VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeněk Pokorný, učitel i tvůrce města slaví 85 let

My, kteří k němu máme citově blízko, mu říkáme „pane profesore". Proč? Zkrátka proto, že je vzorem vzdělance, nositelem kultury a umění, člověkem zásadovým, pevných zralých názorů.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, pedagog a bývalý starosta České Lípy.Foto: Deník/Kristýna Brožová

To samo stačí na opravdovou úctu. Jsem rád, že jsem takových lidí potkal v životě více. Tvoří bohatství vlastních prožitých let. Bezbarvé tváře od průměrných, třeba i mocných jedinců, se tak odsouvají jen do profesní paměti a příliš si je nepřipomínám.

Nuže, pane profesore, šel jsem dnes po náměstí s vysokým ministerským úředníkem ze Spolkové republiky Německo, který pracuje v rozvojové pomoci a každý měsíc tráví alespoň týden v Afganistánu a Pakistánu. Touha poznat vlast předků ho přivábila do České Lípy. O službě a strachu mi také pověděl, ale nyní se zahleděl a řekl: „To náměstí máte krásné". Zůstal bych v údivu, kdybych to slyšel poprvé. Kolikrát nám to řekli slavní hosté při přednáškách na Akademii a nebylo to jen ze zdvořilosti. Náměstí je symbolem významné přeměny našeho města. Proměna České Lípy po roce 1989 nese výraznou pečeť osobnosti Zdeňka Pokorného. Měl před sebou jako starosta vizi měst ve světě, která spatřil na svých cestách a v myšlenkách spřádal a do skutku proměňoval opravy domů, ulic, chodníků a parků.

Pomohl vytvořit podmínky k tomu, aby si lidé sami pomohli. Při privatizaci bytového fondu v historickém jádru města se domy prodávaly s podmínkou opravy, osídlení a udržení nebo obnovy obchodu či služby, pokud tu byly. Za to bylo cenové zvýhodnění. Procházel či projížděl město téměř každý den. Sbíral a vyhodnocoval podněty o fasádách, oknech, dveřích, dlažbě a vlastně o kdejakém detailu městského inventáře. Technická preciznost byla samozřejmostí, ale ještě výše byla ceněna nápaditost, úhlednost a krása. Tak třeba vzpomeňte na výměnu a doplnění osvětlení ve středu města. Podněty a myšlenky k uchování historické podoby České Lípy a přitom k růstu příjemných pocitů, že tady chci žít, sbíral celá léta. Vložil do nich i svou obrovskou zkušenost práce pedagoga, vychovatele nové generace.

Nebyl sám, štěstím bylo první a částečně i druhé zastupitelstvo města po roce 1990 s řadou chápajících a iniciativních osobností.

Po odchodu z aktivní městské politiky kladl postupně před veřejnost své výstavy fotografických esejí, své knihy a přednášel. Každá kniha je zajímavá, ale tu modrou „O České Lípě důvěrně" bych doporučoval k četbě každému, kdo je povolán městu sloužit nebo mu chce pomoci sám. Je prospěšné vědět o minulosti, která formuje dnešek.

Tohle všechno bohatství mne obohacovalo, tak jako každého, kdo přišel a bral si z jeho předkládaných myšlenek podněty ke své tvůrčí činnosti.

Pane profesore, ještě řadu klidných dnů.

Ladislav Smejkal, historik a čestný občan města Česká Lípa

Autor: Redakce

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

U Srní zemřel motocyklista

Kysané zelí z Brniště získalo titul regionální potraviny.

Kysané zelí z Brniště získalo titul regionální potraviny

Čapí mláďata z Jezvé unikla smrti díky bdělému ochránci

Jezvé - Rodina čápů z komína v Jezvém málem přišla o dva potomky kvůli rybářskému vlasci. Jednomu trčel z krku, druhé mládě jím bylo omotané. Příběh měl šťastný konec.

Krajské fotbalové soutěže mají snad jasno

Liberecký kraj - Krajský přebor ve dvanácti, I. A třída se třemi nováčky, I. B třída dokonce se sedmičkou nových klubů. Tak to je zřejmě podle Deníku ten nejpravděpodobnější scénář sezony 2017/18.

Svor bude lákat turisty na novou naučnou stezku

Svor - Jako na jaře chodí stovky turistů obdivovat rozkvetlé bledule do Pekla, budou moci milovníci přírody již brzy vyrazit za lilií zlatohlavou.

Dívka poděkovala svým hrdinům z Mimoně za záchranu života

Ralsko - Během spánku měla dvanáctiletá dívka srdeční příhodu, zastavil se jí dech a upadla do bezvědomí. Na pomoc jí přijeli dva policisté, kteří jí zachránili život pomocí defibrilátoru. Ve středu jim dívka osobně poděkovala.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies