VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V muzeu odstartoval historický seminář

Česká Lípa - V klubovně Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě byl v úterý odpoledne zahájen Historicko-antropologický seminář, který navazoval na kurzy probíhající na jaře loňského roku.

15.1.2010 4
SDÍLEJ:

Etnografka VMG v České Lípě Jitka Brožová povede v následujících měsících kurz s názvem Lidová výtvarná kultura. Foto:

V rámci semináře proběhne v muzeu od ledna do konce května cyklus téměř třiceti přednášek z oborů archeologie, historie a etnologie.
Do kurzu jsou vítáni všichni zájemci o humanitní obory z řad studentů středních a vyšších škol, pedagogů ale také široké veřejnosti bez věkového omezení.

Přednášky povedou lektoři, kteří se rekrutují z řad odborných pracovníků českolipského muzea, ale i z dalších vědeckých institucí. Na konci května dostanou účastníci, kteří odchodí alespoň osmdesát procent přednášek, doklad o absolvování programu.

Historicko-antropologický seminář pořádá muzeum již poněkolikáté a pokaždé je naplánován jiný přednáškový cyklus. Proto se sem celá řada posluchačů vrací. Součástí programu bude i několik exkurzí, které se budou tematicky vztahovat k probíraným látkám.

Hlavním organizátorem semináře je archeolog Vlastivědného muzea a galerie Petr Jenč, který podotýká: „Historicko-antropologický seminář neslouží pouze pro obohacení znalostí účastníků. Jeho absolvování může návštěvníkům kurzu pomoci i při přijímacích zkouškách na vysoké školy humanitních směrů nebo při shánění zaměstnání.“

Zhruba padesát procent přednášek, které jsou přichystány na jarní semestr je věnovaných archeologii. Přednášející se budou zabývat archeologií doby železné a archeologií středověku a novověku s důrazem na českolipský region.

Tématu Československo v rozdělené Evropě 1945-1960 se bude ve svých přednáškách věnovat historik Ladislav Smejkal. Cyklus přednášek o lidové výtvarné kultuře povede etnografka českolipského muzea Jitka Brožová. Výukovými dny jsou úterý a čtvrtek vždy od půl čtvrté odpoledne. S tématy a termíny jednotlivých přednášek je možno se seznámit na muzejním webu.

Autor: Tomáš Cidlina

15.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Ilustrační foto

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Věřím, že já pro vás komik z Prahy nejsem a nebudu, odpověděla Michaela Marksová

Liberecký kraj – Přinášíme výběr dotazů, které jste včera kladli v online rozhovoru Michaele Marksové.

OBRAZEM: Běžci za nový úsměv podpořili pacienty s rozštěpem

Česká Lípa - Pro dobrou věc běželi jako o život. Českolipský městský park ožil v sobotu odpoledne akcí, která nese název Běh za novým úsměvem.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení