VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žandovští chtějí opravovat. Ne jen za své

Žandov - Zpoždění nabralo vypracování projektu revitalizace rybníků na Velké Javorské. Žádost o dotace je tak ohrožena.

12.5.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Jaroš

Ne vždy se novely zákonů povedou tak, aby přinášely lidem jen pozitiva. Většinou se za určitá vylepšení platí větší či menší daň. Jednou z prvních obětí novely zákona o veřejných zakázkách na Českolipsku se stal projekt revitalizace soustavy rybníků na Velké Javorské u Žandova. I když představitelé města vypsali výběrové řízení na zhotovitele projektu ještě před platností novely, rozhodli se nabídku stáhnout. O dotaci však chtějí požádat už v srpnu. Kvůli zpoždění jim tak příliš času nezbývá.

„Dozvěděli jsme se, že některé body, které jsme ve výběrovém řízení měli, by mohl po platnosti novely někdo ze zúčastněných napadnout. Proto jsme nabídku stáhli," upřesnil místostarosta Žandova Michal Beň.

Soustava nefunguje

Záměr revitalizovat soustavu takzvaných retenčních rybníků zastupitelé nakousli již v prosinci loňského roku. Vodní nádrže v minulosti zadržovaly potřebnou vodu v lokalitě a zároveň byly schopné ochránit obyvatele Velké Javorské před silnými dešti nebo při jarním tání sněhu.
Nyní je ale soustava téměř zaniklá. Nefungují zejména kanály mezi jednotlivými rybníky, které jsou za léta zanesené.

Při rekonstrukcích by dělníci museli rybníky vyčistit, odbahnit a opravit hráze.  Za projekt v zastupitelstvu kopal zejména zastupitel Ivan Bílek.
„Při prudších deštích bojují lidé na Velké Javorské s vodou často. Zrekonstruovaná soustava rybníků by jim mohla od problémů ulevit. Znovu by totiž v oblasti začal fungovat přirozený přítok a odtok vody. Navíc bychom chtěli obnovit původní ráz krajiny a přilákat do lokality turisty," vysvětlil Ivan Bílek.
Na květnovém zasedání se pak mezi zastupiteli rozhořela diskuze ohledně částky, kterou jsou ochotní za projekt z městské kasy dát.
Ještě před tím však na přetřes přišla otázka, zda celý záměr prozatím neodložit k ledu.

„Myslím, že pro obyvatele z přidružených obcí Žandova toho až tolik neděláme, abychom se nyní záměru na revitalizaci rybníků ve Velké Javorské mohli vzdát," oponoval však starosta Žandova Zbyněk Polák.

Čas je začíná tlačit

Zastupitelé tak nakonec dospěli k maximální částce 200 tisíc korun za projekt. Odklepli, že do června nechají zpracovat nabídky od několika firem, mezi kterými se rozhodnou.
„Obnovu rybníků nechceme financovat pouze z městských peněz, chceme zažádat o dotaci do státního fondu životního prostředí. Výzva do tohoto programu je avizovaná už na srpen. Do té doby však musíme mít kromě projektu také stavební povolení, abychom o peníze vůbec mohli žádat. Takže moc času nemáme," doplnil Michal Beň.

Autor: Kristýna Brožová

12.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Věřím, že já pro vás komik z Prahy nejsem a nebudu, odpověděla Michaela Marksová

Liberecký kraj – Přinášíme výběr dotazů, které jste včera kladli v online rozhovoru Michaele Marksové.

OBRAZEM: Běžci za nový úsměv podpořili pacienty s rozštěpem

Česká Lípa - Pro dobrou věc běželi jako o život. Českolipský městský park ožil v sobotu odpoledne akcí, která nese název Běh za novým úsměvem.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení