VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Žandově se složí na kostel

Žandov - Místní radnice vyhlásí veřejnou sbírku na opravu kostela sv. Bartoloměje.

7.8.2009
SDÍLEJ:

Kostel sv. Bartoloměje v Žandově.Foto: hrady.cz

Kostel sv. Bartoloměje plánují zrekonstruovat v Žandově. Na opravu město potřebuje získat více než dvacet milionů korun. Prostřednictvím veřejné sbírky chtějí přispět i místní obyvatelé. „Kostel byl zhruba padesát let neudržovaný a tomu odpovídá jeho devastace. Střechou sice výrazně nezatéká, ale ve vnitřních prostorách není téměř nic,“ popisuje starosta Žandova Zbyněk Polák.

Oltář je velmi poškozen, chybí tu varhany a ve slušném stavu se dochovala pouze jedna malba na stropě. Město sakrální památku získalo do svého vlastnictví předloni od římskokatolické církve za symbolickou jednu korunu. „Vzhledem ke stavu kostela přijde jeho oprava, podle konceptu obnovy, na více než dvacet milionů korun,“ upřesňuje Zbyněk Polák a zároveň zdůrazňuje, že se jedná o současnou kalkulaci.

„Technická dokumentace a zaměření současného stavu, společně s koncepcí záchrany a památkové obnovy jsou již hotové. Ale zatím nám ještě chybí dokumentace ke stavebnímu a územnímu řízení. Proto se tedy jedná pouze o investiční odhad a konečná cena se ještě může navýšit,“ podotýká starosta Polák.

Tak vysokou sumu by si Žandovští rozhodně nemohli dovolit ze svého rozpočtu vydat. Místním obyvatelům ale není osud městského kostela lhostejný a jejich zájem inspiroval zdejší radnici k záměru vyhlásit veřejnou sbírku.

„Krajským úřadem v Liberci nám již bylo vydáno osvědčení, takže již devětadvacátého září můžeme veřejnou sbírku zahájit,“ komentuje Zbyněk Polák.
Nikdo však nepředpokládá, že by se mohla zaplatit rozsáhlá rekonstrukce jen prostřednictvím sbírky. Proto bude radnice usilovat i o získání některého z dotačních titulů, například z Evropské unie či ministerstva kultury.

I přes svůj problematický stav, je památka využívána. Město v ní pořádá některé kulturní akce, kdy se zde konaly vánoční koncerty nebo vítání jara. Podle místního starosty počítají s podobnými aktivitami i do budoucna.

Kostel sv. Bartoloměje byl pravděpodobně založen společně s Žandovem a původní stavba ležela na místě dnešního kostela. První písemná zmínka o sakrální památce je však až z roku 1341, kdy zde Půta ze Žandova měl již pochované rodiče. K presbytáři, který pochází z konce 17. století, byla v roce 1775 přistavěna pozdně barokní plochostropá loď, kazatelna pochází z doby rokoka. Z novodobých dějin nelze opomenout požár kupole barokní věže v srpnu 1975, která celá shořela. Tu nahradil dnešní čtyřboký jehlan z roku 1992.

Autor: Radmila Pokorná

7.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrob J. J. Kaliny před rokem (vlevo) a po renovaci.

Slavnému rodákovi opravil Bor léta zanedbávaný hrob na Olšanech

Ilustrační foto.

Od ovce ke svetru. Zpracování vlny si v Doksech budete moci sami vyzkoušet

EXKLUZIVNĚ

Víme, proč soud pustil Peltu. Má ho za „zničeného“ bosse

Nenápadně, opatrně a potichu. Miroslav Pelta se znovu vrhl do práce. Někdejší boss českého fotbalu, který je po aféře kolem zneužívání dotací stíhán na svobodě, opět shání jako majitel peníze pro svou fotbalovou lásku z Jablonce.

KRÁTCE: Za vraždu tchyně dostal deset let

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

FOTO: Border teriér Bart žije. Po 16 dnech se mu podařilo dostat z nory

Vyskeř – Ve středu našli hasiči psa, který posledních šestnáct dní strávil uvězněný v liščí noře.

FOTOOHLÉDNUTÍ: Závodníci si na Hamrmanovi sáhli na dno sil

Hamr na Jezeře - V Hamerském jezeře startoval čtvrtý ročník triatlonového závodu Hamrman, který na Českolipsko přilákal na dvě stovky závodníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení