ČESKOLIPSKO 

Benefiční koncert 
Kdy: pátek 17. listopadu od 18.00
Kde: kostel Mistra Jana Husa, Česká Lípa

Proč přijít: Přijměte pozvání do českolipského kostela Mistra Jana Husa na benefiční koncert na podporu léčby závislých lidí ve středisku Teen Challenge ve Šluknově. Vystoupí varhaník Pavel Pernica a sopranistka Dana Krausová. Během koncertu zazní díla A. Vivaldiho, G. F. Händla, A. Dvořáka a dalších.

Na slovíčko s Janou Paulovou a Pavlem Zedníčkem
Kdy: pátek 17. listopadu v 19.00
Kde: DK Ralsko, Mimoň
Za kolik: 350 korun

Proč přijít: Pavel Zedníček a Jana Paulová, dva vynikající herci, kteří velice často tvoří hereckou dvojici na divadelních scénách i před televizní kamerou. V poslední době vynikají například v komedii "Bez předsudků". Jejich smysl pro humor i improvizační schopnosti jsou diváky přijímány doslova s nadšením.

Předvánoční farmářské a řemeslné trhy
Kdy: sobota 18. listopadu v 8.00
Kde: pěší zóna u Andy, Česká Lípa
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Mezi obchodními domy Andy a Banco vás čeká pohodová předvánoční atmosféra a vybrané farmářské stánky – zabijačkové a další uzenářské dobroty, sýry hned od několika výrobců, velký výběr klobás, sušené ovoce, oříšky, kvasový chléb a další pečivo z řemeslné pekárny, koření, bylinné čaje, ovocné mošty, výběrová vína, marmelády a spoustu dalšího. Kromě výběru dobrého jídla vás čeká také spousta originálních řemeslných stánků – svíčky, šperky, keramika, tašky, vánoční aranže a ozdoby, výrobky ze dřeva a další zajímavé zboží, které se hodí jako dárek pod stromeček.

Sbírka vánočních dárků pro děti Krabice od bot. Ilustrační foto
Startuje největší sbírka vánočních dárků pro děti. Připojí se také Českolipsko

Vánoční jarmark a tvořivé dílny
Kdy: sobota 18. listopadu ve 13.00
Kde: Kulturní dům, Zákupy
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Děti a jejich rodiče či prarodiče jsou srdečně zváni na vánoční tvoření a jarmark. Budete si moci zakoupit nejrůznější předměty, které k Vánocům neodmyslitelně patří a hodí se jako vánoční dárky: svíčky, sošky, keramiku, háčkované dečky, ručně šité kabelky a podobně. Chybět nebudou ani pochutiny, které máte s blížícími se svátky spojené, například med, medovina, staročeské trdlo a další. Od 15 hodin v salonku kulturního domu mohou děti samy zkusit vyrobit něco k adventní či vánoční výzdobě v tvořivé dílně.

Eva Emingerová
Kdy: sobota 18. listopadu ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: Sólový večer jedné z nejlepších zpěvaček současné jazzové scény u nás. Jazzový feeling Evy je skvělý a stylový záběr mimořádně široký. Od jazzu 20. a 30. let sahá přes dixieland a swing až k interpretaci moderních kompozic. V roce 1990 ji pro svůj Swing Band objevil Ferdinand Havlík, se kterým nahrála CD Swingující Semafor, Sjezd swingařů a Swing, swing, swing. Zúčastnila se už také mnoha jazzových festivalů po celé Evropě. Jako stálá členka Steamboat Stompers v roce 2005 například například zazářila i na mezinárodním jazzovém festivalu v San Diegu.

Z pohádky do pohádky
Kdy: neděle 19. listopadu v 15.00
Kde: Jiráskovo divadlo, Česká Lípa
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Velké divadelně-kouzelnické představení, které si užijí především rodiny s malými dětmi. V rámci představení se kouzelník David Kopecký pokusí projít všechny vám dobře známé pohádky za pomocí čar a kouzel. V rámci vystoupení si David také vezme k sobě na jeviště několik asistentů z řad diváků, kteří na vlastní kůži poznají jaké je to být asistentem kouzelníka. Divadelní představení trvá zhruba padesát minut, a tak je vhodné i pro malé děti od tří let.

LIBERECKO

Den boje za svobodu bude i svátkem techniky
Kdy: pátek 17. října v 15.00
Kde: Technické muzeum, Liberec

Proč přijít: Svátek 17. listopad 2023 oslaví v Technickém muzeu tak trochu po svém - jako svátek techniky. Tramvaj T3M slaví 30 let provozu a 10 let od svého zařazení jako historického vozu. Boveraclub tedy bude vozit cestující (jízdní řád na https://www.facebook.com/Boveraclub) na historické lince č. 1. V expozici veřejné dopravy (pavilon C) v muzeu se od 15.00 koná komentovaná prohlídka pro milovníky tramvají. Lahůdkou pak bude od 17.00 vzpomínkové promítání archivních fotografií z celoživotní tvorby Erwina Cettinea, libereckého fotografa, který propadl lásce k tramvajím a Liberci současně. Pavilon A má pro zájemce připravenu výstavu Zlatý věk analogové techniky věnovanou fotoaparátům, rádio a audio technice. Komentovaná prohlídka se tam bude konat od 13.00 a historii fotoaparátů i rádií se bude věnovat s nadšením pan Konvalinka. Království automobilů v pavilonu D přivítá návštěvníky v 11.00 komentovanou prohlídkou. Překrásné vozy především americké provenience budou představeny jednotlivě pravděpodobně právě jejich vlastníkem p. Hadrabou. Automuzeum v pavilonu I chystá od 10.00 do cca 13.00 velmi zajímavou přednášku Motoristická historie 70. a 80. let s ukázkami unikátních modelů aut, po které bude následovat neformální diskuse. 

Větrno & Potokap
Kdy: pátek 17. listopadu v 19.00
Kde: Lidové sady, Liberec
Za kolik: 190 korun

Proč přijít: Večer současné folkové hudby, která se nebojí hledat a objevovat i v jiných hudebních škatulkách. Hlavní výhodou obou skupin je autorská tvorba a chuť vytvářet nápadité aranže.

Den boje za svobodu a demokracii
Kdy: pátek 17. listopadu v 10.00
Kde: Památník obětem komunismu, Liberec

Proč přijít:Při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii (události z let 1939 a 1989) a Mezinárodního dne studentstva pořádá město Liberec v pátek 17. listopadu od 10 hodin vzpomínkové shromáždění u Památníku obětem komunismu v parku Paměti národa v Jablonecké ulici.Po oficiální části programu proběhne pietní pochod proti zapomínání, který bude zakončen u Pomníku obětem okupace 1968 na náměstí Dr. E. Beneše. „U příležitosti státního svátku rozsvítíme budovu liberecké radnice v barvách české trikolory,“ doplnila mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.

Noc divadel: Pohádka do dlaně
Kdy: sobota 18. listopadu v 15.00
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za koli: 100 korun

Proč přijít: V rámci projektu Noci divadel, ke kterému se v Liberci připojuje Malé divadlo a Naivní divadlo uvádí v Naivním Pohádku do dlaně. Veršovaná pohádka o koloběhu ročních dob v přírodě je vlastně živým snem jednoho užaslého člověka, před kterým náhle začnou defilovat personifikované roční doby. A jak všichni dobře vědí, každé období je úplně jiné. Paní Zima je třeskutá a pěkně od rány, deštivé Jaro je osobnost o poznání citlivější, horké Léto se umí pěkně rozpálit, zatímco malíř Podzim pořád lítá s hlavou někde v oblacích. Roční doby spolu postupně svádějí souboj o nadvládu nad světem, ale ať dělají, co dělají, ten boj má stejně vždycky dopředu známý výsledek.

Šestý ročník Svatomartinského jarmarku spojeného s Krůtími hody.
VIDEO: Svatý Martin dorazil do Brniště. Sníh nepřivezl, o zábavu nebyla nouze

Noc divadel: Divadelní šipkovaná
Kdy: sobota 18. listopadu v 16.15
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: vstup volný

Proč přijít: Přijďte v rámci projektu Noc divadel na výjimečnou akci. Podle plánku divadla postupně navštívíte řadu stanovišť v divadelním zákulisí, kancelářích, skladu dekorací či třeba truhlárně a na každé zastávce na vás bude čekat nějaký zajímavý divadelně laděný úkol či hra. Na Divadelní šipkovanou se mohou rodiny s dětmi či jednotlivci vydat kdykoliv v časovém rozmezí 16.15 – 18.00 a neměla by jim zabrat více jak tři čtvrtě hodinky. Vstupné se nevybírá.

Národní balet Gruzie Sukhishvili
Kdy: sobota 18. listopadu v 19.00
Kde: Dům kultury, Liberec
Za kolik: od 790 korun

Proč přijít: Za svou historii Národní Balet Gruzie Sukhishvili uskutečnil více než 300 turné, jedenáctkrát cestoval přes pět kontinentů a 90 zemí, uskutečnil více než 12 000 představení a jeho show zhlédlo více než 15 milionů nadšených diváků. Na americkém kontinentě se o něm psalo jako o "nejlepší show na Broadwayi", v Austrálii jej nazvali osmým divem světa. Na nejprestižnější scéně v La Scale stoupala po představení opona vzhůru čtrnáct krát a soubor tak překonal rekord legendárního Carusa s jedenácti oponami.

Noc divadel - Horror Vacui
Kdy: sobota 18. října ve 19.30
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Iniciační loutková féerie pro mládež a dospělé publikum se volně inspiruje motivy ze života Josefa Váchala v jeho dobrovolném exilu ve Studeňanech na Jičínsku, z jeho dopisů-románů jím adresovaných Josefu Hodkovi, Jakubu Demlovi a dalším. A v neposlední řadě ve Váchalově knize „Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel“. Imaginativní inscenace chce studentům středních škol i dospělým divákům poskytnout vhled do života a tvorby jedné z našich největších uměleckých osobností 20. století – grafika, malíře, řezbáře, spisovatele a filozofa, Josefa Váchala (1884-1969). Mezi nejznámější díla tohoto za svého života zcela nedoceněného umělce patří parodie na brakovou literaturu, Krvavý román či ilustrace k Hradu smrti Jakuba Demla.

Příbuzné si nevybíráme
Kdy: neděle 19. listopadu v 19.00
Kde: Lidové sady, Liberec
Za kolik: 550 korun

Proč přijít: Na oslavu se sejdou tři bratři – pán domu podnikatel Francky, zubař David a advokát Yvan – i se svými manželkami. Hned zpočátku je zřejmé, že švagrové k sobě právě neplanou horoucí láskou, nemluvě o tom, že své muže se snaží držet na krátké uzdě. Ale přímo bombou je příchod Franckyho mladé vyzývavé sekretářky Natálie, která dokonale okoření rodinnou slavnost. Vyvolá paniku u přítomných mužů a z jejich nepřirozeně odmítavé reakce pojmou manželky podezření. Čí je to milenka? Dojde k překvapivým odhalením a rodinná idyla bere za své. Hrají: Svatopluk Skopal, Martin Zahálka, Václav Vydra, Jan Čenský, Lenka Skopalová, Jana Boušková, Eva Janoušková, Simona Postlerová, Eva Režnarová, Lenka Zahradnická, Kateřina Pechová.

Svěží dům s věží: Severočeské muzeum očima studentů Sutnarky
Kdy: čtvrtek 16. listopadu (do 28. ledna 2024)
Kde: Severočeské muzeum, Liberec

Proč přijít: V tomto roce si muzeum připomíná několik výročí, z nichž nejdůležitější je 150 let od jeho založení. Neméně významné jubileum má muzejní budova, která se právě letos dožívá 125 let. Jedním z počinů, kterými si významná data z historie muzeum připomíná, je vydání ilustrované artové knihy, která je však určena pro širší publikum včetně starších dětí. Díky spolupráci studentů ateliéru didaktické ilustrace plzeňské Sutnarky pod vedením Renáty Fučíkové a Evy Brodské a zaměstnanců muzea vznikla ojedinělá knížka seznamující čtenáře nejen s významnými historickými milníky muzea a významnými osobnostmi, které ovlivnily směřování instituce, ale také s obecnými principy fungování muzeí. Tento nakladatelský počin tak má šanci zařadit se mezi nejdůležitější knihy s tématem muzejnictví a muzeologie, které v současnosti vychází. Na výstavě najdete originály ilustrací z právě představené knihy. Studenti a absolventi ateliéru didaktické ilustrace pod vedením významné české ilustrátorky Renáty Fučíkové dosahují mnoha úspěchů a knihy s jejich ilustracemi nakladatelství často vydávají ještě v době jejich studií. Z posledních úspěchů jde například o autorskou knihu Karolíny Bílkové Ludwig van Beethoven z roku 2020, která byla nominována na Národní cenu za studentský design. Výstava je tedy zároveň širší prezentací prací studentů tohoto ateliéru.

JABLONECKO

Meet & Greet - Patrik Illo
Kdy: čtvrtek 16. listopadu v 17.00
Kde: Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou

Proč přijít: Prosklený výstavní prostor muzea bude nově zaplněn díly špičkového slovenského designéra Patrika Illa. Výběr z jeho bohaté tvorby v muzeu pojmenovali Aretrie. Patrik Illo se specializuje na produktový design pro přední evropské výrobce užitkového skla, věnuje se také experimentálnímu designu. Ve čtvrtek zve muzeum i autor na přátelské setkání Meet & Greet, které nabídne komentovanou prohlídku výstavou.

Sirény na cestách
Kdy: čtvrtek 16. listopadu v 19.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 350 korun

Proč přijít: Sandra Pogodová, Linda Finková a Jitka Asterová vám přináší talk show plnou šťavnatých vyprávění a historek ze zákulisí natáčení a divadelního světa. To vše prošpikováno šansony a písněmi z muzikálů tvoří dokonalý program, na který budete dlouho vzpomínat s úsměvem na tváři.

Patrik Illo - Arterie
Kdy: pátek 17. listopadu (do 21. dubna 2024)
Kde: Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou

Proč přijít: Prosklený výstavní prostor muzea bude od 17. listopadu až do dubna příštího roku zaplněn díly špičkového slovenského sklářského designéra Patrika Illa. Výběr z jeho bohaté tvorby pojmenoval hlavní kurátor výstavy Petr Nový spolu s autorem jednoduše - Arterie. Patrik Illo se specializuje na produktový design pro přední evropské výrobce užitkového skla, ale věnuje se také experimentálnímu designu. Spolupracuje nejen s jeho domácími, ale i českými sklárnami a mimo jiné je i pedagogem na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

Králíci, holubi i drůbež. Chovatelé se v Lípě pochlubili výstavními kusy.
FOTO: Králíci, holubi i drůbež. Chovatelé se v Lípě pochlubili výstavními kusy

Setkání u kostela sv. Václava
Kdy: pátek 17. listopadu ve 17.00
Kde: Kostel sv. Václava, Harrachov

Proč přijít: Při příležitosti státního svátku a vzpomínky významný mezník naší novodobé historie si přijďte poslechnout kostelní zvony, které se rozezní k uctění památky boje studentů za svobodu a nezávislost. Zajištěno je drobné pohoštění.

Pavel Čadek
Kdy: sobota 18. listopadu ve 20.00
Kde: klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 300 korun

Proč přijít: Jste zváni na koncert brněnského písničkáře hrajícího na violoncello a samozvaného zakladatele nového hudebního žánru "cellofolk". Jako lokální host vystoupí Tomáš Doktor. Pavel Čadek je mladý český písničkář doprovázející se na violoncello - je tak jediný svého druhu. Dostal se do povědomí posluchačů jako předskokan Pokáče, Xindla X, Petra Bendeho, Báry Polákové, Jelena a dalších. Mezi jeho nejznámější písně patří 30 (duet s Pokáčem), Prsa (duet s Michalem Horákem), Nestíhám a Utekla mi s ajťákem. Ač se jedná bez výjimky o humorné písně, velkou část publika si Pavel Čadek získává svou vážnější či lyrickou tvorbou, kterou při vystoupeních vkusně střídá s humorem.

Agent tzv. společenský
Kdy: sobota 18. listopadu ve 17.00
Kde: Kostel sv. Václava, Harrachov

Proč přijít: Jste zváni na inscenaci s otevřeným koncem režisérky Martiny Kinské o minulosti s náhledem do budoucnosti. Hrají: Klára Cibulková, Tomáš Pavelka, Ivan Řezáč a Viktor Kuzník.