„Jindřich Šolc svým nedbalým přístupem zapříčinil, že nejde s odstupem času zjistit, kde skončilo technologické zařízení kotelen na propan a svým nedbalým jednáním naplnil skutkovou podstatu trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ citoval z policejní zprávy zastupitelům místostarosta Ralska Václav Bilický.

„Jindřich Šolc se za celou dobu, co byla smlouva se společností Sova Liberec a později společností Lenoxa a.s. Liberec, nezajímal, jak je nakládáno s majetkem obce tak, jak je uvedeno ve smlouvě, zda je smlouva plněna či nikoliv,“ doplnil Václav Bilický.

Zrekonstruované domy po sovětské armádě v Kuřívodech měly v každém vchodě malou kotelnu s dvěma kotli na propan butan. V roce 2002 se ale v Ralsku změnil zdroj vytápění.

Výběrové řízení na dodavatele tepla vyhrála společnost Sova z Liberce. Součástí smlouvy mezi ní a městem byla klauzule, že do roka po přechodu na centrální vytápění budou odpojeny plynové kotle v jednotlivých vchodech. Ty se prodají v komisním prodeji a peníze za ně poputují do městské pokladny.

Peníze už neviděli

Ale Sova postoupila v mezidobí své smluvní závazky současnému dodavateli tepla Lenoxe. Ta měla dát na základě smlouvy městu na vědomí, jestli kotle prodala a zda peníze vložila na účet města. V opačném případě měla kotle vrátit. Dnes však v Ralsku nemají ani kotle ani peníze. S kotli se ztratily i další přístroje, jako jsou měřící a regulační zařízení, za další statisíce korun.

Ralská radnice proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele a případem se po několik měsíců zabývala hospodářská kriminálka. „Trestní oznámení bylo odloženo, protože je nepřípustné, neboť je trestní stíhání promlčeno,“ sdělil mluvčí českolipské policie Milan Bradáč.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že na ralské radnici došlo v uplynulých letech k selhání kontrolních mechanismů. Zjistilo se, že chybí některé smlouvy a faktury. Navíc kvůli absenci pracovního a organizačního řádu ani nebyl nikdo ze zaměstnanců městského úřadu za nic zodpovědný.