Kristýna Lukešová z Liberce jde do první třídy. Její maminka Alice včera v libereckém papírnictví Pemila nechala bez dvou stovek tři tisíce korun. „A to jsem ani nekupovala obaly na učebnice, protože ještě nevíme, jaký budou mít rozměr,“ posteskla si dvaatřicetiletá žena.

Podobně jsou na tom všichni rodiče malých i větších školáků. A papírnictví mají žně. „Pod tři tisíce nečekejte, že kompletní výbavičku koupíte,“ řekla Deníku vedoucí zmíněného papírnictví Lucie Lejsková. „Můžete buď vybrat čínský aušus, který nic nevydrží, pak možná ušetříte, a nebo kvalitní české výrobky, ty ale něco stojí,“ zdůraznila obchodnice.

Že nejsou prvňáčci levnou záležitostí potvrzuje i Jolana Nováková z České Lípy, maminka šestiletého Vítka, který jde letos do první třídy. Počítá před samotným zahájením školního roku se třemi až pěti tisíci korunami. „Není to jen nákup školních potřeb, ale i oblečení, obuvi, oblečení na tělocvik a samozřejmě budou další výdaje ve škole, jako obědy, družina, třídní fond a podobně,“ vyjmenovává.

Poprvé na druhý stupeň jde Eliška Havlová z Lukášova, její maminka Kateřina zatím o potřebné částce konkrétní představu nemá. „Určitě to ale bude hodně nových sešitů a zřejmě největší částky padnou na pomůcky pro výtvarnou výchovu,“ míní Havlová.

Už se připravujete na školu?

Dojíždění něco stojí

U středoškoláků a učňů jsou výdaje odvislé od typu škol a její vzdálenosti od místa bydliště. Dominik Kliment si už včera nabil Opuscard za 300 korun, denně bude z Jablonce dojíždět do libereckých Kateřinek a zpět. Na praxi v dílnách tolik potřebné montérky a pracovní obuv letos naštěstí kupovat nemusí, i batoh ještě použije loňský. „Přesto jsme jen za základní sadu sešitů, kružítko, tužky a pár drobností zaplatili přes pět set,“ doplnila jeho maminka Lenka.

S Dominikem stejně stará Lucie Čermáková dojíždět nemusí, do školy jí cesta trvá pouhých pět minut a tak za dopravu ušetří. O to více však letos vydají na pomůcky, které bude Lucie na Gymnáziu Dr. Randy potřebovat. „Seznam ještě nemáme, ale počítáme s částkou zhruba tisíc korun na sešity a učebnice. K tomu ale musíme připočíst například abonentku do divadla za sedm set a další výdaje na školní a mimoškolní činnost,“ uvedla maminka Petra. Nemalou částku podle ní vydají také na doučování.

Jak Deník zjistil v prodejně papírnictví českolipského obchodního domu Andy, ceny se u jednotlivých věcí výrazně liší. „Ty dražší mají licenční obrázky,“ vysvětlila prodavačka. „Na něčem jsme ušetřili, na některých drobnějších položkách máme licenční obrázky, tudíž byly dražší. Například raději koupím dražší trojhranné pastelky, protože se mu s nimi bude dobře pracovat,“ dodává maminka Jolana Nováková.

Největší nápor však papírnictví teprve čekají. Jak potvrdila majitelka papírnictví Sonja v Hrádku nad Nisou Soňa Židů, většina rodičů nechává nákup podstatné části výbavičky až na začátek školního roku. „Hlavní nápor čekáme až po 1. září, až budou rodiče vědět, co přesně jejich děti k výuce potřebují,“ sdělila Deníku.

Co jsme koupili v Optysu?

Psací pero Tornádo 15,–
Psací pero Easy stabilo 189,–
Sešit na slovíčka 12,–
Desky A4 50,–
Tempery 6+1 45,–
Sada štětců 28,–
Vodové barvy 30,–
Trojhranná tužka 3,–
Kružítko od 25,–
Nůžky pro leváky 26,–
Linkovaná podložka 2,–
Trojúhelník s ryskou 12,–
Ořezávátko od 13,–
Pastelky progress 24 ks 167,–
Pastelky jumbo 24 275,–
Kapsář 60,–; 125,–; 140,–

Jízdné MHD

Městská doprava Opuscard:
Jablonec – do 15 let 210 Kč
Jablonec – přes 15 let 210 Kč
Liberec – do 15 let 250 Kč
Liberec – přes 15 let 250 Kč
Česká Lípa – do 15 let 150 Kč
Česká Lípa – přes 15 let 150 Kč

Meziměstská doprava Opuscard student– kupon 30 dní:
Liberec–Jablonec 300 Kč
Liberec – Česká Lípa 1485 Kč
Česká Lípa – Jablonec 1716 Kč