Téměř pět měsíců terorizoval nebezpečný lupič pracovníky menších poštovních úřadů. Vyhrožoval při tom zbraní. V jednom případě se vydal i na čerpací stanici. Ve čtvrtek skončil v rukou kriminalistů.
„Na případu spolupracovali kriminalisté z Jablonce a Semil, společně s krajskou kriminální službou z Liberce. Po posledním přepadení se ho podařilo dopadnout,“ řekla tisková mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.
Poslední poštu si pachatel vyhlédl v obci Bílý Potok. „Lupič vstoupil na pobočku krátce před devátou hodinou. Na pracovnici namířil pistoli a požadoval peníze,“ řekla tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Žena mu ze strachu vydala finanční hotovost. Podle Suchánkové se muž v tomto případě nijak nemaskoval. Krátce po tomto přepadení ho zadrželi kriminalisté z Jablonce.
Stejný scénář
Pachatel neměnil svůj styl. Všechna jeho přepadení se odehrávala kolem deváté hodiny ráno, pokaždé použil k výhrůžkám pistoli. Tu ani v jednom případě nepoužil. Neměnil své oblečení a odjížděl vždy v šedém autě. Jedinou výjimkou byla čerpací stanice LPG v Plavech, do její kanceláře vstoupil v úterý pozdě odpoledne. V ten den již měl ale za sebou přepadení pošty v Tatobitech.
„Všechno proběhlo rychle. Nejdříve jsem si myslela, že si dělá legraci, pak ale vytáhl pistoli, kterou měl pod bundou za pasem,“ řekla pracovnice čerpací stanice Miluše Strnadová. Na pumpě nebyl poprvé. Objevil se již v sobotu, aby si zmapoval terén. „Ptal se na plynový směšovač. Nikdy by mě nenapadlo, že má v plánu přepadení,“ dodala Strnadová. Při přepadení jí nařídil, aby si lehla a zůstala tak dokud neodjede. Třikrát se vrátil, aby se přesvědčil, že dodržela jeho pokyny. Mnoho peněz neodnesl. Miluše Strnadová mu větší sumu peněz zapřela. Ve spěchu nechal na stole drobné a hlavně mobilní telefon. Díky němu mohla zavolat policii.
Kolik peněz si pachatel při loupežích odnesl, policie nechce z taktických důvodů sdělit. Podle vyjádření České pošty to byly menší částky, které nemohly v jednotlivých případech přesáhnout 50 000 korun. Z pošty v Bratříkově odešel například s prázdnýma rukama, vedoucí pošty mu jasně řekla, že nic nedostane. Lupič z místa okamžitě utekl.
„V letošním roce se jedná o nejnebezpečnějšího pachatele, kterého kriminalisté z Jablonce dopadli,“ řekla Ludmila Knopová. Nyní probíhají výslechy a šetření. V každém případě kriminalisté podají návrh na uvalení vazby. Na rozhodnutí si podezřelý počká v policejní cele.