VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zříceninu hradu čekají velké změny: Na Ralsku bude rozhledna

Českolipsko /ROZHOVOR/ - Když loni podnikatel Milan Baier koupil hrad Ralsko i s pozemky od Vojenských lesů a statků a.s., vyvolalo to v podhradí velký humbuk.

23.4.2013 18
SDÍLEJ:

Zřícenina hradu Ralsko se nachází na stejnojmenném kopci, který se tyčí do výše 696 metrů n. m.Foto: Deník/Vít Černý

Představitelé obcí, které rovněž usilovaly o vlastnictví, se tehdy dovolávali zastání až u exministra Alexandra Vondry. Obávali se, že podnikatel zamezí vstupu na hrad. To nový hradní pán odmítl a naopak avizoval, že do chátrající zříceniny bude investovat.

Zeptali jsme se ho za vás, jestli od loňského srpna nezměnil názor. „Chci ukázat, že o památky se nemusí starat jen stát, ale že je to především naše zodpovědnost," tvrdí i dnes Milan Baier, šestatřicetiletý rodák z Mimoně, v rozhovoru pro Českolipský deník.

Začněme takříkajíc od Adama. Váš obor podnikání (pozn. redakce: reality, hostinská činnost) je na hony vzdálený od památek. Co se pro vás, jako nového vlastníka Ralska, změnilo?

Je to velká zodpovědnost, ale i radost. Teď se tam sice dostane každý, kdo zvládne výstup do kopce, ale nahoře se toho moc nedoví. Ještě, že existuje alespoň naučná stezka z Mimoně.

To ale znáte z procházek. Péče o hrad je přeci jen něco jiného.

Spolupracuji se špičkovými odborníky, mimo jiné s Ing. Janem Vinařem, který má zkušenosti s obnovou národní kulturní památky hradu Točník. Chtěl jsem do obnovy Ralska zapojit jednoho z našich největších odborníků, profesora Durdíka, ale sotva jsem ho oslovil, nečekaně loni zemřel. Ani jsme se nesetkali. To mě moc mrzí. Byla to uznávaná autorita, člen vědecké rady Europa Nostra (mezinárodní památkářská organizace, partner Evropské unie pro kulturní dědictví). Jistě by ho potěšilo, že se nějaký nadšenec snaží zachránit Ralsko. Na hradě také proběhne archeologický průzkum, který, jak doufám, přinese nějaké další poznatky třeba o penězokazecké dílně, která tam měla být.

Rovněž je známá pověst o pokladu, co ho má hlídat velký pes…

Hrad je ale plný tajemství. Třeba nikdo pořádně neví, kdy a proč byl vlastně postaven. Kde se bere voda v jezírku až nahoře? Taky zřejmě drží rekord v rychlosti obnovy.

HRAD RALSKO • zřícenina se nachází na stejnojmenném kopci, který se tyčí do výše 696 metrů n. m. Je takvýraznou dominantou bývalého vojenského prostoru. • první písemná zmínka o hradu je z r. 1377, kdy Jan z Vartenberka nechal zbořit původní dřevěný hrad a nahradil jej stavbou z kamene                • patřil do soustavy hradů, které kontrolovaly vartenberské panství a chránily důležitou obchodní stezku z Žitavy do Čech                                         • po husitských válkách vystřídal řadu majitelů. Od 16. století chátral. Vystřídali se tu loupeživí rytíři i hledači pokladů.                • v srpnu 2012 koupil hrad od VLS a.s. Milan Baier

Jak to myslíte?

Před válkou byl ve špatném stavu. Přestože patřil hraběti Hartigovi, ujala se péče o zříceninu občanská sdružení. Tehdy se pozitivně projevila soutěž mezi Českým klubem turistů a německou Pohorskou jednotou, která nakonec hrad zachránila. Podařilo se jim motivovat jak lidi, tak úřady. Lidé z okolních obcí dali do obnovy hradu spoustu peněz a zapojili se i fyzicky. Například tam v roce 1937 vynosili 100 tun písku, 25 tun vápna a cementu a v roce 1938 další tuny materiálu. Tím se další spousta peněz ušetřila. A hlavně zříceninu během dvou let zachránili.

Myslíte, že s takovou pomocí veřejnosti můžete počítat i dnes?

My pořád ještě žijeme s pocitem, že se má o památky starat stát. Já bych chtěl ukázat, že je to naše zodpovědnost, my tady přece žijeme. Pokud by mi ale někdo chtěl pomáhat, budu jen rád.

A co vlastně s hradem plánujete? Můžete být konkrétnější?

Chtěl bych, aby byl pro veřejnost zpřístupněný lépe než dnes, kdy je výstup dost riskantní. To znamená vybudovat kilometry přístupových chodníků. Taky bych chtěl na hradě vybudovat vyhlídku z věže. Měl by tu být rovněž krytý prostor, kde by se mohli výletnici schovat, když začne pršet. V něm bych chtěl postupně vytvořit expozici o historii hradu, která bude v kontextu s dějinami našeho regionu.

To jsme uspokojili duši a co ještě žaludek a ostatní potřeby? Lidé dnes chtějí služby a zázemí. Přece jen, na hrad je cesta dlouhá.

Zřícenina stojí uprostřed přírodní rezervace. Uprostřed krásné přírody. Už dnes ale roste kolem cesty k hradu spousta kopřiv, které ukazují, že půda je pravidelně přihnojována návštěvníky. Jejich počet chci zvýšit, současně ale nemůžu poškozovat přírodu. Naštěstí dnes existují technologie, které jsou šetrné. Doufám, že se s ochránci domluvím na řešení, které bude vyhovovat jim, přírodě i lidem, kteří na hrad přijdou.

A to občerstvení?

Nevím, co by na to řekli památkáři. Snažím se postupovat šetrnými kroky. Vybudujeme rozhlednu a přístupové chodníky. To už je schválené. Pak upravíme interiéry zříceniny, kdy se budeme snažit postupovat podle pokynů památkářů.

Autor: Radmila Pokorná

23.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasičští lezci cvičili ve známém lomu Velká Amerika a v jeskyni v okolí Srbska.
10

FOTO: Hasičští lezci cvičili ve známém lomu Amerika a v jeskyni

Českolipské slavnosti 2017.
19

FOTO: Česká Lípa oslavila 680 let od první zmínky ve velkém stylu

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Českolipský sbor si z New Yorku odvezl skvělé ocenění i zážitky

Česká Lípa - Českolipský sbor se jako jediný z celých Čech i Evropy účastnil prestižního festivalu a soutěže v New Yorku. Zpěvačky zazářily s českou klasikou od Smetany i Dvořáka. Přivezly křišťálovou cenu.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 25. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

KRÁTCE: Podvodníci se snaží seniory okrádat po telefonu

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies