Noc kostelů 
KDY: Pátek 10. června 
KDE: Česká Lípa, Horní Police, Kamenický Šenov, Kunratice u Cvikova, Mařenice, Mimoň, Nový Bor, Polevsko, Prysk, Slunečná, Stráž pod Ralskem, Jezvé, Velenice, Zahrádky, Zákup, Žandov 
ZA KOLIK: vstup zdarma

Celostátní akce, kdy veřejnost může ve večerních hodinách zdarma navštívit kostely a modlitebny. V České Lípě se otevře kostel Mistra Jana Husa, kde je připraven třeba koncert na schodech. Bohatý program připravil také poutní areál v Horní Polici, Křišťálový chrám v Kunraticích nebo kostel sv. Barbory v Zahrádkách. Komentovaná prohlídka kostela a varhan se chystá v kostele sv. Petra a Pavla v Mimoni nebo v Zákupech. Seznam kostelů, které se v Libereckém kraji zapojí, a program najdete na webu nockostelu.cz.

Zpřístupnění Bredovské letohrádku se zahradou
KDY: Do neděle 12. června od 10 do 16 hodin
KDE: zámek Lemberk

Až do konce týdne je mimořádně přístupný Bredovský letohrádek u zámku Lemberk, a to včetně barokní zahrady. V letohrádku je k vidění výstava Lemberk v proměnách času, která pojednává nejen o samotné historii letohrádku se zahradou, ale také např. o rostlinách pěstovaných v zámeckém zahradnictví, o historickém vodovodním systému či stavbách v zámeckém okolí. V rámci Víkendu otevřených zahrad proběhnou v sobotu a v neděli komentované prohlídky zahrady s průvodcem, a to v 11 a 14 hodin.

Barabanfest 2022
KDY: Pátek 10. června od 16 hodin a sobota 11. června od 13 hodin
KDE: pátek – MKC Sever a kostel sv. Alžběty Uherské, sobota – zahrada ZUŠ a Niessnerova vila

Po mnoha letech se letos ve Cvikobvě spojí Noc kostelů a tradiční festival etnické hudby Barabanfest. Ve cvikovském kostele tak uvítá pořádající Lusatia consort čtyři další hosty – smyčcový soubor Laudes z České Lípy, Fiedler ze Žitavy, Tutte citadelle z Nového Boru a konečně polského hráče na violu da gamba Radoslawa Dembiňskiho, který předvede jak barokní hudbu, tak i své autorské skladby. V sobotu se představí Slovenský dřevní folklór, flétnový soubor z Orlických hor Polští historičtí hudci a další. Program najdete na facebooku akce

Motobraní
KDY: pátek 10. června od 17 hodin a sobota 11. června od 9 hodin
KDE: kemp Bílý Kámen, Doksy
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Pátý sraz motorek, čtyřkolek, tříkolek, veteránů, limuzín, tuningových vozů, vojenské techniky, off roadů a všeho co má motor. Celá akce je věnována dívce Dominičce,která je po následcích dopravní nehody upoutána na vozíčku, ale pomalu se částečně navrací do normálního života. Čeká vás bohatý doprovodný program zakončený večerním rockovým koncertem. Samozřejmostí je také tradiční spanilá jízda Máchovým krajem. Více čtěte ZDE: Motorkáři budou v Doksech opět pomáhat. Dorazí i krampusáci

XIX. hornická muzejní noc
KDY: Pátek 10. června v 18 hodin
KDE: Vlastivědné muzeum a galerie, Městský park Česká Lípa
ZA KOLIK: 10-20 Kč

Muzejní noc se po dvou ročnících vrací v červnovém termínu a do celého klášterního areálu. Devatenáctý ročník naváže na nově otevřenou stálou expozici Těžba uranu na Českolipsku a ponese se v duchu hornictví. Celá akce bude zahájena průvodem, který v 18 hodin vyrazí z městského parku před radnici na náměstí T. G. M., kde starostka České Lípy Jitka Volfová předá hornickému procesí klíč od města. Následně se průvod se zástupci cechu hornického a s koňmi taženým kočárem vydá do muzea a přilehlých klášterních zahrad. Kromě nevšedního pohledu do všech muzejních expozic bude pro návštěvníky připraven bohatý kulturní program ve spolupráci s agenturou Merlet, z části se dotýkající právě tradicemi opředeného hornictví, dále ukázka slavnostního pasování do cechu hornického, tzv. skok přes kůži, ukázky báňské záchranné techniky a možnost vyzkoušet si praktické dovednosti báňských záchranářů. Dětem na míru bude nachystána „tovaryšská stezka“ na Rajském dvoře se čtyřmi stanovišti (kovář, mincířka, rýžování zlata a jízda s tratárkem). Hudebního programu se zhostí dechová hudba Mostečanka se svým hornickým repertoárem a Jazzová farma českolipské ZUŠ. Dvě loutkové pohádky a jedna interaktivní pohádka potěší děti i dospělé. Závěr večera vyvrcholí ohňovou a světelnou show. I letos bude připraveno pestré občerstvení. Můžete se těšit na pražené mandle, sýrové pochoutky, sladké i slané palačinky, valašské frgále a staročeskou kuchyni a v přízemí hlavní budovy najdete ochutnávky hornické kuchyně. Medovina, dobrá káva a míchané alko i nealko koktejly též nebudou chybět.

Noc kostelů a Muzejní noc
KDY: Pátek 10. června od 18 hodin
KDE: Kostel svatého Jana Křtitele, kostel sv. Vavřince Prácheň, Sklářské muzeum Kamenický Šenov
ZA KOLIK: vstup zdarma

Můžete se těšit na bohatý nejen hudební program, kdy velkým lákadlem bude bezesporu koncert kapely NEŘEŽ. Akce začne vyzváněním zvonů v 18 hodin, v kostele bude probíhat výstava uměleckých děl a bude zpřístupněna věž kostela na komentovaných prohlídkách. V kostele na Práchni vystoupí děti ze ZŠ a MŠ Prácheň, učitelský sbor Gáudí a proběhne zde přednáška o opravě kazatelny spojená s výstavou fotografií. Akce bude spojena s Muzejní nocí, při níž se zdarma můžete vydat do Sklářského muzea.

Richard Müller
KDY: Pátek 10. června od 19 hodin
KDE: KD Crystal Česká Lípa
ZA KOLIK: 690 Kč

Richard Müller je jednou z největších osobností české a slovenské hudební scény. Získal osmnáct ocenění a sedm nominací v hudební anketě Aurel, čtyři ceny v rozhlasové anketě Grand Prix, dvanáctinásobné umístění mezi nejlepšími zpěváky v anketě Slavík, cenu Crystal Wing za album roku. Výjimečný talent, osobní charisma, nezapomenutelný hlas, více než milion prodaných alb v Česku a na Slovensku a desítky skvělých koncertů ročně. To vše udělalo z textaře, skladatele a zpěváka živou hudební legendu. Richard Müller vydal více než 20 alb. Jeho nejnovějším dílem je album vydané v roce 2020, Hodina mezi psem a vlkem.

Hůlko – dancemánie
KDY: Sobota 11. června v 8 hodin
KDE: zimní stadion Sportareálu Česká Lípa

V. ročník nepostupové mezinárodní taneční a mažoretkové soutěže. Ojedinělá podívaná malých i velkých tanečnic různých stylů z celé ČR i Slovenska. Těšit se můžete na mažoretky, roztleskávačky, výrazový tanec, hiphop, disco dance, latino a mnohé další disciplíny.

Parkurové závody
KDY: Sobota 11. června od 9 hodin
KDE: kolbiště Vrchovany

Jezdecké závody v parkurovém skákání se odehrají již tradičně na krásném kolbišti ve Vrchovanech u Doks umístěným přímo pod zříceninou Starý Bernštejn. Na akci bude k vidění sportovní disciplína parkur. Tato disciplína je jedna z nejtradičnějších olympijských disciplín vůbec. K vidění budou závody od úrovně 80 cm až do úrovně 130 cm. Tato akce je vhodná pro jednotlivce i rodiny s dětmi, přístup mají i psi, ale pouze na vodítku. Po celou dobu je zajištěno občerstvení.

Výstava KOMenský v KOMiksu – kreslený život „Učitele národů“ potrvá v České Lípě do 30. září.
Komiksová výstava v České Lípě představí život a dílo J. A. Komenského

Víkend otevřených zahrad
KDY: Sobota 11. června
KDE: zahrada Levandule, Dřevčice

Bylinková zahrada Levandule s trvalkovými záhony, koupacím jezírkem, ovčí pastvinou a ovocným sadem se otevře veřejnosti v komentovaných prohlídkách v 11 a ve 13 hodin.

Varhanní improvizace Pavla Hrubeše na podporu záchrany varhan
KDY: Sobota 11. června od 11 hodin
KDE: kostel sv. Bartoloměje Doksy
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Třetí ze série varhanních improvizací na varhany v kostele sv. Bartoloměje. Hraje hudební skladatel a vynikající varhaník Pavel Hrubeš a hosté. Výtěžek je určen pro sbírku na záchranu varhan v Doksech. Vstupné dobrovolné.

Stromy jako domy
KDY: Sobota 11. června (do 4. září)
KDE: Městské muzeum Mimoň

Rozsáhlá výstava pro celou rodinu. Interaktivní výstava s přírodovědnou tématikou. Stromy jsou domovem, útočištěm a mnohdy i zdrojem potravy celé řadě živočichů od hmyzu po savce. Na stromy je vázána řada hub i rostlin. Přijďte se podívat, jak si s přírodovědnou tématikou poradili v Mimoni a poučit sebe i své děti.

Pivní slavnosti
KDY: Sobota 11. června od 11 hodin
KDE: Pivovar Cvikov
ZA KOLIK: vstup zdarma

Přijďte si užít rodinné odpoledne do cvikovského pivovaru. Těšit se můžete na spoustu zábavy pro děti i dospělé, skvělé jídlo, výborné pivo za zvýhodněnou cenu a tombolu. Dnem vás provede skvělý bavič a moderátor Evropy 2 Arnošt "ARNY" Frauenberg. Dorazí zahrát James Harries, MAREKs, Dresden a Body Bag.

Červen – měsíc myslivosti
KDY: Sobota 11. června od 11 hodin
KDE: areál kulturního domu a zámecký park Zákupy

Akce se koná u příležitosti měsíce myslivosti a nabídne bohatý doprovodný program. Probíhat budou odborné přednášky s prezentací a výstavou trofejí, ukázky loveckých dravců, naučná stezka pro děti, soutěže pro malé i velké návštěvníky.

Ronovské noty
KDY: Sobota 11. června v 13 hodin
KDE: koupaliště Kravaře
ZA KOLIK: 200 Kč

Tradiční country festival zahajuje v Kravařích každoročně letní sezonu. Ani letos nepřijdete o příjemnou hudbu a dobré občerstvení. Vystoupí kapely: Camna, Bandit, Flastr, Brzdaři, Náplava, Porcelán a mnozí další.

Slavnostní otevření pumptrackové dráhy
KDY: Sobota 11. června ve 13 hodin
KDE: Pumptracková dráha Stráž pod Ralskem

Na slavnostním zahájení areálu nebudou chybět odvážné sportovní exhibice, závody na koloběžkách a celodenní hudební program.

155. výročí SDH Postřelná
KDY: Sobota 11. června ve 14 hodin
KDE: náves v Postřelné

Svou práci v ukázkách předvedou hasiči a záchranáři v simulovaném požárním útoku. Pro děti bude připraven skákací hrad, malování na obličej a soutěže o ceny. Večer zahraje k tanci a poslechu kapela Noční můry.

Muzejní noc
KDY: Sobota 11. června v 17 hodin
KDE: Městské muzeum Mimoň

Čeká vás divadelní představení Princezna Čokoláda, tvořivé dílny a soutěž s přírodovědnou tématikou, koncert pěveckého sboru Zpěvandule a od 21:30 stezka odvahy pro děti.