VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nemocnici bude tepleji

Česká Lípa - Nový zdroj tepla včetně modernizace energetického hospodaření bude stát 90 milionů korun.

5.9.2016
SDÍLEJ:

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.Foto: Deník

V českolipské nemocnici vznikne nový zdroj tepla. Postaví jej skupina ČEZ ESCO. Pro nemocnici zajistí kompletní modernizaci energetického hospodaření za 90 milionů korun. Náklady bude druhé největší zdravotnické zařízení v Libereckém kraji splácet z úspor na energiích.

„V úsporných projektech pro nemocnice vidíme v Česku velký potenciál. Jejich zřizovatelé mohou ušetřit miliony korun třeba v modernizaci či decentralizaci tepla, protože technologie centrálního zásobování teplem instalované při výstavbě nemocnic jsou často zastaralé a neefektivní," říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Bez vlastní investice

Projekt v nemocnici v České Lípě, který ČEZ ESCO získalo v rámci veřejné soutěže, je připraven a realizován formou EPC, neboli energetické služby se zaručeným výsledkem. Minimální roční úspora ve výši 13,5 milionu korun je garantována na deset let.

Součástí smlouvy je i zajištění financování ze strany EVČ. To znamená, že českolipská nemocnice nemusí dát na investici ani korunu ze svého a provedená opatření se splácejí z dosažených úspor. Návratnost investice je necelých 7 let.

„Forma EPC je pro nás extrémně výhodná, protože sehnat vlastní zdroje na investici v řádech desítek milionů korun by bylo pro nemocnici velmi těžké. Původně jsme plánovali obměnu kotelny, pak jsme s tím ale rovnou začali řešit i možnosti dalších technologií, které nám přinesou mnohem větší efektivitu v různých provozech," říká generální ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl.

Nový zdroj tepla nemocnice nutně potřebuje, protože letos končí smlouva s dodavatelem a o jejím prodloužení Liberecký kraj jako vlastník neuvažuje. „Chceme vlastní zdroj, který by nemocnici i pacientům zajistil větší komfort a úsporu nákladů," řekl již dříve ČTK náměstek hejtmana Marek Pieter.

V rámci uzavření smlouvy bude mimo jiné kompletně modernizováno vytápění areálu, včetně ohřevu teplé vody. Bude vybudován nový teplovodní tepelný zdroj a renovovány předávací stanice tepla, zřízen nový centrální dispečink, modernizována vzduchotechnika a instalována rekuperace tepla.

Nemocnice tak zásluhou tohoto projektu ušetří polovinu stávajících nákladů na teplo. Provedena budou i opatření omezující neúčelnou spotřebu vody.

Úspory budou monitorovány stovkami čidel v celém areálu. Čidla změří nejen teplotu, ale v některých případech i hodnoty vlhkosti a koncentrace CO2 pro optimální řízení ventilace.

V interiéru i venkovním areálu dále proběhne renovace osvětlení a osazení prostor LED svítidly.

„Instalace ledkových svítidel nám umožní nemocnici rozsvítit za třetinové náklady na elektřinu," říká technický a provozní ředitel Ivan Garaj.

Jídlo bude rychleji

Zrychlí se také příprava jídel v kuchyni. Například parní kotle budou nahrazeny multifunkčními elektrickými pánvemi, které jsou mnohem efektivnější a schopné připravit za stejný čas větší množství jídla. Dojde také k optimalizaci používání spotřebičů podle toho, kolik a jakých jídel je připravováno.

ČEZ ESCO v areálu také instaluje kogenerační jednotku s účinností přibližně 93 %, která nemocnici pomůže s dodávkami elektřiny a tepla zejména v období špiček a sníží platby za nakupovanou energii.

S dokončením investiční fáze projektu se počítá po provedení komplexních zkoušek ještě letos, pak bude ČEZ ESCO fungování úspor během doby návratnosti monitorovat.

Autor: Kateřina Charvátová, ČTK

5.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení