VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víseckou rychtu můžete obdivovat na novém kravařském kalendáři

Kravaře v Čechách, Česká Lípa - Kravařská pýcha jménem Vísecká rychta je největší roubenou stavbou na území České republiky.

22.10.2016
SDÍLEJ:

Historik a etnograf Břetislav Vojtíšek (vpravo) je bývalým ředitelem českolipského muzea. Má za sebou mnoho odborných publikací nejen o architektuře a je čestným občanem České Lípy. Foto: Deník/Jiří Jelínek

Obec Kravaře nyní vydala kalendář na příští rok, ve kterém jsou na fotografiích Pravoslava Flaka zobrazeny detaily součástí tamní muzejní expozice, věnované severočeské lidové architektuře.

Několik kusů kalendáře obdržel od starosty Kravař Víta Vomáčky člověk, který se nejvíce zasloužil o zachování památky do dnešních dní, bývalý ředitel českolipského muzea Břetislav Vojtíšek. Jemu je kalendář na své první straně věnován.

„Začalo to v šedesátém roce, kdy bylo Kravařsko připojeno k Českolipsku. Společně s manželkou jsme objížděli nově připojená území, a v Kravařích jsme narazili na krásný roubený objekt, který byl však v hrozném stavu. V tu dobu patřil tamnímu JZD, ve světnici se chovaly ovce, byl tam metr hnoje a od toho hnily trámy ve stěnách. Počítalo se s tím, že to přijde k demolici. My si ale řekli, že je třeba stavbu zachránit," říká pan Vojtíšek s tím, že následně začaly dlouholeté boje, ale nakonec se mu podařilo prosadit stavbu do první kategorie památek, což zabránilo jejímu bourání. „Měli jsme také dost velké problémy s rekonstrukcí, ale nakonec se vše povedlo," podotýká Vojtíšek.

V dubnu 1986 proběhlo slavnostní otevření Vísecké rychty. Břetislav Vojtíšek měl plno dalších plánů, ale mnohé z nich se z různých důvodů nepodařilo naplnit. „Chtěl jsem, aby tam byla kompletní usedlost s výminkem, stodolou a špejcharem. Měl jsem vytipované objekty, které bychom mohli rozebrat a přenést k rychtě," dodává Vojtíšek s tím, že za jeho nástupců už nebyla snaha v jeho koncepci pokračovat.

Nakonec je ale prý nejdůležitější, že se objekt zachránil. S tím souhlasí i starosta Kravař. „Vydaní tohoto kalendáře je poděkováním a vzdáním pocty panu Vojtíškovi za to, že díky němu dnes tuto památku obdivujeme a radujeme se z ní," říká Vomáčka.

Autor: Jiří Jelínek

22.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Beata Rajská se svoji novou kolekcí ve Vratislavicích nad Nisou

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vyhlašování cen Křesadlo 2016, ocenění dobrovolníků z Libereckého kraje.

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Liberecký kraj – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení