Politici by neměli mít žádné výhody

ANO: Politici jsou víceméně „zaměstnanci“ lidu. Ten je volí a vymezuje jim pravomoci. Mají ale tendenci těchto pravomocí zneužívat. Demokracie je zejména od toho, aby zneužití moci zabránila. Teď chtějí přednost v jízdě s majáčkem. Kdy si řeknou o možnost zastavit dopravu, pokud si zamanou? Kdy vás donutí zbourat dům, protože prostě chtějí?
NE: Politiky si volíme, aby nás zastupovali. Strany pak zformují vládu. Ta není „vládou“ v pravém slova smyslu, vykonává jen to, co jí voliči svěřili. Členové vlády dostávají mimořádný plat za to, jakou odpovědnost nesou. A samozřejmě i za riziko. K tomu patří řada drobných přednostních práv, jako je jízda s majáčkem. Není to žádné porušení rovnosti.

Nahrává se anketa ...

Větší rychlost je k ničemu

ANO: Majáček potřebují členové vlády zejména k tomu, aby se přesouvali přednostně v naléhavých záležitostech. Něco takového se může jistě stát, ale pouze zcela výjimečně v případech jako jsou katastrofy či živelné pohromy. V takovém případě si ale mohou vzít policejní doprovod. V době aplikací jako je Teams či Whatsapp je požadavek vyšší rychlosti směšný, když stačí zmáčknout tlačítko.
NE: Program členů vlády je tak nabitý, že si to málokdo dokáže představit. Na jejich výkonnosti závisí i blahobyt země. Vše, co jim umožní dělat práci co nejlépe a nejefektivněji, je v zájmu všech občanů. Zdaleka ne všechno může vyřešit internet. U mnoha jednání je přítomnost ministrů zcela nezbytná.

Nahrává se anketa ...

Majáček bývá zneužíván

ANO: Nedávný příklad, kdy ministr Mikuláš Bek projel záchranářskou uličku na cestě domů, je typický pro papaláše, který si zvykl na to, že může všechno. Neházejme na něj všechno. Zneužití přednostní jízdy je časté, jen na něj nikdo nepřijde. Pokud má někdo absolutní právo na přednost, bude to zneužívat, leda by to byl svatý František z Assisi.
NE: Členové vlády musí mít v zájmu země možnost sami rozhodnout, jaká situace vyžaduje použití majáčku. I když jedou domů, aby se pořádně vyspali, je to na místě. Nevyspalý ministr je špatný ministr a mizerný sluha lidu. Přílišný důraz na kontrolu politiků je nevhodný mediální humbuk.

Nahrává se anketa ...

Přednost v jízdě pro členy vlády omezuje druhé

ANO: Politici nejsou jediní, kdo chce být včas na jistém místě. Manažeři velkých podniků mají dokonce větší vliv než oni. Proč by ale i pokladní v supermarketu neměl být včas doma, protože si potřebuje odpočinout? Členové vlády s rozsvíceným majáčkem všechny ostatní zdržují. Přitom jejich čas není o nic dražší.
NE: Připusťme, že ministři občas používají majáček víc než je zdrávo a premiérovi milo. Ostatní řidiče však zdrží naprosto minimálně. Pokud sjedou ke krajnici přijdou o minutu. Když někdo, jako Mikuláš Bek, projede kolonu, ostatní tím nějak neomezí. Pokud na něj nadáváme, tak jen proto, že bychom taky chtěli předjíždět.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.