvami, vyrábění výrobků z těsta či práce s vlnou. Jak dále uvedla Magdalena Kudláčková, děti jsou pod neustálým odborným dohledem zkušených pracovníků.

„Když přijímáme nové pracovníky, bereme ohled na jejich vzdělání a především praxi s dětmi. V neposlední řadě přihlížíme k jejich osobnímu naladění. Vzhledem k tomu, že školka je rodinného charakteru, měli by mezi nás i dobře zapadnout, abychom společně byli uceleným a příjemným kolektivem,“ dodala Kudláčková.

Protože Centrum pro rodinu Koblížek není zařízením státního charakteru, je vedení miniškolky odkázáno na dotace od Evropské unie nebo města Nový Bor. Obě organizace ale nelení a dotují, podle možností. Bez jejich pomoci by miniškolka nebyla, nebo by byla tak drahá, že by si ji málokdo mohl dovolit.

„Od sociálního odboru města Nový Bor jsme obdrželi dotaci na otevření jen jedné třídy miniškolky, zájem byl ovšem mnohem větší, než jsme čekali, a tak otevřeme dvě třídy s tím, že se trochu zvýšilo školkovné,“ vysvětlila Petra Vlčková, předsedkyně Centra pro rodinu Koblížek.

V současné době rodiče za miniškolku zaplatí třicet pět korun za hodinu. Ovšem v prosinci, kdy dotace končí, zaplatí o pět korun na hodinu více. „Cena mi přijde naprosto přiměřená. Pokud bych si měla zaplatit paní na hlídání, zaplatila bych nejspíš víc než v miniškolce a mému synovi by se ani nedostalo takové péče. Tady bude přeci jen v kolektivu dětí, který potřebuje a je v něm rád. Dítě potřebuje být ve společnosti jiných dětí a v miniškolce se může naučit věci, které odkouká od jiných dětí,“ řekla Jana Landová z Arnultovic v Novém Boru. Jak dále se smíchem dodala, pobyt v miniškolce párkrát za týden může být pro syna také samozřejmě zajímavější, než trávit většinu času jen s mámou.

Jednou z předností miniškolky je praktikování Waldorfské pedagogiky, která má za úkol dítě vést jemně, přizpůsobit se jeho věku a pěstovat v něm všestranné nadání. Centrum pro rodinu Koblížek najdete v prvním patře budovy DDM Smetanka v Novém Boru a kromě miniškolky nabízí řadu dalších atraktivních programů pro děti, které běží dennodenně.

HLASUJTE: Uvítali byste ve vašem městě miniškolku? Hlasujte v anketě v pravém sloupci a diskutujte pod článkem