VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecký park rozkvetl novou oranžerií

Sychrov /FOTOGALERIE/ - Pokud jste si zamilovali nádherná zákoutí zámeckého parku na Sychrově, máte nyní o důvod víc se tam vypravit. Už příští sobotu 7. května se tu návštěvníkům otevře nově zrekonstruovaný letohrádek s kavárnou.

30.4.2011
SDÍLEJ:

Zrekonstruovaná oranžérie na Sychrově.Foto: Deník/ Jan Škvára

Jeho krásu obdivoval například excísař Ferdinand Dobrotivý nebo rakouský císař František Josef I. kteří se tu po procházce unikátním parkem s desítkami vzácných dřevin občerstvovali.

Zápis z pamětní knihy sychrovského zámku svědčí o tom, že zámecká oranžerie navzdory svému názvu nesloužila nikdy k pěstování citrusů, ale už od svého počátku jako letohrádek a květinová galerie. Připomíná ji padesát akvarelů, přesněji reprodukcí rozsáhlého díla hraběnky Marie Terezie Merveldtové-Pergenové, které zdobí prostory kavárny.

„Psal se rok 1831, kdy se první zmínky o oranžerii objevují v archivech. Vystavěna byla během čtyř let z popudu knížete Kamila Rohana. Výraznou přeměnou, která se téměř blížila dnešní podobě včetně předsunuté zastřešené kolonády, doznala v polovině 19, století a je dílem architekta Josefa Pruvota. Původní oranžerie v podobě palmového domu stála zhruba napravo od letohrádku,“ popsal historii ředitel Národního památkového ústavu a zároveň sychrovský kastelán Miloš Kadlec. Právě jeho úsilím se tuto dominantní stavbu anglického parku podařilo zachránit.

„Oranžerie byla dvakrát ve své historii odsouzena k zániku. Poprvé koncem 19. století, kdy zemřel kníže Kamil Rohan a jeho potomci nechtěli investovat do oprav. Podruhé v roce 1948, kdy ji Národní kulturní komise ocenila jako ruinu pouhou tisícikorunou. V šedesátých letech dokonce jeden z místních obyvatel žádal zbourání stavby, kterou označil za „vřed sychrovského parku na vlastní náklady. Jako využití navrhl odvoz materiálu na stavbu rodinného domku…,“ líčí historické kotrmelce Miloš Kadlec.

O její rekonstrukci usiloval řadu let. Ale ledy se začaly hýbat až v roce 2006. Samotná rekonstrukce začala o rok později. Zlomový okamžik nastal, když projekt sychrovské oranžerie získal prostředky z takzvaných norských fondů. Dotace Norského království činila zhruba 17 milionů z 30 milionového rozpočtu rekonstrukce. „Jsem moc rád, že projekt byl podpořen. Výsledek vypadá úžasně a věřím, že bude přínosem pro celý region,“ poznamenal velvyslanec Norského království Jens Eikaas, který se slavnostního otevření zúčastnil. Zbývající část peněz získal Sychrov od Ministerstva kultury ČR a z vlastních výnosů.

„Oranžerie byla tak zničená, že nebylo z čeho vycházet, výsledek je dílem historických dokumentů, archeologických průzkumů a do jisté míry i představivosti,“ popsal současnou podobu její autor architekt Jiří Mrázek. Stavbu prozářil mramorovanými stěnami a exotickými lampami, které tvarem i barevností připomínají vitráže sychrovského zámku.

Kromě kolonády tvoří stěžejní část kavárna a dva přilehlé kabinety. Ve venkovním prostoru se chystá řada akcí. „Například večer s hudbou W. A. Mozarta spojený se salzburgskou kuchyní. Pro návštěvníky připravíme i degustace vín v unikátním sklepení oranžerie,“ prozradil Josef Baumgartner z NPÚ.

A už jen jako sladkou tečku na závěr prozradím, že se tu mezi mnoha připravovanými akcemi chystá už brzy například i velká čokoládová šou vyhlášeného cukrářského mistra Pavla Přebindy, jeho Královská čokoláda a kakao podle italských receptur budou ve zdejší kavárně připomínat dobu, kdy se to na zámku žilo…

Stručně z historie

Počátek historie zámku Sychrov je spjat s pobělohorskou dobou. Jeho dějiny jsou ale starší a sahají hluboko do středověku. Ves Svojkov, která zde byla připomínána již ve 14. století, byla součástí drobného šlechtického statku v nedalekých Albrechticích. Dnešní jméno Sychrov je spjato s existencí tzv. „Sychrova dvora“. V 16. století vystřídal albrechtické vladyky rod Kyjů z Kyjova, který zde vybudoval skromné šlechtické sídlo. V roce 1628 tvrz a ves Svojkov s poplužním dvorem koupil vévoda Albrecht z Valdštejna.

Od roku 1669 se stali novými pány albrechtického statku příslušníci francouzské vojenské šlechty - Lamottové z Frintroppu, kteří zde postavili v letech 1690 – 1693 barokní zámek s vysokou věží, obklopený parkem. V roce 1820 koupil panství Karel Alain Gabriel Rohan, rakouský podmaršálek francouzského původu. Knížecí rod Rohanů, který se ve své rodné Francii pyšnil titulem „princů z královské krve“, musel za dramatických událostí Velké francouzské revoluce hledat nové útočiště, kterým se nakonec stal právě zámek Sychrov. V letech 1834 – 1835 tu pobýval i francouzský král Karel X. se svou rodinou.

Zdroj: NPÚ Liberec

Autor: Jana Švecová

30.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Policie. Ilustrační foto.

Na houby autem? Pozor, kam jedete. Policie rozdává pokuty a honí čtyřkolky

Nevzali ho do nemocnice, zemřel

Žandov – Muž ze Žandova zavolal o pomoc tísňovou linku. Přivolaný lékař neshledal nutnost jeho hospitalizace, pacient do rána zemřel.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Českolipsko - Pro milovníky starých vozů budou o víkendu na Českolipsku probíhat hned dvě akce. První z nich je setkání majitelů a příznivců vozů Mercedes-Benz, druhou pátý ročník setkání Valotour.

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

Česká Lípa – Přesto, že ani pořádně nevěděli co je čeká, utkali se členové osmi českolipských týmů v originální soutěži Souboj čtvrtí. 

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení