VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za odpady nic neplatí, přesto třídí

Českolipsko, ČR - Ukazuje se, že není třeba vysokých poplatků, aby město produkovalo odpad na úrovni západoevropských měst. V České Lípě občané neplatí nic.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Barevné kontejnery na tříděný odpad jsou v dnešní době součástí všech měst a obcí. Jejich obyvatelům jde separování odpadů dobře, což dokazuje i řada ocenění a uznání. Foto: Deník/Petra Hámová

Obcím, které produkují nejmenší množství komunálního odpadu, rozdá nezisková organizace Arnika již po třetí Odpadové Oskary. Základním kritériem pro kvalifikaci obce do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu pod 150 kg na osobu a rok.

„Limit jsme zvolili proto, že to je hodnota, které se daří dosahovat i v sousedním Rakousku či Německu. V Česku je ale pro většinu obcí tato meta stále vzdálená," říká tiskový mluvčí Arniky Jan Vávra. Jednou z obcí, kterou organizátoři v tomto směru uvádějí jako příklad hodný následování, je mimo jiné Česká Lípa. Zde produkce odpadu stanovené mety dosahuje, a to i přesto, že občané města za svoz odpadu nezaplatí ani korunu.

AMBICIÓZNÍ UNIE

Evropský parlament má ambiciózní cíle. Navrhuje, aby se v Evropské unii do roku 2030 skládkovalo maximálně pět procent komunálního odpadu. „ČR proto bude muset udělat řadu kroků, aby tyto cíle naplnila. Zákaz skládkování jsme sice již přijali, ale roční produkce směsného odpadu se u nás skoro nemění. Zavedení vyšších poplatků za uložení odpadů na skládky se zatím prosadit nepodařilo," komentuje současný stav legislativních změn Milan Havel, odborník neziskové organizace Arnika na systémy odpadového hospodářství.

ZŮSTANE ZDARMA

Připomeňme, že dvojnásobné zvýšení ceny skládkování by pro města znamenalo nemalou finanční zátěž.

„Na tom, že se v České Lípě už několik let neplatí za svoz komunálního odpadu, se do blízké budoucnosti nic nezmění," říká starostka České Lípy Romana Žatecká, a chválí občany, že nejsou líní dojít k nejbližšímu kontejneru na tříděný odpad. „Město vytvořilo příležitosti, popelnice jsou dostupné. Postupně taky rozšiřujeme svoz bioodpadu. Na radě města budeme schvalovat další lokality," pokračuje Žatecká. Uvádí, že v loňském roce lidé vytřídili celkem 61 kg na osobu a rok. Bioodpad tvořil asi polovinu.

Nevelká obec Kvítkov leží jen pár kilometrů od České Lípy. V loňském roce se v anketě o Odpadového Oscara umístila na čelní příčce své kategorie v Libereckém kraji. Tamní produkce komunálního odpadu dosáhla zhruba padesáti kilogramů na osobu a rok.

Recept? Je jednoduchý. Za každou vyvezenou nádobu na odpad musejí občané platit padesát korun. „Máme takové kupóny, které na popelnici lepíme, když ji chceme vyvézt," popisuje jeden z Kvítkovanů, který si nepřál uvést své jméno. A není divu. „No, nechávám si ji vyvézt tak jednou za měsíc, to, co hnije, naložím cestou do práce do auta a vyhodím to v Lípě," přiznává na konec.

Česká Lípa platí svoz komunálního odpadu domácností kompletně ze svého rozpočtu. Městskou pokladnu stojí služba každoročně zhruba 35 milionů korun. Opatření zavedlo na konci roku 2009 předchozí vedení radnice jako kompenzaci za tehdejší zvýšení daně z nemovitosti.

Autor: Jiří Jelínek

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sbor dobrovolných hasičů v Novém Oldřichově převzal dva zbrusu nové hasičské vozy.

Hasiči mohou nově odsávat sršně

28. zasedání zastupitelstva města Česká Lípa se koná ve středu 24. května.
AKTUALIZOVÁNO

Na odvolávání vedení města nakonec ani nedošlo

Pro agresora si přijela policie

Česká Lípa - V policejní cele skončil devětadvacetiletý muž, který v sobotu vyvolal pozdvižení v baru v Jižní ulici v České Lípě.

Pět let za přeraženou páteř

Liberecký kraj - Případ bývalého skinheada, který měl zlomit páteř Ukrajinci, se vrátil do Liberce.

Ulice v Lípě by měly být lépe uklizené

Česká Lípa - Pracovníci speciálně na úklid veřejných míst, více strojů na odklízení sněhu, vypsání soutěže na novou firmu, která se postará o celoroční údržbu ulic i zastávek a další změny.

V Libereckém kraji přibylo v prvních měsících nejvíce turistů

Liberecký kraj – První tři měsíce tohoto roku přilákaly do Libereckého kraje rekordní počet návštěvníků. Důvodem byla zejména úspěšná zimní a lyžařská sezóna.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies