VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trať řídí jediný dispečer

Českolipsko - Jedno kliknutí myší na počítači dokáže připravit dopravní cestu pro vlaky na trati mezi Českou Lípou a Bakovem nad Jizerou.

27.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Jedno kliknutí myší na počítači dokáže připravit dopravní cestu pro vlaky na trati mezi Českou Lípou a Bakovem nad Jizerou. Namísto čtyřiceti lidí řídí provoz na trati jediný člověk s pomocí moderní výpočetní techniky. Skončila modernizace pětačtyřicet kilometrů dlouhé trati, která je vybavena nejmodernějším zabezpečovacím zařízením.
Vyšší bezpečnost železničního a silničního provozu a zvýšení rychlosti, to jsou výsledky investiční akce, kterou právě dokončila Správa železniční dopravní cesty. „Investovali jsme 236 milionů korun, které jsme získali díky negarantovanému úvěru,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jan Komárek. Železniční trať z České Lípy do Bakova nad Jizerou je v současné době nejmodernější regionální tratí v České republice.
Úvěr bude SŽDC splácet z úspor, které díky menšímu počtu pracovníků nastanou. „Předpokládáme návratnost investice během šesti let,“ dodal Jan Komárek.
K bezpečnosti silničního provozu přispěje i sedmnáct zrekonstruovaných přejezdů, přičemž sedm z nich je vybaveno závorou. „To umožňuje vlakům, aby těmito místy projížděly vyšší rychlostí,“ vysvětlil Zdeněk Chrdle, generální ředitel AŽD Praha. Do systému jsou zapojeny i zřídka používané přejezdy u polních cest, u nichž by instalace nového zařízení byla nákladná. Přejezdy jsou trvale uzavřené a pouze v případě potřeby je dozorčí stanice schopen přejezd otevřít. Traťová rychlost se zvýšila na 80 km v hodině.
Po nákladné rekonstrukci mají všechna nádraží centrálně ovládané hlášení o příjezdech a odjezdech vlaků, které se také obsluhuje z dispečerského pracoviště v České Lípě. Ve stanicích je instalován nový kamerový systém, čímž se zvyšuje bezpečnost cestujících. „Bohužel, vandalové už si zařádili a dvě kamery odcizili. Nahrazujeme je novými,“ doplnil Zdeněk Chrdle.
Na nádraží v Doksech je instalovaná nová přehledná digitální tabule s odjezdy vlaků, jakou cestující znají z celé řady dalších nádraží v České Republice.
V České Lípě vzniklo nové dispečerské pracoviště, které řídí celý provoz. „Dispečer má lepší přehled nad celým úsekem, od jednoho počítače ovládá výhybky i staniční rozhlas na celé trase, a výrazně tak může zkrátit například doby při křižování vlaků,“ říká Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele ČD pro provoz. „V některých stanicích musel výpravčí chodit přehazovat výhybky ručně. Teď jde o jedno kliknutí myší na počítači a výhybky jsou vyhřívané.“
Investorem racionalizace tratě je Správa železniční a dopravní cesty, zabezpečovací zařízení dodala společnost AŽD Praha.

Autor: Eva Vlastníková

27.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení