Na útlém pozemku na konci zahrádkářské oblasti v Sušici se nachází unikátní chata. Stojí na konci úvozové cesty, na úzkém a svažitém pozemku. Rozprostírá se v podstatě na rozhraní města a krajiny.

„Leitmotivem objektu je křivka, která kopíruje horizont a stává se abstraktním motivem na úpatí kopce Svatoboru,“ popsal architekt Jan Holub z BYRÓ architekti. Na projektu spolupracoval spolu s Tomášem Hanusem.

Chata s otevřenou dispozicí

Domek je určen pro jednoho obyvatele, pracuje tak s otevřenou dispozicí a částečně převýšeným prostorem určeným na spaní.

V objektu samozřejmě nechybí ani plnohodnotné sociální zařízení a k dispozici je i kuchyňský kout. Koupelna je provedena ve výrazných modrých tónech, interiér je však laděný do světlých barev.


Nahrává se anketa ...

Nabízí výhledy i chrání soukromí

Architektonická dvojice Jan Holub a Tomáš Hanus doplnila, že si chata pečlivě chrání své soukromí, ale zároveň nabízí výhledy směrem do zahrady. Fasádu pak tvoří nehoblované střešní latě. A je tu i jedna profesní zajímavost.

„Podíleli jsme se jako architekti - vedle kompletního projektu a povolovacího procesu - také na samotné stavbě. Tu jsme kromě nosných konstrukcí realizovali celou svépomocí,“ doplnili Jan Holub s Tomášem Hanusem.

Jak nyní říkají, je to sice malý objekt, zato jedinečná zkušenost. Mimo jiné díky stavbě zjistili, že podobnou chatu zvládne zručný člověk postavit i sám.

Příspěvek do České ceny za architekturu

Chata v Sušici aspiruje na úspěch v letošní soutěži Česká cena za architekturu. Vyhlašovatelem této soutěžní přehlídky je Česká komora architektů. Jejím cílem je zviditelnění práce architektů, přičemž nezáleží, kolik mají za sebou úspěšných projektů.

close V interiéru nechybí ani kuchyňka. info Zdroj: se svolením Ondřeje Boušky a České ceny za architekturu zoom_in V interiéru sušické chaty nechybí ani kuchyňka.

„Hlediskem není pouze estetická a technická kvalita, ale především souvislosti vzniku projektů, vztahu k okolí a společenský přínos,“ uvedli organizátoři České ceny za architekturu.