Mezinárodní den archeologie v České Lípě 
KDY: kdykoli
KDE: návod na www.muzeumcl.cz
ZA KOLIK: zdarma

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě připravilo Mezinárodní den archeologie v online formě. Pro zájemce vytvořilo zkušební aplikaci pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android, tematicky zaměřenou na mimořádnou lokalitu vrcholně středověké a novověké hrnčířské výroby na severu Čech, kterou je českolipská Hrnčířská čtvrť. Návod, jak aplikaci stáhnout a používat, najdete na webu www.muzeumcl.cz nebo na facebooku muzea.

Naučná a interkativní stezka ve Sloupu v Čechách 
KDY: kdykoli
KDE: Sloup v Čechách
ZA KOLIK: zdarma

Nedaleko Lesního divadla ve Sloupu v Čechách a vyhlídky Na Stráži začíná naučná a interaktivní stezka určená hlavně pro rodiče s malými dětmi. Nenáročná dvoukilometrová lesní stezka má 5 zastavení. Na dřevěných stojanech s pohyblivými prvky se děti hravou formou seznámí s životem v lese. Poznají kvetoucí rostliny, listnaté a jehličnaté stromy, seznámí se s lesními zvířaty, i s těmi, která žijí u vody. Součástí stezky je dřevěný altán „Vodní chrám“ s obnovenou lesní studánkou, který slouží návštěvníkům k odpočinku a relaxaci. Naučnou stezku vytvořily Lesy ČR. 

Strašidla na zámku 
KDY: od 31. října, 15 hodin
KDE: facebook - Pohádkový zámek Horní Libchava
ZA KOLIK:

Ani letos nepřijdou děti o akci Strašidla na zámku. Letos však bude poprvé vzhledem k situaci probíhat online – pohádku Nestrašící strašidla pro vás na zámku natočí a v době události ji budou vysílat. Do týdne před událostí vám podrobně sdělí na facebooku, jak to bude probíhat a jak bude možné se zúčastnit.

Jakuba Katalpa: Zuzanin dech 
KDY: kdykoli
KDE: kdekoli
TIP NA KNIHU 

Zuzana je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Třicátá léta 20. století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat?

Venkovní výstava „Zrcadla do historie“ 
KDY: prodloužena do 15. prosince
KDE: ulice města Česká Lípa
ZA KOLIK: zdarma

Unikátní venkovní výstava představuje místa ztracená po celoměstském požáru v roce 1820 – letos si město připomíná jeho 200. výročí. V rámci výstavy je možné si prohlédnout speciální panely zobrazující místa, která se po tomto požáru již nepodařilo obnovit. Na panelu návštěvník vidí místo, které dobře zná, ale doplněné obrázky domů, které zmizely nebo byly požárem silně poškozeny. Panely najdete nejen v centru města, ale i mimo něj. V Regionálním turistickém informačním centru je k dostání mapový průvodce s označením všech míst, kde se panely nacházejí.

Panská skála 
KDY: kdykoli
KDE: Prácheň, Kamenický Šenov
ZA KOLIK: zdarma

Národní přírodní památka Panská skála (597 metrů) je vulkanický čedičový útvar, který vyčnívá z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Panská skála je nejstarší chráněný geologický útvar na českém území a má rozlohu 1,26 hektarů. Skála je tvořena pěti až šestibokými sloupci, které jsou uspořádány svisle a šikmo. Tyto sloupce jsou dlouhé až 12 metrů a v průměru mají okolo 20 - 25 cm. Celý útvar připomíná píšťaly varhan a proto je často nazýván "Kamenné varhany". Pod skálou se nachází malé jezírko, které vzniklo z vytěžené jámy a je plněno dešťovou vodou. Z vrcholu Panské skály je pěkný výhled na Kamenický Šenov a za ním táhlý Smrčník, Českou Kamenici se Zámeckým vrchem, České Švýcarsko s dominantou Růžovského vrchu, Šenovský vrch, Ovčácký vrch, hřeben Lužických hor se Studencem, Chřibským vrchem, Javorem a Jedlovou. Panská skála má romantický vzhled a díky tomu se stala vyhledávaným místem nejen turistů, ale například i filmařských štábů. Nejčastěji zmiňovaná v souvislosti s Varhanami je pohádka Pyšná princezna, byť se ve filmu Varhany objeví jen krátce. Panská skála je viditelná ze silnice z Nového Boru do Kamenického Šenova, parkoviště je přímo u ní, stejně jako turistické infocentrum.