Máte jednoduchý plastový obal na květináč, ale barevně se vám domů moc nehodí? Chcete si vyrobit mističku na korálky či náušnice? Povolejte dětskou kreativní četu a pusťte se do nenáročného, ale zábavného tvoření!

Miska nebo květináč

Budeme potřebovat:

 • sádrové pásky (prodávají se v papírnictvích a obchodech s kreativními potřebami)
 • nůžky
 • plastovou misku (např. od pomazánkového másla) nebo obal na květináč
 • větší nádobu s vodou
 • barvy (použily jsme akrylové, ale postačí i temperky nebo vodovky)
 • větší štětce (obyčejné na vodovky)
 • mohou se hodit i barevné a třpytivé lihové fixy

Jak na to:

 1. Nachystejte si nádobku, kterou chcete přetvořit. Určitě si s dětmi pod vyráběcí plochu dejte třeba plastový ubrus, plastovou kuchyňskou desku nebo noviny. Sádra se bude drolit na prášek a po navlhnutí nadělá trochu neplechy. Vše ale pak snadno umyjete teplou vodou.
 2. Rozstříhejte si sádrovou pásku podélně na libovolné kousky – délku zvolte dle toho, jak velkou nádobu budete obalovat. Stačí si jich nastříhat pár, vyzkoušet, jak to sedne, a pak si dle potřeby přistřihávat další. Větší děti budou na stříhání skvělými pomocníky. Pokud to ale s nůžkami zatím moc neumí, zapojte je až do kroku 2.
 3. Sádrové pásky na chvilku vložte do přichystané nádobky s vodou. Stačí je jen ponořit a hned vytáhnout. Pak namočený pás prostě připlácnete na plastovou misku.
 4. Pásky pokryjte celý povrch včetně krajů – trochu je přehněte i dovnitř. Pokud děláte květináčový obal, pak pásky ukončete tak 3–5 cm pod vrchní hranou, aby později nebylo vidět původní plastové „pokračování“.
 5. Pokud děláte misku, nalepte pásky i dovnitř. Bude potřeba udělat 3 až 4 vrstvy, aby původní obal nebyl vidět.

Nějakou chvíli bude dílo potřebovat na to, aby krásně zaschlo. S dětmi můžete chodit okukovat, jak se schnutí daří, a mezitím vymyslet, jaká výzdoba by se vám na mističce líbila nejvíce.

Jen pak pozor – počítejte s tím, že při nanášení barvy se sádra opět lehce rozmočí, proto používejte co nejméně vody. Nebo barvu příliš neroztírejte. Zvolit můžete jak syté barvy, tak jen lehce obarvenou vodu – záleží na tom, jak moc výrazná se vám líbí sádrová struktura. Barvy můžete také kombinovat, nebo na zaschlou barvu později nanášet vzory lihovým fixem.

Až budete vy i děti s dílem naprosto spokojeni, můžete celý výrobek zafixovat lakem ve spreji. Klidně použijte i klasický lak na vlasy… Barva trochu ztmavne, ale sádra nebude tolik náchylná k poškození. A co teď?… no, my jsme zkrátka dovnitř naaranžovaly holčičí „cetky“.

Kluci, vyrobte si „můmijáka“

U nás to sice napadlo naši něžnou Nelku, ale myslíme si, že to kluky vážně zaujme. Misky na korálky jsou super, ale mumie je prostě lepší, že jo?

Budeme potřebovat:

 • sádrové pásky
 • nůžky a lepidlo
 • nádobu s vodou
 • plastelínu
 • čtyři malé větvičky

Jak na to:

Jako základ jsme použily plastelínu a dřevěné větvičky. No a pak už jsme prostě jen obvazovaly a mumifikovaly. Pokud nebudou větvičky v plastelíně úplně pevně držet, nelekejte se – když pásky omotáte kolem, ztuhlá sádra to nakonec zpevní.

Jo a ty nožky se nám líbilo nechat trochu vykukovat – dokud sádra bude mokrá, natvarujte panáčka tak, aby stál – nebojte se přitlačit – sádra i plastelína to snesou. A naše zkušenost – pokud můmiják stojí, když tuhne, udrží se, i když je tuhý docela. A kousek pásky nechte viset, bude to trochu strašidelnější.

I kytky z papíru babičku potěší
I kytky z papíru babičku potěší

Panáček může zůstat prostě jen tak sádrový, nebo si jej můžete dle libosti vybarvit, dokreslit mu třeba vykukující očka. My jsme je udělaly z plastelíny – tu jsme podlepily trochou lepidla a následně přes jedno oko přetáhly další kousíček sádrové pásky. Postup jsme zopakovaly i s jazykem.

Čím méně budete pásky namáčet – hlavně poslední vrstvu, tím více zachováte „obvazovou“ strukturu. Uhlazujte hlavně kraje, ať sádru příliš nerozmažete. Podobně jako misky nakonec můžete můmijáka přelakovat. No…my víme…lak na vlasy a mumie? Ale jo, jde to.

Co dál? Můžete zkusit vyrobit i sarkofág!

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.

Autor: Kristýna Budačová