VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život na ulici není nic jednoduchého

Česká Lípa - U bývalého vlakového nádraží v České Lípě našel náhodný kolemjdoucí tělo mrtvého bezdomovce. Zeptali jsme se lidí bez domova, jak zvládají nadcházející zimní období.

20.11.2016
SDÍLEJ:

U bývalého vlakového nádraží v České Lípě našel náhodný kolemjdoucí tělo mrtvého bezdomovce.Foto: Deník/Jiří Jelínek

Stále chladnější dny a ještě chladnější noci. Pro lidi bez domova přichází nejobávanější období v roce.

Průchod kolem bývalého vlakového nádraží v České Lípě se navždy zapíše do paměti náhodného kolemjdoucího, který na místě ve středu 16. listopadu v dopoledních hodinách nalezl bezvládné tělo mrtvého muže. „Na místo přivolaní policisté na muži neshledali žádné zjevné stopy násilí, které by mohla způsobit druhá osoba. Ve všech případech, kdy je někdo nalezen mrtvý ve veřejném prostoru, však musí být nařízena soudní pitva," říká policejní mluvčí Ivana Baláková.

V těchto smutných případech se většinou jedná o kombinaci alkoholu a nočních mrazů, nicméně na závěry je brzy, výsledky pitvy zatím nejsou známy.

„Toho jsem neznal, možná to byl feťák, ty nemáme rádi," říká Bohouš, jeden z tříčlenné skupinky bezdomovců, ohřívajících se u výdechu z bazénu u nedalekého Kauflandu.

Rozjímat nad krásou zimní noci jde zpoza okna vytopeného činžáku velice snadno, lidé, kteří se v tu dobu snaží přečkat další ledovou noc mají trochu jiné starosti.

Trojice mužů, která právě absolvovala svůj odpolední piknik nad krabicí vína, nakonec svolila ke krátké rozmluvě o jejich nelehkém životě. Vytáhl jsem univerzální konverzační pomůcku, totiž cigarety, a dali jsme se do řeči.

Teplé místečko

„Já mám na zimu vychytaný místečko, to byste viděl! Je tam teplo a celkem pohodlí. Ale neřeknu vám, kde to je," vyjevil Vláďa, prý padesátník, kterému byste ale tipli minimálně o třicet víc. „Prosimtě, dyť to stejně všichni víme, seš tam akorát zlámanej jak párátko," říká posměšně Bohouš. Ten prý občas zajde alespoň do azylového domu. „Není to nic moc, nic vám tam nedovolej. Ale je fakt, že je tam teplíčko," říká.

Ptám se jich, co jedí. Většinou to, co někde najdou nebo vyhrabou, lidé prý vyhazují věci, které jdou ještě v pohodě sníst. Horší je to s alkoholem a kouřením, oblíbenými to kratochvílemi na vyplnění volného času.

„Já nesomruju, nebudu se ponižovat," zapojuje se hrdě do konverzace poslední z trojice, do této chvíle mlčenlivý Honza. Chvíli na to mne žádá o další cigaretu.

O tom, jak se do této situace dostali, je těžké polemizovat. Sami říkají, že je vyhodili z práce a jinou už nesehnali, nebo je opustila rodina. Moc se ale nezmiňují o důvodech, které k tomu vedly. Mezi slovy o křivdách a neštěstí se dá většinou snadno najít hlavní pachatele. Jsou jimi alkohol a automaty. „Už tolik nechlastám, když nemám za co," dodává s nadhledem Bohouš. Začíná poprchávat a já trojici bezdomovců opouštím. Ze zbytku krabičky cigaret, kterou jim nechávám, mají radost. „Hmm, ameriky," pokývne na rozloučenou uznale Honza.

Českolipské městské policie se ptám, jakou mají s místními bezdomovci zkušenost.

„Bezdomovectví je v České Lípě určitě problém. Strážníci už ty muže, a někdy i ženy, kteří se po městě pohybují bez domova, dobře znají. Velmi zjednodušeně jsou to buď starší lidé, kteří nějakým hnutím osudu přišli o střechu nad hlavou. U těch mladších bezdomovectví často souvisí s drogami," říká mluvčí českolipské městské policie Eva Vlastníková a zároveň dodává, že se strážníci snaží, aby alespoň během těch nejchladnějších nocí neumrzli a snaží se jim najít přechodný přístřešek. „Proto jsme navázali spolupráci se sociálními službami České Lípy, pod které patří Dům humanity. Podle slov ředitelky je možnost, alespoň v době opravdových mrazů, poskytnout teplou místnost mimo režim azylového domu," pokračuje Vlastníková a nakonec smutně konstatuje, že někteří zkrátka o pomoc nestojí.

Autor: Jiří Jelínek

20.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V rumburské nemocnici hořelo.
7

V rumburské nemocnici hořelo, třicet pacientů bylo evakuováno

Krematorium zvířat Česká Lípa je jediným zvířecím krematoriem v Libereckém, Úteckém, Karlovarském či Královehradeckém kraji. Klientům nabízí hned několik možností, jak se s domácím mazlíčkem důstojně rozloučit.
4

Za kremací zvířat jezdí do Lípy stále více lidí

KRÁTCE: Na cyklostezce probíhají opravy. Zloději vykradli školu

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Jak bydlí Pat a Mat? Prozradí výstava v Mimoni

Mimoň - Jak to, že film se skládá ze spousty obrázků? A víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky

Kateřina z Frýdlantu opět vyhrála i ve svém kraji

Frýdlant – Je tmavá, hořká a jmenuje se Kateřina. Řeč je o tmavém ležáku Albrechtu 12 Kateřina, s nímž Zámecký pivovar Frýdlant letos poprvé uspěl na Regionální potravině Libereckého kraje.

Mladí lidé šíří víru mimo jiné i mezi vězně

Českolipsko - Už 25 let navštěvuje české a moravské farnosti misijní Společenství Antiochia.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení