VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Ralsku mají velké plány

Ralsko - Rozhovor s Milošem Titou, starostou Ralska, nejen o investicích do nové školky a cyklostezky.

24.4.2016
SDÍLEJ:

Městský úřad v Ralsku - Kuřívodech.Foto: archiv města

Boreček, Horní Krupá, Hradčany, Hvězdov, Jabloneček, Kuřívody, Náhlov, Ploužnice a Svébořice. Celkem devět místních částí, to je město Ralsko s rozlohou 170 čtverečních kilometrů. K 1. lednu letošního roku tu žilo 2 100 obyvatel. Starostou je již podruhé Miloš Tita. O tom, jak se zde žije a co nového se ve městě chystá, jsme si povídali právě s ním.

Jak dlouho jste v Ralsku starostou?

Starosta jsem zde podruhé, nejdříve to bylo od roku 2009 do roku 2011. Nyní úřaduji od loňského dubna.

Čím myslíte, že jste si zvolení do funkce od občanů zasloužil?

Jsem zde nejstarším zastupitelem města. Od vzniku města do teď jsem v zastupitelstvu a myslím si, že jsem toho pro obec udělal dost a to myslím u voleb lidé ocenili.

Co nového se chystá, do čeho se letos bude investovat?

Největší projekt je mateřská škola. Přesněji se jedná o rozšíření základní školy o mateřinku v Kuřívodech. Bude to jednopodlažní dřevěný objekt pro padesát dětí. Teď jsme ve fázi, kdy dáváme přes jednu firmu žádost o dotaci, což by mělo pokrýt nějakých devadesát procent nákladů. Ty budou činit kolem třinácti milionů korun.

Co vás k této investici vedlo?

Mateřská škola tu je, ale nemá dostatečnou kapacitu. Věděli jsme to na základě demografických průzkumů a staré budovy Základní školy a školky Tomáše Ježka jsou kapacitně nedostatečné. Na základě projektu vystěhujeme školku a udělá se nová. Díky celému projektu budeme moci rozšířit služby, které nabízíme, o školní družinu a samozřejmě i o péči o děti do tří let. Máme tady takzvaného Broučka, který poskytuje takovou péči, ale nyní není ve vhodných prostorách.

Máte v plánu i další investice?

Protože máme v Kuřívodech průmyslovou zónu připravenou pro investory, tak v předchozích letech jsme tam dělali inženýrské sítě. V letošním roce chceme udělat novou komunikaci do tohoto areálu, která bude stát šest až sedm milionů korun. Připravujeme k realizaci smíšenou cyklostezku mezi Ralskem a Ploužnicí, což bude pravděpodobně až příští rok. Pěší i cyklisté se tam nyní pohybují na komunikaci druhé třídy a není to moc bezpečné. Myslím si, že ji určitě spousta lidí využije. Samozřejmě doufáme, že dojde na nějaké investice na bývalém vojenském letišti, ale to je majetkem kraje a záleží to tedy na něm.

A jaké jsou plány do vzdálenější budoucnosti?

Je tu jeden objekt na sídlišti Ploužnice, který kdysi býval ruskou škola. I když je dost vyrabovaný, myslíme si, že by je stále ještě využitelný. Nechali jsme si udělat statický posudek a následně zpracovat studii zastavitelnosti. Ten objekt je ve tvaru písmena H, takže se dají postupně rekonstruovat jen části, nemusí se opravovat celý najednou. Tam bychom chtěli alespoň školku pro děti právě ze sídliště na Ploužnici. Ostatní části objektu poskytnout jednak pro služby lékaře, zubaře. Zkrátka aby tak vzniklo takové centrum se službami pro všechny. Zbytek objektu by měl být využitelný k volnočasovým aktivitám pro klubovny a podobně. Ploužnice je sociálně vyloučená lokalita, proto chceme, aby tam mohly sociální služby poskytovat svojí pomoc.

Rozlohou je Ralsko obrovské a žije tu přes dva tisíce obyvatel. Není to málo?

No myslím si, že prostor, který tady je, by uživil více lidí. V roce 1993, když město vzniklo, zde bylo 400 obyvatel, nyní je jich 2 100. S tímto číslem jsme jedním z nejrychleji rostoucích měst. Město v posledních deseti letech investovalo do infrastruktury, ať se to týká sportovišť, hřišť nebo celkově vyžití. Největší problém je tady nezaměstnanost. Obyvatelé odsud dojíždí hlavně do automobilových závodů. V Kuřívodech loni započala s výrobou firma KV final, která slíbila, že bude přijímat až 200 lidí. To by naší situaci mohlo snad v budoucnu pomoct.

Budou v Ralsku běhat divocí koně?

Město Ralsko má sice rozlohou sto sedmdesát čtverečních kilometrů, ale přibližně osmdesát procent z tohoto území je státním majetkem, který spravují Vojenské lesy České republiky.

„Vojenské lesy jsou pro nás určitě nejdůležitějším partnerem," říká starosta města Ralska Miloš Tita a dodává: „Nyní s nimi probíhá směna, o které tolik ještě nemohu prozradit." V rámci této směny by město mohlo získat Hradčanský rybník. „Jednak je potřeba investovat do opravy hráze a následně do nějaké turistické infrastruktury. Zároveň s tím zvažujeme možnost obnovit dávno zašlý rybník, který byl pod tím Hradčanským. Ten už by fungoval jen klidově spíše pro živočichy," informuje starosta.

Do obnovy rybníčků a nádrží v Ralsku hodlají investovat i přímo Vojenské lesy a statky (VLS). Bezmála čtyři miliony korun půjdou do obnovy přírodních lesních nádrží Lutovník a Knížecí. Investice v bývalých vojenských újezdech Ralsko a Mladá míří do drobných vodních staveb s maximální rozlohou do dvou hektarů.

Zubři v oboře Židlov.„Smyslem těchto investic není chov ryb, primárně nám jde o zvýšení biodiverzity území, tedy druhové rozmanitosti přírody v dané lokalitě, a optimalizaci vodního režimu v krajině," vysvětli ředitel mimoňské divize VLS Roman Vohradský.

Dalším majetkem, který by mohlo Ralsko získat, je pozemek mezi Mimoní a místní kafilérií. „Část tohoto území je zvláště chráněná, tak se nyní řeší možnost, jak takové území spravovat. Jednou z myšlenek je vypuštění divokých koní do přírody. V oboře už máme zubry a do okolí občas zavítají vlci, tak proč bychom nemohli mít i divoké koně," se smíchem říká starosta města Ralska. Divocí koně nejsou žádnou novinkou, mají je také v bývalém vojenském prostoru na území Mladoboleslavska.

Volně žijící zubry má Ralsko od roku 2011 v oboře Židlov. Vstup je lidem povolen, takže si můžete zubry užít podobně jako ve volné přírodě. Ale pozor, zalesněná obora je opravdu rozlehlá a zubři se v ní pohybují naprosto volně, takže není vůbec lehké stádo najít. O to je možná výlet zajímavější, protože nikdy nevíte, co vás čeká. Vlci do Ralska občas zavítají z nedalekých Doks, kde se vlčí smečka podle pozorování ochranářů přírody pohybuje nejvíce. V okolí Ralska se vlci objevují přibližně od roku 2013.

Autor: Kateřina Charvátová

24.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení