VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvítězila už pravda a láska nad lží a nenávistí?

Česká Lípa /20 SAMETOVÝCH LET/ - Pamětníci vzpomínají a hodnotí porevoluční vývoj na Českolipsku.

16.11.2009
SDÍLEJ:

Dobová fotografie zachycuje jeden z listopadových mítingů na českolipském, tehdy Mírovém náměstí. Odehrávaly se u morového sloupu a přicházely na ně stovky Českolipanů.Foto: Jan Sommer

Ještě než si odpovíme na otázku v titulku, možná bychom si měli tento dotaz formulovat trochu jinak: Opravdu v té době (v listopadu 1989) všichni chtěli, aby zvítězila pravda a láska? Zde je odpověď jasná: ne. S pravdou a láskou (rovná se morálkou) lze těžko dělat pokoutné kšefty, podplácet úředníky a toto trvá dodnes. Takže i na otázku v titulku se musí odpovědět, bohužel, ne.

Přesto přese všechno není vůbec důvod litovat, že k sametové revoluci došlo. Slušný člověk toho litovat nemůže, i když se nám i teď spousta věcí nelíbí. „Přišla úleva, že ten režim padl,“ říká jeden ze zakládajících členů Občanského fóra v České Lípě Josef Srkal. „Byli jsme hodně šťastní, že je bolševik pryč,“ přidává se Michaela Komersová, pozdější mluvčí OF. „Chtěli jsme věřit tomu, že ta láska a pravda zvítězí.“

I když lidé už věděli (či aspoň tušili), že se v Praze něco děje, přesto strach (a nelze jim to vyčítat) je nepřiměl k nějaké okamžité větší spontánní akci. Tedy až na několik výjimek. „V pondělí, tři dny po 17. listopadu, jsme se sešli u morového sloupu na českolipském náměstí,“ vzpomíná Michaela Komersová. „Zapalovali jsme tam svíčky,“ dodává Josef Srkal.

DALŠÍ ČLÁNKY K VÝROČÍ LISTOPADU 89 NAJDETE V PRAVÉM SLOUPCI

Na otázku, zda ho nemrzelo, že se tam nesešlo více lidí, jen pokrčí rameny. „Lípa byla taková apatická. Ale po generální stávce se to už změnilo. Přirovnal bych to k takové sněhové kouli, která se v Praze spustila a už to nešlo zastavit.“ Už ten název Sametová revoluce napovídá, že nedošlo v těch osudných dnech k nějakému krveprolití. Odpůrci komunismu se chovali sametově i v následujících měsících.

Čelní představitelé komunistické strany a jejich nohsledi ve všech možných funkcích na krajských či okresních úřadech v podstatě nebyli nijak potrestáni. Jen (zdánlivě) ztratili svou moc. To slovo zdánlivě naráží na jisté převlékání kabátů… „Nikdo z nás si samozřejmě nepřál, aby se věšelo. Nechtěli jsme žádnou krvavou revoluci. I když…možná k nějakému potrestání mohlo dojít,“ říká Michaela Komersová.

„To, že nepřišlo vůbec žádné potrestání, bylo možná základem toho špatného, co teď můžeme kolem sebe vnímat. Mysleli jsme si, že se ta společnost očistí ze dne na den, od těch lidí, od té špíny. To se samozřejmě nestalo, protože to byli lidé, kteří měli moc…“

„Nastala tu po revoluci džungle. Ta musela nastat, ale nemuselo to být tak divoké. Hlavně co se týká lidí,“ dodává Josef Srkal, který opustil OF přibližně po měsíci jeho vzniku. „Nelíbilo se mi, kteří lidé tam (v České Lípě) začali chodit.“

Až budeme slavit třiceti či čtyřicetileté vyročí Sametové revoluce, dočkáme se alespoň toho, že se lidé nebudou pousmívat při vyslovení hesla „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“ nebo bude nadále platit to druhé heslo, které také vyšlo z úst Václava Havla „ve společnosti je blbá nálada“?

Autor: Alex Neugebauer

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Meteorologická družice desítky let chátrá. Její budoucnost je nejistá.
5

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Jiří Šorm.

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

City Cross Run ladí detaily

Česká Lípa – Pořadatelé druhého ročníku zážitkového běhu v České Lípě se poučili z podnětů loňských účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení