Míří tam, odkud všichni utíkají. Teď mohou přijít o část svých peněz. A utéct by teď mohli i oni. Za lepším. Alespoň to si myslí ředitel zdravotní záchranné služby. „Snížení má být až deset procent, opravdu se bojím, že odejdou takzvaně do tepla,“ řekl Stanislav Mackovík na dnešní tiskové konferenci. To znamená například k soukromým lékařům.

„Já zůstanu, je to pro mě asi poslání. Ale vím od několika kolegů, že by museli jít. Stres a k tomu tak nízké platy, za to jim to nestojí,“ uvedla členka záchranné služby, která si ale nepřála být jmenována.

Že by však šetření mělo dopad na kvalitu péče, si Mackovík nemyslí. „To nedopustíme díky úspornému programu, na který jsme najeli letos,“ vysvětluje. Pomyslná sanitka tedy určitě vždy přijede.

Úsporný program má pozitiva. Na záchrance se tolik neplýtvá. „Zrušili jsme smlouvu s Českou sanitou, která nám vozila materiál,“ uvedl Mackovík jeden příklad. „Bylo to totiž neefektivní, uděláme si to sami a mnohem levněji,“ dodal.

Další příklad plýtvání? Záchranka měla nekontrolovanou zásobu lahví s medicinálními plyny, velké peníze stálo jen jejich uskladnění. „Provedli jsme inventuru a zbytečných lahví se zbavili,“ uvedl Mackovík.

ČÍSLO DNE: 44 880
Tolik korun stojí jedna přilba pro letecké záchranáře. I v době velkých škrtů záchranka obdržela od Libereckého kraje 6 těchto přileb. Poprvé byly použity při záchraně obyvatel při srpnových povodních. Splňují nejvyšší bezpečnostní kritéria. V sobě mají zabudovány i vysílačky.

Na úspory budou muset myslet i řidiči sanitek. Kdo ušetří nejvíc nafty, bude odměněn. „Je to motivační program. Někteří řidiči jezdí řekněme za 19 litrů na sto kilometrů a někteří za 24, ti co ušetří, budou odměněni,“ vysvětlil Mackovík.

Na tiskové konferenci se k plánovaným škrtům vyjádřil i hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. Podle něj snižování platů povede k odlivu pracovníků. „Každý zdravotník by měl v příštím roce přijít měsíčně o tisíce korun. To je absurdní. Přece nemůžeme šetřit na těchto lidech,“ uvedl. Hejtman by prý pochopil zmrazení platů. „Musí se šetřit a zmrazování mezd rozumím, ale sebrat někomu deset procent?“ ptá se.

Tvrdost šetření je podle Mackovíka ojedinělá i v rámci okolních států. „Není mnoho států, kde se tak razantně sáhne do rozpočtů složek integrovaného záchranného systému. V rámci tiskové konference kraj předal záchranářům nové přilby pro letecké zásahy. „Osvědčily se svou spolehlivostí již v době povodní,“ uvedl Eichler. Jedna přilba přišla na 44 880 korun a liberecká záchranka je teprve čtvrtou posádkou, která je používá. „Používají se při těch nejsložitějších případech, kdy jde o život. Velmi zvyšují bezpečnost a pomáhají i při komunikaci, mají v sobě zabudované vysílačky,“ vysvětlil Mackovík.