VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nemocnici bude o pacienty postaráno lépe, říká ředitel

Nový Bor - Časté převozy pacientů z LDN v Novém Boru, využití specializovaných pracovišť, to jsou argumenty pro přemístění léčebny

22.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Možnost přestěhování léčebny dlouhodobě nemocných z Nového Boru do České Lípy vyvolává bouřlivé reakce zejména místních obyvatel. Ti také sepisují petici proti stěhování LDN.

Na druhé straně podle vedení českolipské nemocnice přinese přesun lůžek LDN zkvalitnění péče o pacienty. „Jednáme především v zájmu pacienta, jde nám o zcela zřejmé zlepšení péče o pacienty,“ prohlásil předseda představenstva NsP Česká Lípa MUDr. Petr Chmátal.

„O plánu jsme jednali i se zdravotními pojišťovnami, které jednoznačně podporují náš postup.“ Věří, že se politici z Novoborska zaměří právě na tento aspekt a začnou se zajímat o dostupnost a tím i kvalitu poskytované zdravotní péče, názory ostatních pacientů a budou nemocnici spíše nápomocni. Nemocnice si ověřila, že chystaný krok je v souladu s reformou a vývojem ve zdravotnictví.

Převozy nemocným neprospívají

„Při zhoršení zdravotního stavu pacientů v Novém Boru řešíme časté noční převozy do českolipské nemocnice. Takové převozy pacientům rozhodně neprospívají,“ podotkl Petr Chmátal. Upřesnil, že přestěhováním do České Lípy budou pacienti blíže všech důležitých oborů a specializovaných pracovišť, například laboratoří a škály radiodiagnostických vyšetření. K dispozici je oční, kožní, plicní, ORL či zubní ambulance.

„Převážně geriatrické pacienty z LDN v Novém Boru zde rozhodně neodložíme, ale budeme je léčit. Umožní nám to dostupnost konziliárních vyšetření nebo dobře fungující rehabilitace,“ řekl Chmátal.

Velká většina pacientů LDN trpí sníženou pohyblivostí a vyžaduje speciální péči. V případě zhoršení zdravotního stavu pacientů je jim zabezpečena rychlá dostupnost ostatních specialistů – z chirurgie, interny či ARO.

Vhodným doplňkem je i pomoc dobrovolníků. Nemocní mohou požádat rovněž o duchovní službu. Právě kvůli blízkosti specializované a rychlé péče se nemocnice pravidelně snaží vyhovět žádostem rodin, případně pacientů samotných o jejich přeložení z Nového Boru na oddělení LDN v České Lípě.

„Vzdálenost mezi Novým Borem a Českou Lípou je minimální a jako argument proti přesunu nehraje roli, ale jednoznačné a podstatné je, že půjde o zkvalitnění péče a přínos pro pacienty,“ prohlásil Petr Chmátal.

Nejsou jenom z Novoborska

Navíc ze statistiky roku 2010 je zřejmé, že většina pacientů LDN nepocházela z Nového Boru a Novoborska. Jednalo se maximálně o polovinu pacientů.
Druhá polovina to naopak měla od domova do Nového Boru dál. A konkrétně v nedávných dnech zde bylo hospitalizováno z 53 nemocných pouze 15 obyvatel obcí Novoborska.

„Cílem našeho snažení je zlepšení či udržení kvality života geriatrických pacientů a dle možností zajištění následného pobytu v domácím prostředí,“ připomněl primář českolipské léčebny dlouhodobě nemocných MUDr. Nikolaj Staňko.

Autor: Eva Vlastníková

22.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení