VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdroj azbestu v Dubé nenašli

Dubá - V odebraných vzorcích z mateřské školy v Dubé azbest nebyl. Není tak jasné, odkud se azbestová vlákna do ovzduší v mateřince dostala. V měřeních se bude pokračovat.

17.12.2011
SDÍLEJ:

Děti z dubské mateřinky se musely kvůli azbestu stěhovat v listopadu 2011. Loni v květnu se děti vrátily zpět.Foto: Deník/Petr Šimr

Rodiče dětí, které byly vystavené až sedminásobně překročenému limitu pro výskyt azbestu v ovzduší, se na čtvrtečním zastupitelstvu sesypali na starostku Dubé Zdeňku Šepsovou. Chtěli vědět jak a kde se odebíraly vzorky, proč se neměřilo daleko dříve a jak chce situaci s výskytem azbestu řešit.

Jak již Deník informoval, naměřili krajští hygienici počátkem listopadu ve dvou odděleních mateřské školy pětinásobek povoleného limitu pro azbestová vlákna ve vzduchu, ve třetím jich byl dokonce sedminásobek.

Předškoláci se proto museli takřka ze dne na den přestěhovat do provizorních prostor ve zdejší základní škole. Zdeňka Šepsová v návaznosti na to oslovila společnost Omnipure s. r. o., aby provedla stavebně technický průzkum. Tedy odebrala vzorky ze stěn mateřské školy a odeslala je do laboratoře na analýzu.

„V odebraných vzorcích se přítomnost azbestu neprokázala,“ informovala na jednání zastupitelů Zdeňka Šepsová.

Někteří rodiče ale výsledkům analýzy vzorků, jež odebrala firma Omnipure, příliš nevěřili. Připomněli skutečnost, že v protokolu z měření provedeného před třemi lety se uvádí, že pro podhledy a plášť budovy školky se při stavbě použily azbestocementové desky. To, že se nyní ve vzorcích azbest neprokázal, tak podle nich nepůsobí přesvědčivě.

Odebrali vzorky

„Z podhledů, kde by azbest podle několika dokumentů měl být, firma Omnipure odebrala jeden jediný vzorek,“ podpořila rodiče zastupitelka Markéta Slezák. Ta před třemi lety iniciovala první měření na přítomnost azbestu, který se již tehdy v jednom z oddělení školky přehoupl mírně nad limit.

„Jednatel firmy Omnipure Petr Balvín nám vysvětlil, že aby mohl s jistotou říci, že ve stěnách školky není azbest, musel by odebrat stovky vzorků z každé stavební jednotky,“ namítl zastupitel Lubomír Wagenknecht.

Ve své písemné odpovědi pro Deník Petr Balvín uvedl, že vzorky odebrali z míst, která byla podle jejich zkušeností podezřelá z přítomnosti azbestových vláken.

Čistí vzduch

„Ze školky jsme odstranili koberce a záclony. Jsou tam speciální vysavače, které čistí vzduch. V pondělí krajští hygienici provedou další měření na přítomnost azbestu v ovzduší,“ popsala další plány radnice Zdeňka Šepsová.

V návaznosti na výsledky tohoto měření by měla proběhnout společná schůzka rodičů, vedení města, hygieniků a jednatele Balvína, kde by přítomní měli probrat budoucnost školky. „O tom, jestli se děti do školky vrátí, rozhodnou krajští hygienici,“ zdůraznila starostka.

Představa toho, že se děti postěhují zpět, se ale lidem nelíbí. „Pokud není azbest ve stěnách, musí být někde v ovzduší. Školka bezprostředně sousedí s domkem bývalého zahradnictví, který se postavil z azbestových desek a už několik let se rozpadá. Myslím si, že za těchto podmínek je návrat dětí do školky nemyslitelný,“ podotkla Lucie Häringová.

Rodiče rovněž chtěli, aby jim starostka vysvětlila, proč se ve školce neprováděla měření dřív, když už před třemi roky krajští hygienici zjistili mírně nadlimitní výskyt azbestových vláken v oddělení Sluníček.

„Další měření nám krajští hygienici nenařídili s tím, že je vše v pořádku. Pracovníci zdravotního ústavu v Liberci nás pouze upozornili, že bychom neměli do stěn školky vrtat, měli bychom hodně větrat a prach utírat mokrým hadrem,“ odpověděla Zdeňka Šepsová a doplnila, že pokud by měla sebemenší podezření na ohrožení zdraví dětí, zakročila by.

Poradili odborníci

„Sama mám ve školce vnučky. Řídila jsem se informacemi od odborníků. Nyní ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta poslal dopis, v němž nás ujišťuje, že děti byly vláknům vystavené maximálně tři roky. A to je doba natolik krátká, že jim žádné onemocnění způsobené azbestem nehrozí,“ doplnila Šepsová.

V kontrastu s radami odborníků, jak je zmínila starostka Zdeňka Šepsová, vyznívá odpověď vedoucího úseku laboratoří hygieny práce Zdravotního ústavu Liberec Jiřího Malého.

Prezentují výsledky

„Pokud bylo někde prezentováno takovéto vyjádření jako vyjádření mé nebo některého pracovníka Zdravotního ústavu se sídlem v Liberci, pak tato prezentace je zkreslená. Není v naší kompetenci poskytovat takovéto informace, pouze prezentovat výsledky měření a vyhodnocení výsledků ve vztahu k platné legislativě,“ písemně reagoval Malý.

17.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté a celníci při pátečních kontrolách u Máchova jezera.
10

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Holany se v úvodním kole I. B třídy představí na hřišti ve Vesci.

Holany se pyšní silným kádrem

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

Dobranov – Do konce října musí město Česká Lípa najít útulek, kam bude převážet zatoulané psy. Majitel útulku v Dobranově dal městu po dvaceti letech výpověď.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Liberecký kraj - Hygienické kontroly na letních táborech v Libereckém kraji pokračují. K 16. srpnu mají hygienici nahlášeno celkem 171 táborů s 245 běhy. Celkem jich zkontrolovali 77.

Kam o víkendu za fotbalem

Českolipsko - Startují krajské a okresní fotbalové soutěže. I. B třída nabídne derby rezervy Doks s nováčkem ze Žandova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení