Pád vlády neovlivní život obyčejných lidí a vliv na život v regionech bude mít jen minimální. Tak lze shrnout názory lidí, které oslovil Deník.
Lucie Hrdličková, maminka na mateřské dovolené, odpověděla: „Nijak to můj život neovlivní, obyčejní lidé na tom budou pořád stejně. Naše problémy politiky nezajímají.“

Komunální politici se obávají ekonomické a politické nestability. Zároveň se ale shodují v tom, že by alespoň dvě největší strany měly více spolupracovat při řešení současné ekonomické krize.

„Vím, že jakýkoliv recept na krizi je problematický. Myslím, že pravicový model funguje lépe než levicový. Teď je doba, kdy mají lidé zapomenout na barvu stranické legitimace a hledat řešení,“ řekl Jindřich Mareš (ODS), starosta Nového Boru. Připojuje také názor, že dopad krize bude v každém případě, nikdo by ji neodvrátil.

Stejně jako mnoho dalších říká, že měl řadu výhrad k Topolánkově kabinetu, ale vzhledem k současnému předsednictví České republiky v EU bylo vyslovení nedůvěry vládě špatně načasované. „Do budoucna máme zase pověst těch nespolehlivých,“ komentuje.

V době krize mají strany víc spolupracovat

Podobné názory vyjádřil i senátor Karel Kapoun (ČSSD). „Jako opoziční politik mám z pádu vlády radost, ale zase ne tak úplně. Přestože si vláda o nedůvěru říkala delší dobu, nejsem si jistý, zda je nyní to nejšťastnější období,“ míní Karel Kapoun. „V době krize gradují půtky a dvě velké politické strany se nejsou schopné dohodnout,“ pokračuje.

Senátor se domnívá, že dopad do regionů bude pravděpodobně v oblasti čerpání evropských fondů. „Příjmovou oblast obcí to nejspíš neovlivní,“ řekl.

Starostka České Lípy Hana Moudrá vyjádřila své zklamání z postoje poslanců, kteří svými hlasy před třemi lety vládu podpořili a nyní stojí za jejím pádem. „Teď již bude záležet především na panu prezidentovi, koho pověří sestavením nové vlády a také na politické kultuře všech zainteresovaných subjektů. Pevně doufám, že si naši poslanci zachovají chladnou hlavu a budou jednat v zájmu občanů. Proto také mé jediné přání je, aby se tato vnitropolitická situace co nejdříve vyřešila,“ uvedla pro Deník Hana Moudrá.

Renomé státu se oslabí

Ředitel agentury REMA ´93 Jiří Římánek se také neskrývá se svými výhradami vůči vládě Mirka Topolánka. „Přesto se obávám, že její pád republice a jejím občanům uškodí. Slabá vláda nebo dokonce bezvládí vždy v historii ohrožovaly stabilitu země. Reformy, které sice občané nechtějí, ale hospodářství státu je potřebuje, se zastaví, a to, co se z nich podařilo uskutečnit, brzy sociální demokracie a komunisté zruší,“ konstatoval Jiří Římánek.
Jeho obavy směřují i k tomu, že ve zdravotnictví budou chybět peníze.

„Neřeší se hrozící krach penzijního systému, zvýší se sebevědomí velkých „Východních bratrů“. Nebude zde síla, která bude bránit obřímu růstu státního dluhu, snad státní finance nezkrachují jako v Lotyšsku. Renomé státu, jehož vláda předsedá Evropské unii, ale nesmí řídit vlastní zemi, se oslabí,“ dodává Jiří Římánek.