Umělecká plastika 2. poloviny 20. století ve veřejném prostoru 
KDY: Sobota 16. 11. od 14 hodin
KDE: sraz ve vestibulu KD Crystal Česká Lípa
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Autoři knihy Ztracené květy zvou v sobotu 16. listopadu na procházku po České Lípě za plastikami a uměleckými díly druhé poloviny 20. století ve veřejném prostoru. Sraz bude ve 14 hodin ve vestibulu KD Crystal, kde proběhne drobná prezentace dokumentovaných děl. Posléze se vydáme centrem přes OD Andy ke sportareálu, dále do nemocnice a přes sídliště Špičák k bývalé budově spojů a do parku. S nejskalnějšími zájemci můžeme procházku zakončit až na sídlišti Slovanka v Železničářské ulici a u bývalé restaurace Skleník. Na setkání se těší Michal Panáček, Michal Rádl, Filip Švácha a Tomáš Vlček.

Tři zlaté vlasy děda Vševěda  
KDY: Sobota 16. 11. od 10 hodin
KDE: Městské divadlo Nový Bor 
ZA KOLIK: 80 Kč

Klasická pohádka o tom, jak si Plaváček za tři zlaté vlasy děda Vševěda zaslouží princeznu, při svém putování pomůže tam, kde je třeba, a zlý král dojde potrestání… jak už to v pohádkách bývá!

Mimořádné prohlídky 2. trasy 
KDY: Sobota 16. 11. a neděle 17. 11. od 10 do 14 hodin 
KDE: Zámek Zákupy
ZA KOLIK: 80 – 310 Kč

Letošní mimořádné prohlídky na zámku v Zákupech, které mapují významná výročí bývalých majitelů zámku, připomenou jediného syna císaře Františka Josefa I. korunního prince Rudolfa. Rudolf společně se svou manželkou princeznou Štěpánkou Belgickou několikrát pobývali na zákupském zámku a strávili zde svá šťastnější léta. Prohlídka 2. trasy přiblíží ve zkratce princův život od dětství až po jeho tragickou smrt po boku své milenky baronesy Mary Vetserové na loveckém zámku Mayerling. Začátky prohlídek: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00 hodin.

Kuba a ztracená kráva 
KDY: Sobota 16. 11. v 15 hodin
KDE: KD U Jezera Stráž pod Ralskem
ZA KOLIK: 60 Kč

Divadelní spolek Havlíček Zákupy přiveze veselou pohádku na motivy B. Bartoše.

Vánoční přípravy 
KDY: Sobota 16. 11. od 13 hodin 
KDE: Zámek Horní Libchava
ZA KOLIK: 60 – 90 Kč

Svátek svatého Martina letos na Pohádkovém zámku v Horní Libchavě oslaví úplně jinak. Vánoční přípravy budou v plném proudu a nejen děti budou mít jedinečnou možnost podílet se na výzdobě zámku. Budou vás čekat pohádkové prohlídky zámku s princeznou od 13 do 18 a tématická pohádka pro děti v 15:15. Mezitím bude probíhat doprovodný program: Dětská dílna, Stanoviště na kterých vyrobíte dárky pro nejbližší, zdobení zámeckého Vánočního stromečku a podobně… Během dne si můžete zakoupit občerstvení u paní Kavenské nebo se napít zdarma v dětské dílně. Akce se koná za každého počasí - v zámku sice bude zima, ale ohřát se lze v dětské dílně a v kulturním sále. 

Severozápadní Španělsko 
KDY: Sobota 16. 11. od 14 hodin
KDE: klubovna Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Stálý host Vlastivědného spolku Českolipska Ladislav Pytloun z Brandýsa nad Labem přijede letos s přednáškou s bohatstvím promítaných obrázků věnovanou severozápadnímu Španělsku. Jde o krajinu hluboce zapsanou do srdcí českých poutníků a to nejen slavnou Compostelou, nýbrž také oním mysem na konci světa, kam přišlo české poselstvo již v 15. století.

O statečném Mikešovi 
KDY: Sobota 16. 11. od 15 hodin
KDE: Jiráskovo divadlo Česká Lípa
ZA KOLIK: 80 Kč

Klasická pohádka dle motivů příběhu Boženy Němcové.

Vzpomínkový večer k 30. výročí sametové revoluce 
KDY: Sobota 16. 11. od 18 hodin 
KDE: Městské divadlo Nový Bor
ZA KOLIK: Vstup zdarma (po rezervaci)

Vzpomínkový večer zahájí v 18 hodin vernisáž fotografií Františka Dostála. Od 19 hodin bude probíhat hlavní program v divadelním sále. Starosta města Jaromír Dvořák společně s Lenkou Šepsovou přiblíží listopadové dění v Novém Boru. Přelomové události, v jejichž čele stáli studenti a divadelníci, připomene známý český herec Alexej Pyško, večer uzavře koncert Linha Singers od 20 hodin.

Hovory o životě se sexuologem Radimem Uzlem 
KDY: Sobota 16. 11. od 17 hodin
KDE: Avena Kravaře
ZA KOLIK: 100 Kč

Zábavné povídání s Radimem Uzlem o životě se vším všudy.

Koncert v barvách SeMaForu 
KDY: Sobota 16. 11. v 19 hodin
KDE: DK Ralsko Mimoň
ZA KOLIK: 190 – 210 Kč

Taky vám v krvi kolují písničky jako Tereza nebo Pramínek vlasů?! Přijďte si poslechnout a zanotovat semaforské hity z pera Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra! Energické představení v rytmu semaforských šlágrů přináší Petr Macháček a Dáša Zázvůrková v doprovodu svěží jazzové kapely Jakub Šafr Trio. Ti kromě divadla Semafor společně účinkovali i v muzikálu Dobře placená procházka na jevišti Národního divadla v Praze pod režijní taktovkou Miloše Formana. Nejen proto je koncert v barvách Semaforu tvořen hlavně skladbami z tohoto a dalších dvou muzikálů: Kdyby tisíc klarinetů a Zločin v šantánu.

Ploy 
KDY: Sobota 16. 11. ve 20 hodin
KDE: U Bílýho černocha Česká Lípa

No-bass band z Prahy, instrumentální trio, neustále rozšiřující své osobní pojetí „fusion“. Kořeny tradičních hudebních žánrů zůstávají dobrým newtonovským základem pro výlety do říše kvant, zvuků, hluků, slovního salátu a blábolení.

17. listopad 1989 - 2019 
KDY: Neděle 17. 11. od 17 hodin
KDE: Náměstí T. G. Masaryka
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Vzpomínková akce s Divadelním klubem mladých, Školou rocku a ZUŠ Česká Lípa. Koncert a speciální videoprojekce na radnici. Už v 16 hodin můžete vyrazit na lampionový průvod, sraz je u busty Milady Horákové na Smetanově nábřeží.

Podzimní tvořivé dílničky 
KDY: Neděle 17. 11. v 10 hodin
KDE: DK Ralsko Mimoň 

Ubrousková technika - decoupage, sádrové odlitky - malování barvou, korálky a drátky - výroba náramků, andělíčků a hvězdiček z perliček, podzimní dekorace a výzdoba - suché květy, podzimní věnce, ozdobičky z filců - šití, práce s vlnou, pletení z pedigu. Materiál si platí každý individuálně.

Vzpomínková akce k 30. výročí sametové revoluce 
KDY: Neděle 17. 11. od 17 hodin
KDE: Kulturní dům Zákupy
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Vážně i nevážně o sametové revoluci, dnech radosti, nadějí a občanské pospolitosti. Projevy, písničky, video prezentace, retro občerstvení za dobové ceny, deskové hry pro děti i dospělé.