VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Wi-fi, fax i počítač. Českolipští hasiči mají nový „komunikační“ vůz

Česká Lípa - Nový velitelský vůz profesionálních hasičů z České Lípy si poradí na místech, kde kolabují sítě. Auto stálo více než dva a čtvrt milionu, cenu pokryla dotace z EU.

16.4.2013 2
SDÍLEJ:

Pro velitele zásahu a jeho štáb bude sloužit nové auto českolipských profesionálních hasičů.Foto: HZS Libereckého kraje

Kdyby Českolipsko zasáhla velká povodňová vlna a nefungovalo by kvůli tomu telefonní spojení, velitelský štáb hasičů by stejně nezůstal odříznutý od operačního střediska. Mohl by bez problémů operovat v nejvíce postižených místech a současně podávat a přijímat informace o aktuálním stavu.

Pro velitele zásahu a jeho štáb bude sloužit nové auto českolipských profesionálních hasičů.Umožňuje to nový, moderně vybavený velitelský vůz, který profesionální hasiči z České Lípy dostali v závěru minulého týdne. Auto bude sloužit veliteli zásahu a jeho štábu při dlouhodobých operacích jako jsou právě povodně nebo rozsáhlé několikadenní požáry.

„V podobných situacích jsme si dosud museli takto vybavené velitelské auto zvát až z Liberce. Náš stávající velitelský vůz totiž nemá takové vybavení, ale necháme si ho a budeme ho dál využívat. Je vhodný do náročného a složitého terénu, bude se nám dál hodit například na lesní požáry v okolí Dubé," uvedl Ladislav Vakula, velitel stanice profesionálních hasičů v České Lípě.

Velitelský vůz • v České Lípě je k dispozici od konce minulého týdne • značka: VEA L2V Ford Transit • cena: 2 278 677,60 Kč • vybavení: telefon a fax s GSM bránou a wifi signálem, multifunkční tiskárna, osvětlovací stožár v LED provedení s teleskopickým výsuvem, klimatizace, markýza

Součástí vybavení nového vozu je například telefon a fax s GSM bránou a wi-fi signálem, počítač i multifunkční tiskárna nebo radiostanice. „Je to auto vhodné pro zajištění spojení velitelského stanoviště se spojovacím uzlem," říká Zdenka Štrauchová, mluvčí hasičů v Libereckém kraji.

„Je vybavené veškerými spojovacími a komunikačními prostředky. Vozidlo je z hlediska funkčnosti zcela samostatné, má vlastní elektrocentrálu pro plný chod nástavby s možností dobíjení náhradních baterií, je vybaveno záložními bateriemi, které jsou dobíjeny při chodu vozidla. Může se také připojit na venkovní přívod elektrické energie s tím, že se automaticky dobíjejí záložní baterie."

Českolipští hasiči zatím nový vůz ve službě použít nemuseli. „Zatím se seznamujeme s jeho vybavením a musíme se v práci s ním proškolit. Kdybychom měli důvod, určitě bychom ho bez váhání použili už teď, ale tak závažný zásah jsme za pár dnů, co auto máme k dispozici, zatím naštěstí neměli," dodal Ladislav Vakula.

Nový vůz je vlastně upravený Ford Transit. Auto stálo přes 2 miliony a 278 tisíc korun a pražské generální ředitelství hasičského záchranného sboru ho nakoupilo spolu s dalšími v rámci projektu, hrazeného ze strukturálních fondů EU.

Autor: Michael Polák

16.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení