VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Doksech je příliš drahý. Pouť i ohňostroj se přesunou jinam

Doksy - Statisíce by městský rozpočet stál provoz budovy zámku v Doksech. Město ho tak pravděpodobně nepřevezme.

5.4.2012 13
SDÍLEJ:

Areál dokského zámku město využívalo pro pořádání poutí či novoročního ohňostroje. Při sportovních Eurohrách tu měly zázemí disciplíny lukostřelba a biatlon.Foto: Deník/Petr Šimr

Chcete se vdávat v obřadní síni na dokském zámku? Tak si pospěšte, máte totiž čas jen do konce června. Kvůli plánovanému prodeji budovy a stěhování studentů ze zámku do ostatních budov ho totiž poté čeká zakonzervování. Uzavřená spolu s ním bude také část zámeckého parku.

Představitelé Doks by mohli obřady na zámku zachránit, kdyby si nechali budovu bezplatně převést do majetku města. Jen udržovací náklady by ale městskou kasu přišly na statisíce. A tak se místní musí rozloučit také se všemi akcemi, které se na nádvoří zámku doteď konaly.

„Liberecký kraj v současnosti připravuje podklady pro prodej zámku. Poté, co studenti budovu opustí a ještě nebudeme znát kupce, objekt se zakonzervuje a spolu s ním se uzavře také část zámeckého parku. Do června máme ještě čas uvažovat o tom, že bychom si nechali zámek bezúplatně převést do majetku města. Ale jen udržovací náklady by městskou kasu přišly na statisíce, navíc bychom museli splácet úvěr za novou kotelnu, který činí dva miliony ročně. Proto o zámek s největší pravděpodobností žádat nebudeme,“ řekla starostka Doks Eva Burešová.

Hledají druhý vchod

V rámci optimalizace školství v Libereckém kraji se na začátku letošního školního roku dokské učiliště přidalo k SOŠ a SOU 28. října v České Lípě. Po přezkoumání faktur za energie ředitel školy Milan Kubát navrhl, aby se studenti z budovy zámku vystěhovali. Jeho provoz totiž spolkne z rozpočtu školy takové peníze, že si poté pomalu nemohou dovolit nakupovat potřebné vybavení a pomůcky pro studenty.

„Mám v České Lípě volné prostory, kam mohu kanceláře i internát z dokského zámku přesunout, z hlediska zajištění výuky tak objekt nepotřebuji. Některé obory, jako jsou například zemědělci, ale přestěhovat nelze, takže ty zůstanou i nadále v areálu zámku, jen v jeho vedlejších budovách,“ popsal již dříve Milan Kubát. V zámku pak zruší ještě školní jídelnu, studenti budou chodit na oběd do dokské základní školy.

„Hledáme nyní způsob, jak v zámecké zdi vybudovat další vchod pro studenty, až se přesuneme do vedlejších budov. Vše ale musíme konzultovat s památkáři. Část parku, která bude i se zámkem uzavřená, totiž blokuje i hlavní vstup do celého areálu,“ podotkl zástupce ředitele pro dokské učiliště Vladimír Jelínek.

Kromě toho, že v zámku sídlí místní učiliště, je pro Doksy objekt důležitý ještě ze dvou důvodů. Za prvé je atrakcí pro výletníky. Kvůli jeho zakonzervování tak město, které v podstatě žije z návalů turistů o hlavní letní sezóně, přijde o jedno z míst, kam lidé mohli v Doksech zajít na výlet.

Za druhé jsou místní zvyklí, že se na nádvoří zámku konají nejrůznější společenské a kulturní akce, jako je pouť, sportovní klání EURO hry nebo novoroční ohňostroj. Představitelé města tak hledají náhradní místo.

„Letošní pouť se bude konat v areálu u Poslova mlýna. Náhradní prostor pro novoroční ohňostroj ale ještě nemáme. Jediné, co v podstatě teď můžeme dělat, je pomoci najít investora, který by zámek koupil a případně zvelebil,“ doplnila Eva Burešová.

Autor: Kristýna Brožová

5.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení