VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na Jiřího Dienstbiera

Česká Lípa – V sobotu 8. ledna zemřel v nedožitých 73 letech Jiří Dienstbier, původním povoláním novinář, po roce 1968 vyhozený ze zaměstnání a později i vězněný normalizačním režimem, signatář a mluvčí Charty 77.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Na mítinku v Novém Boru počátkem 90. let minulého století podpořil Jiří Dienstbier předvolební kampaň přítele Ladislava Lise. Foto: Miroslav Hudec

Po Listopadové revoluci 1989 první československý ministr zahraničí, politik, od roku 2008 senátor za ČSSD.

Místní vědí, že Jiří Dienstbier měl blízký vztah k Českolipsku. Koupil si chalupu na Kozlech, a v Karbě u Zahrádek léta žil jeho přítel z disentu JUDr. Ladislav Lis, který zemřel už před 11 roky.

Po rozdělení Občanského fóra v roce 1991 na ODS a Občanské hnutí (OH) byl Jiří Dienstbier zvolen předsedou tohoto hnutí, které se snažilo vytvořit v české politice umírněný středový proud mezi formující se pravicí a levicí. Vzhledem k vyhraněné polarizaci české společnosti se mu to nepovedlo, stejně jako všem dalším politickým subjektům, které se o to až dodnes pokoušely a pokouší.

V červnu 1992 oba politici kandidovali za OH do tehdejšího Federálního shromáždění, Jiří Dienstbier v Praze do Sněmovny lidu FS a Ladislav Lis v severních Čechách do Sněmovny národů. V průběhu předvolební kampaně Dienstbier přijel přítele podpořit a zúčastnil se 17. května mítinku v Novém Boru. OH se tehdy jen těsně do parlamentu nedostalo, což pak mělo za následek výraznou změnu směru celého polistopadového vývoje.

Jiří Dienstbier se na Českolipsko vracel, jak jen mu to jeho povinnosti dovolovaly, čehož jsme jako členové místní organizace OH pochopitelně využívali ke kontaktům s ním. Při setkání na jeho chalupě na Kozlech v červenci 1995 vznikly další fotografie včetně té, na níž ukazuje chráněné zmije obecné, které se mu usídlily na zahradě a soužití s nimi mu nikterak nevadilo. Byl zvyklý na mnohem nebezpečnější situace.

Když se chce některému politikovi zalichotit, říká se o něm, že je to obyčejný člověk, lidový, že nezkazí žádnou legraci, že mu sláva nikterak nestoupla do hlavy.

Myslím, že o Jiřím Dienstbierovi to platí i bez lichocení. Byl jedním ze stále se zmenšující skupinky těch, pro které byla politika opravdu službou věcem veřejným – psáno malými písmeny.

PhDr. Miroslav Hudec, bývalý předseda českolipské okresní organizace Občanského hnutí

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení