VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za odpady nic neplatí, přesto třídí

Českolipsko, ČR - Ukazuje se, že není třeba vysokých poplatků, aby město produkovalo odpad na úrovni západoevropských měst. V České Lípě občané neplatí nic.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Barevné kontejnery na tříděný odpad jsou v dnešní době součástí všech měst a obcí. Jejich obyvatelům jde separování odpadů dobře, což dokazuje i řada ocenění a uznání. Foto: Deník/Petra Hámová

Obcím, které produkují nejmenší množství komunálního odpadu, rozdá nezisková organizace Arnika již po třetí Odpadové Oskary. Základním kritériem pro kvalifikaci obce do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu pod 150 kg na osobu a rok.

„Limit jsme zvolili proto, že to je hodnota, které se daří dosahovat i v sousedním Rakousku či Německu. V Česku je ale pro většinu obcí tato meta stále vzdálená," říká tiskový mluvčí Arniky Jan Vávra. Jednou z obcí, kterou organizátoři v tomto směru uvádějí jako příklad hodný následování, je mimo jiné Česká Lípa. Zde produkce odpadu stanovené mety dosahuje, a to i přesto, že občané města za svoz odpadu nezaplatí ani korunu.

AMBICIÓZNÍ UNIE

Evropský parlament má ambiciózní cíle. Navrhuje, aby se v Evropské unii do roku 2030 skládkovalo maximálně pět procent komunálního odpadu. „ČR proto bude muset udělat řadu kroků, aby tyto cíle naplnila. Zákaz skládkování jsme sice již přijali, ale roční produkce směsného odpadu se u nás skoro nemění. Zavedení vyšších poplatků za uložení odpadů na skládky se zatím prosadit nepodařilo," komentuje současný stav legislativních změn Milan Havel, odborník neziskové organizace Arnika na systémy odpadového hospodářství.

ZŮSTANE ZDARMA

Připomeňme, že dvojnásobné zvýšení ceny skládkování by pro města znamenalo nemalou finanční zátěž.

„Na tom, že se v České Lípě už několik let neplatí za svoz komunálního odpadu, se do blízké budoucnosti nic nezmění," říká starostka České Lípy Romana Žatecká, a chválí občany, že nejsou líní dojít k nejbližšímu kontejneru na tříděný odpad. „Město vytvořilo příležitosti, popelnice jsou dostupné. Postupně taky rozšiřujeme svoz bioodpadu. Na radě města budeme schvalovat další lokality," pokračuje Žatecká. Uvádí, že v loňském roce lidé vytřídili celkem 61 kg na osobu a rok. Bioodpad tvořil asi polovinu.

Nevelká obec Kvítkov leží jen pár kilometrů od České Lípy. V loňském roce se v anketě o Odpadového Oscara umístila na čelní příčce své kategorie v Libereckém kraji. Tamní produkce komunálního odpadu dosáhla zhruba padesáti kilogramů na osobu a rok.

Recept? Je jednoduchý. Za každou vyvezenou nádobu na odpad musejí občané platit padesát korun. „Máme takové kupóny, které na popelnici lepíme, když ji chceme vyvézt," popisuje jeden z Kvítkovanů, který si nepřál uvést své jméno. A není divu. „No, nechávám si ji vyvézt tak jednou za měsíc, to, co hnije, naložím cestou do práce do auta a vyhodím to v Lípě," přiznává na konec.

Česká Lípa platí svoz komunálního odpadu domácností kompletně ze svého rozpočtu. Městskou pokladnu stojí služba každoročně zhruba 35 milionů korun. Opatření zavedlo na konci roku 2009 předchozí vedení radnice jako kompenzaci za tehdejší zvýšení daně z nemovitosti.

Autor: Jiří Jelínek

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Bláhová s maminkou Martinou (uprostřed) poděkovaly za úspěšnou misi policistům z Mimoně Janu Kohoutkovi a Václavu Serdelovi a operátorkám ZZS Libereckého kraje Bronislavě Laurinové a Jarmile Spirhanzlové.

Dívka poděkovala svým hrdinům z Mimoně za záchranu života

Strom spadl na trať z Mimoně na Zákupy.
AKTUALIZOVÁNO
1

Bouřka zastavila vlaky až na několik hodin. Popadané stromy zaměstnaly hasiče

Problémy v dopravě nekončí

Liberecký kraj - Od června měl být klid, situace v autobusové dopravě v Libereckém kraji se ale opět zkomplikovala.

Princeznovské šaty a zámek. I tak může vypadat běžný pracovní den

Horní Libchava - Mladá herečka a autorka pohádkových představení Zdena Dařílková baví nejen malé diváky na zámku v Horní Libchavě.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Do Jablonce se sjíždějí skláři z dvanácti zemí světa

Jablonec n. N. – Od soboty zaplaví Jablonec sklo. Probíhá Mezinárodní trienále Jablonec 2017.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies