VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ JELÍNEK

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jak vylepšit Lípu? Českolipané mohou pro návrhy hlasovat do pátku

Česká Lípa – Různé druhy hřišť pro malé a velké, podpora cyklistiky nebo zabezpečení frekventovaného přechodu pro chodce. Tvůrci návrhů do takzvaného participativního rozpočtu, který Česká Lípa pod názvem „Tvoříme město“ letos pilotně zavedla, přišli s pestrou paletou nápadů, jak pro sebe a své sousedy učinit město atraktivnější. Každý si může vybrat sedm z nich, které svým hlasem podpoří. Poslední lístky do prozatím zapečetěné urny mohou lidé vkládat do pátku 26. října.

Rada České Lípy znovu hlasovala o MHD. Smlouvu schválili podruhé

Česká Lípa – Kvůli zvýšení právní jistoty. To je prý hlavní důvod, proč českolipští radní v minulém týdnu opětovně hlasovali o přidělení veřejné zakázky na provozovatele MHD ve městě.

Proluku po dvou stržených domech v Lípě zaplní keře, stoly a lavičky

Česká Lípa – Jako pomyslnou třešinku na dortu za revitalizací Sokolské ulice připravilo město Česká Lípa právě zahájený plán revitalizace prostranství vedle kavárny Union. Vedle secesního skvostu ze začátku 20. století, na pozadí zbytků středověkého opevnění vyroste terasa pro letní občerstvení. Celý prostor by měl díky parkovým úpravám zásadně prokouknout.

V Lípě už mají koaliční dohodu podepsanou. Jinde ještě jasno nemají

Českolipsko – Před volbami Deník přinesl bližší pohled do pěti měst na Českolipsku. Skoro dva týdny po volbách jsou zdejší nové koalice v různém stádiu dohody. Například v České Lípě už koaliční dohodu podepsali, ve vedení města nezůstal kámen na kameni. Naopak v Novém Boru a ve Cvikově budou pokračovat v prověřeném týmu z posledního volebního období. V Kamenickém Šenově si ještě definitivně „nepodali ruce“ a nad Doksy visí otazník možného přepočítávání volebních hlasů.

Bezdomovci z Kravař pomohli do léčebny

Kravaře – Pepa, jinak též řečený Houba, už nebude svým chováním rušit život v Kravařích. Jel se léčit z alkoholismu do Šluknova. Bezdomovec, o jímž způsobených problémech už Deník psal, přislíbil, že se bude snažit léčbu nezanedbat. „Nic jiného mi nezbývá, jinak umřu,“ říká 51letý Pepa chvíli předtím, než nastoupí do auta kravařských sociálních služeb na cestu k novému životu. Pokud vydrží.

Platnost tendru na MHD radní Lípy opřeli o rychle zpracovaný právní posudek

Česká Lípa – Zřejmě vyznění článku v Českolipském deníku z 9. října znějící „Tajně ukuli smlouvu o MHD“ přimělo 5 ze 7 odcházejících radních České Lípy k písemné reakci. Romana Žatecká, Juraj Raninec, Alena Šafránková, Petr Máška a Karel Tejnora píší, že autor článku a někteří místní politici si pletou pojmy, pokud naprosto transparentní a veřejné výběrové řízení považují za „tajně ukutou smlouvu“. Jakým způsobem město výsledky tendru schválí, ovšem potají nějakou dobu připravovali.

Na opravu kostela běží sbírka. Potřebuje opravit střechu i varhany

Česká Lípa – Větších či menších sakrálních staveb je v České Lípě a okolí dost. Zatímco o nejrůznější pomníčky u cest se v posledních letech pečlivě stará město, kostely a kaple obhospodařují jejich majitelé církve. Zvlášť ty menší mají ale s financováním nákladnějších oprav problém.

Divadelní podzim začne letos smutně. V pátek zemřel režisér František Zborník

Česká Lípa – Zapsal se do srdcí několika generací herců i diváků. Režisér, herec a scénárista Divadelního klubu Jirásek František Zborník se za 67 let svého života stal nezpochybnitelnou legendou českého ochotnického divadla. V pátek 12. října však divadelník tělem i duší prohrál svůj pětiletý souboj s rakovinou.

Řidič sjel s kamionem ze silnice a narazil do stožáru. V nemocnici zemřel

Dubnice - Dopravní nehoda u Dubnice na Českolipsku může mít souvislost se zdravotním stavem řidiče.

V České Lípě už je jasná koalice

Česká Lípa - V okresním městě se na vládě dohodly čtyři strany. Příští čtvrtek podepíšou smlouvu.

MHD v České Lípě řeší antimonopolní úřad

Česká Lípa - Spolek Oživení podal před uzavřením smlouvy na provoz MHD v České Lípě na úřad podnět. Považuje soutěž za neregulérní.  

Českolipský týden plný divadla odstartuje v úterý. Nejlepší místa mizí

Česká Lípa - Čirá radost z divadla. To je hlavní a prakticky jediná odměna, ze které se těší hrstka nadšenců, již po celý rok připravují Českolipský divadelní podzim (ČDP). Dvaačtyřicátý ročník takřka týdenního festivalu odstartuje příští úterý 16. října a organizátoři nabádají případné obecenstvo, aby si včas vybralo z pestré nabídky představení a zajistilo si vstupenky. Permanentky už jsou nadobro vyprodané.

Tajně ukuli smlouvu o MHD. Teď se jí budou věnovat právníci

Česká Lípa - Během rána druhého volebního dne zaplnila sociální sítě zpráva o tom, že rada České Lípy předešlý den nečekaně schválila smlouvu o provozování MHD s firmou BusLine na dalších deset let. Stalo se tak na mimořádně svolaném jednání, kde se pro schválení zakázky za tři čtvrtě miliardy korun vyslovilo pět ze sedmi radních. Následně starostka Romana Žatecká a předseda představenstva společnosti BusLine smlouvu podepsali.

Nejvíc hlasů posbíralo v České Lípě hnutí ANO v čele s Jitkou Volfovou

Česká Lípa - Sotva skončily volby, v okresním městě se už rýsuje možná koalice. Deník s pravděpodobnou budoucí starostkou České Lípy udělal rozhovor.

Úspěch ANO a Živé Lípy. Chci silnou koalici, říká vítězka voleb v České Lípě

Českolipsko - Za mnoha tisíci hlasovacími lístky odevzdanými během právě skončených komunálních voleb se zavřela vrata archivů. V některých obcích a městech lidé svá zastupitelstva řádně promíchali.

Lípa volí nové zastupitele. První volební den byl na Českolipsku klidný

Českolipsko - Po ulicích se do práce ploužilo pár osamělých postav, z nichž pozoruhodná část nemocně pokašlávala. Že se bude rozhodovat o něčem velkém, sychravé páteční ráno v centru České Lípy v ničem nenasvědčovalo. Lidé zde k volbám obecně moc nechodí, před čtyřmi lety tu k urnám dorazilo jen necelých 29 procent ze zhruba třiceti tisíc voličů.

Bývalý starosta Petr Skokan letos nad volbami dohlíží

Česká Lípa - Při umísťování cedule označující volební okrsky č. 1 a 2 u českolipské radnice Deník zastihl bývalého starostu města a současného zastupitele Petra Skokana. Ten letos nekandiduje a ve volebním okrsku č. 1 zasedl ve volební komisi.

Zadavatelé volebních kampaní na Českolipsku si neberou servítky

Českolipsko - Modré kontejnery na tříděný odpad se nezadržitelně plní. Mezi běžnými nabídkami obchodních řetězců nacházejí teď před volbami lidé plno dalších zajímavých tiskovin. Kdyby se podařilo splnit všechny sliby vyvedené na křídovém papíře, připomínalo by brzy Českolipsko zemi zaslíbenou.

Majitel dobranovského útulku jde do důchodu, nabídne ho k pronájmu

Českolipsko - Možností, kam odložit nalezené psy, už města a obce na Českolipsku mnoho nemají. Od nového roku navíc končí největší útulek v regionu. Zatoulaných psů sice ubývá, zvláště větší sídla však náhradu najít musí.

FOTO: Hasiči už mají kde trénovat. Českolipští hasiči dostali nové hřiště

Česká Lípa - Ani v dospělosti se nezbaví povinného tělocviku. Řeč je o hasičích, kteří mají jako jednu z forem výcviku předepsané hodiny sportování. Pobíhání po betonové výjezdní ploše se brzy omrzí a jít se proběhnout do lesa nepřipadá v úvahu. Jsou ve službě a siréna může zaznít kdykoliv.

Aspiranti na zastupitelská křesla doslova zavalili Českou Lípu

Česká Lípa - Stovky metrů čtverečních všemožných ploch nyní pokrývají postavy, které se ucházejí o křesla v pětadvacetičlenném zastupitelstvu České Lípy. Téměř už není koutu města, kde by někdo něco nesliboval.

Škola si v nemocnici pobude. Pokračující stavební práce mají zpoždění

Česká Lípa - Zřejmě až ke konci roku dojde k přestěhování dvou pilotních tříd českolipské pobočky Střední zdravotnické školy do budovy místní obchodní akademie. Budoucí zdravotní sestry přitom měly do čerstvě zrekonstruovaných prostor nastoupit už se začátkem školního roku. Bude je proto dál hostit nemocnice.

FOTO: V Boru strhli dům hrůzy

Nový Bor – Ruina dvoupodlažního domu v novoborské Nemocniční ulici šla konečně k zemi. Už nebude útočištěm a ve dvou případech i místem smrti pro lidi bez domova. Na pozemku město plánuje vystavět opět bytový dům, ovšem výrazně vyšší kategorie. 

České dráhy evidují hned několik zájemců o areál bývalého nádraží Česká Lípa

Česká Lípa – Po novém roce se na realitním trhu může objevit zajímavá položka. Rozlehlý brownfield zrušeného vlakového nádraží Česká Lípa-město v těsné blízkosti obchodního centra je územním plánem určený k rozvojové zástavbě. Město už dlouhá léta jedná s Českými drahami o jeho odkoupení.

Kdysi výstavní lustrárna se dál rozpadá. Byly by potřeba stamiliony

Kamenický Šenov - Nápady, jak naložit s bývalou továrnou Elias Palme v Kamenickém Šenově, by byly. Peníze na obnovu brutálně zchátralého areálu ale jen tak z nebe nespadnou. O převzetí nemovitostí a nalezení nové náplně delší dobu uvažuje Liberecký kraj. Nejdřív je ale potřeba najít shodu mezi jeho zástupci a také finance.

Nejdelší most v České Lípě se drolí. Ředitelství silnic a dálnic chystá opravu

Česká Lípa – V době výstavby se jednalo o nejdelší most v Československu. Po více než 30 letech od dokončení má však 700 metrů dlouhá severojižní estakáda v České Lípě své nejlepší roky za sebou. Na mnoha místech odpadávají větší či menší kusy betonu a odhalují se ocelové armatury.

Kravaře mají stejného starostu už 28 let. Vít Vomáčka kandiduje i letos

Kravaře – Do zastupitelstva zvolili Víta Vomáčku během prvních svobodných voleb v roce 1990. Půl roku na to, krátce po promoci a rezignaci svého předchůdce, už seděl v křesle starosty Kravař. Po dvaceti sedmi letech Vomáčka stále vede Kravaře a je tak zdaleka nejdéle sloužícím starostou na Českolipsku.

Českolipané představili veřejnosti návrhy na zlepšení města

Česká Lípa – Lidé už brzy dostanou možnost nasměrovat část rozpočtu České Lípy na příští rok do projektů, které si zdejší obyvatelé sami vymysleli. Celkem město dostalo od občanů přes 40 nejrůznějších návrhů, které přes prázdniny úředníci s jejich autory konzultovali.

Kam s elektrickými stožáry na Novoborsku? Řeší se to už 18 let

Novoborsko – Málokdo ocení, když mu vedle domu postaví elektrické stožáry. Ohledně variant budoucí trasy vedení velmi vysokého napětí 110 kV, které plánuje podnik ČEZ vystavět na Novoborsku směrem do Šluknovského výběžku, se proto čile debatuje už od přelomu milénia.

Ministr přijel obhlédnout obchvat Lípy. Stále platí začátek stavby v roce 2020

Česká Lípa, Sosnová – Spanilou jízdu napříč Libereckým krajem zahájil v pondělí ministr dopravy Dan Ťok na okraji Sosnové. Na dohled od masivní estakády, která se v budoucnu stane vyústěním západního obchvatu České Lípy. V současnosti vede jen k místnímu kovošrotu a do průmyslové zóny, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už ale řeší detaily prvního úseku mezi Sosnovou a Dolní Libchavou.

Družstvo koupí akcie českolipské teplárny. Ceny energií by růst neměly

Česká Lípa – Okresní stavební bytové družstvo (OSBD) v České Lípě majetkově vstoupí do místní teplárny, kterou město před deseti lety prodalo a ponechalo si v ní jen pětiprocentní podíl. OSBD bude mít nově 19,99 % podniku. Zastupitelé České Lípy na svém posledním zasedání v minulém týdnu přistoupili na znění nové akcionářské smlouvy.

Na Českolipsku letos kandidují známé tváře v nových stranách

Českolipsko – Migrace mezi politickými subjekty je nedílnou součástí předvolebních příprav nejen na celostátní úrovni, ale i v komunálu. Výjimkou není ani Českolipsko, kde i letos kandidují lidé, kteří „kabátů“ různých barev vyzkoušeli v průběhu uplynulých let víc než dost.

FOTO: Česká Lípa plánuje opravit své mosty

Česká Lípa – V Novém Boru část jednoho mostu uzavřeli, v Kamenickém Šenově na něj zakázali vstup úplně. Mnohé mosty dožívají a po nedávných incidentech je na ně upřená zvýšená pozornost. I v České Lípě je několik mostních děl, která už na pohled vykazují značné známky opotřebení.

Fenomén takzvaných fake news dorazil i do komunální politiky v České Lípě

Česká Lípa – Lze je použít k ovlivňování celosvětových nálad společnosti a letos se možná poprvé masivně zapojí jako jeden z významných nástrojů předvolební kampaně během komunálních voleb i na Českolipsku. A to jak ve smyslu prezentace myšlenek kandidátů, tak dezinformační války. Řeč je o sociálních sítích, první vlaštovky už vyletěly.

Neštítili se ukrást sochu ze zahrady rodinného centra

Česká Lípa - Za plotem na zahradě vily v českolipské Mariánské ulici seděla pod stromem pískovcová dívka jménem Viera. Už nesedí, někdo ji minulý týden ukradl.

Správa železnic situaci na nestabilním svahu sleduje. Vlaky zatím jezdí

Česká Lípa – Pravidelným cestujícím na železnici mezi Českou Lípou a Novým Borem zřejmě neušlo značné zpomalení vlaků na jednom z úseků trati. Stojí za ním nestabilní podloží. Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) dělá starosti násep na výjezdu z České Lípy na Nový Bor u zastávky Česká Lípa střelnice. Vlaky zde musejí projíždět rychlostí pouhých 10 kilometrů v hodině.

Zdravotní škola začala v provizoriu. Výuka bude probíhat v českolipské nemocnici

Česká Lípa – Jen něco přes rok trvalo Libereckému kraji zřídit v České Lípě pobočku liberecké Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické (SZŠ). Podle původního plánu měly dvě pilotní třídy začít školní rok v budově místní Obchodní akademie. Kvůli zpožděným stavebním úpravám objektu poskytla prvním zhruba čtyřiceti studentkám a jednomu studentovi dočasný azyl českolipská Nemocnice s poliklinikou.

Nevidím žádnou perspektivu oddílu, říká bývalý kouč Arsenalu

Česká Lípa - Na trenérské židli českolipského Arsenalu se Pavel Soukup dlouho neohřál. Po několika týdnech klub opustil.

Kounicův dům už patří Lípě. Zastupitelé budou rozhodovat, co s památkou dál

Česká Lípa – Nemovitostí se město Česká Lípa v posledních letech spíše zbavuje. U domu č. p. 100 v Berkově ulici, známém jako Kounicův, ale udělalo výjimku a po asi ročním vyjednávání o ceně ho za necelé dva miliony korun koupilo. Jinak by zřejmě brzy spadl.

Pomohou rodině, vyhlásí i sbírku. Maminka Vanesy zemřela při tragické nehodě

Česká Lípa – Stačil krátký okamžik na rutinní cestě z práce a životy tří lidí začátkem srpna ukončil náraz do protijedoucího kamionu. V plně naložené škodovce v tu chvíli seděli oba rodiče nic netušící pětileté Vanesy z České Lípy. Maminka jí zemřela na místě, otce zdravotníci letecky transportovali do liberecké nemocnice, kde se zotavuje ze zranění.

Kraj se postavil za kaštany na sídlišti Lada

Česká Lípa – Ochránci přírody se k pětici vzrostlých jírovců u českolipské základní školy Lada prozatím přivazovat nemusí, z moci úřední na ně zatím nesmí nikdo sáhnout. Českolipský odbor životního prostředí dostal od nadřízeného krajského úřadu věc zpátky na stůl a bude o kácení stromů rozhodovat znovu.

Zákupy zavalí davy sportovců. Proběhne zde první ročník Sportfestu

Zákupy – Nový sportovní festival v Zákupech na Českolipsku doprovodí rappeři Indy & Wich nebo Maxíci. S ohromnou dávkou nadšení připravuje spolek Sportovní městečko v Zákupech první ostrý ročník akce nazvané Sportfest. Velká část města se v sobotu 1. září promění v pestré sportoviště.

Drobná zvěř ve městech žízní. Lidé by měli umístit ven misky s vodou

Liberecký kraj – Jako stav přírodní či meteorologické katastrofy hodnotí panující sucha v severních Čechách občanské sdružení Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ). Podle organizace patří náš region k nejpostiženějším.

V Šenově museli uzavřít most. Oprava stavby by měla proběhnout na jaře

Kamenický Šenov – S janovským, celosvětově nejznámějším mostem posledních týdnů, má ten u truhlárny v Kamenickém Šenově pramálo společného. Je mnohem menší, starší a jinak konstruovaný. Ovšem stejně jako ten v Itálii je nyní zavřený, protože se rozpadá.

Ve třetině obcí kandiduje do voleb jeden subjekt. Největší souboj bude v Lípě

Českolipsko – Zhruba měsíc a půl dělí obyvatele Českolipska od rozhodnutí, komu dají v nadcházejících volbách do zastupitelstev obcí své hlasy. Vybírat jistě bude z čeho, v celém okrese úřady zaregistrovaly téměř dvě stovky kandidátních listin.

Během výročí dobový tisk okupaci chválil

Českolipsko – Podobně jako dnes Deník se kulatým výročím srpnové okupace věnoval regionální tisk i v dobách tuhé normalizace. Není překvapením, že tehdejší autoři přijímali vpád vojsk pozitivně.

FOTO: Poslali ho fotit okupaci, tak jel. Stal se z něj nepřítel státu

Česká Lípa, Praha – Příběh českolipského fotografa Ivana Köhlera, který vyrazil během okupační noci do hlavního města.

Bezplatný kurs bezpečné jízdy pro seniory počtvrté v Sosnové

Sosnová – Jedu s dobou, tak se jmenuje seriál bezplatných kurzů bezpečné jízdy, který probíhá během léta na vybraných autodromech napříč Českou republikou.

FOTO: Tanky rozdrtily Pražské jaro. I na Českolipsku

Českolipsko – Dnes je tomu 50 let, co republiku obsadila vojska Varšavské smlouvy. Na zemi, jež se nadechla ke svobodě, padla těžká normalizační deka.

Bor zavalí cyklisté. Uctí výročí slavného závodu

Nový Bor – Během oslav významného cyklistického podniku budou mít kola přednost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT