Loupežník Rumcajs
KDY: Pátek 15. července v 19 hodin
KDE: Lesní divadlo Sloup v Čechách
ZA KOLIK: 50/100 Kč

Pohádka na motivy slavných knížek Václava Čtvrtka přivádí na scénu oblíbené postavy Rumcajse, Manku, Cipíska a další.

Motýlí noc
KDY: Pátek 15. července v 19 hodin
KDE: penzion U Šmídů, Prysk
ZA KOLIK: vstup zdarma

Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a Entomologický klub při Labských pískovcích – Pobočka České společnosti entomologické, pořádají Motýlí noc – vzdělávací akci určenou nejen pro odborníky, ale také pro širokou veřejnost a především pro rodiny s dětmi. Na co se můžete těšit? Na světelné odchytové plochy instalované v údolí Pryského potoka, na determinaci zachyceného hmyzu a také na populárně naučný výklad. Připravena bude také expozice Severočeská entomologie a zájemci si mohou přinést k odborné determinaci také vlastní entomologické sběry z domácích lapačů či okenních parapetů. Přednáškový program mimo venkovní prostor bude zázemím i při případné nepřízni počasí. Pro noční pohyb venku doporučujeme vzít si vlastní baterku.

Prázdninové letní kino – Vyšehrad: Fylm
KDY: Pátek 15. července ve 21:30
KDE: koupaliště Mimoň
ZA KOLIK: 130 Kč

Pod širým nebem vás čeká komedie z fotbalového prostředí navazující na populární seriál. V hlavní roli Jakub Štáfek.

Letní kino Nedamov
KDY: Pátek, neděle a středa
KDE: Autokemp Nedamov
ZA KOLIK: 100 Kč

Pátek 15. července ve 21:30: Po čem muži touží 2 
Neděle 17. července ve 21:30: Ženy a život
Středa 20. července ve 21:30: Vrchní, prchni

Rodinné sportovní hry
KDY: Sobota 16. července od 9 hodin
KDE: Autokepm Nedamov

Autokemp a město Dubá pro vás připravilo den v pohybu. Čeká vás zážitkový překážkový běh pro děti i dospělé.

Mečem proti kalichu
KDY: Sobota 16. a neděle 17. července ve 11 hodin
KDE: hrad Bezděz
ZA KOLIK: 60/150 Kč

Hradní posádka je připravena i v dobách klidu a míru hájit zájmy panovníka… V průběhu soboty a neděle uvidíte zajímavý příběh i šermířská vystoupení s podtitulem - Mečem proti kalichu, aneb slasti a strasti purkrabího Jana a jeho posádky. Skupina historického šermu Tartus předvede ukázky soubojů se středověkými zbraněmi, pro zájemce bude připravena i malá ukázka středověké tortury. Chybět nebude kovářská výheň a historická hudba v podání skupiny Subulcus, hrající na neznámé nástroje jako je chalumeau, chrota, kobza, trumšajt, šalmaj a citola.

Piknik fest
KDY: Sobota 16. července ve 12 hodin
KDE: Piknik svah, Stráž pod Ralskem

V sobotu se uskuteční 5. ročník strážského Piknik festu. Ten dává možnost vystoupit mladým interpretům z okolí a pomáhá jim nabrat zkušenosti do jejich hudební kariéry. Stejně jako v minulých letech nebude chybět cena diváka, kde budou oceněni vystupující, kteří nejvíce zaujmou diváky. Oceněné kapely se mohou těšit například na nahrání písně či zařízení dalšího vystoupení. Ve večerních hodinách se můžete těšit na kapely, které už nějaký čas vystupují, mezi nimiž bude například i Jakub Děkan. Chybět nebudou ani stánky s občerstvení, dětský koutek s atrakcemi a bohatý doprovodný program včetně soutěží. To vše již tuto sobotu od 12 hodin na Piknik svahu u restaurace Uran ve Stráži pod Ralskem.

Hrad Valdštejn.
Tip na výlet po kraji: Hrad Valdštejn je perlou Českého ráje

Dřevěné odpoledne
KDY: Sobota 16. července od 13 hodin
KDE: Památník K. H. Máchy Doksy

Voňavé práci se dřevem bude letos věnováno nejen tradiční Řezbářské sympozium, ale i Dřevěné odpoledne na zahradě Památníku K. H. Máchy v Doksech. Dřevo je v našich životech od nepaměti nepostradatelným materiálem, z něhož člověk staví svá obydlí, vyrábí pracovní nástroje, užitkové předměty, ale také umělecké objekty pro potěšení. Návštěvníci si v šesti rukodělných dílnách budou moci vyzkoušet různé techniky práce se dřevem. Své výrobky představí a dílnu si připraví chráněná dílna Bogi z České Lípy. Jejich výrobky jsou vyrobené s láskou a jejich nákupem podpoříte člověka v nesnázích. Tomáš Husák vás v rámci tesařského workshopu naučí vyrábět tradiční štípané šindele, z kterých je i střecha Památníku KHM. Víte co je pyrografie? Pokud jste tuto techniku ještě nevyzkoušeli, naučí vás ji Kristýna Hovorková ve své dílně. Pravidelná účastnice Řezbářského sympozia Daniela Haštabová předvede své řezbářské dovednosti. Monika Sibřinová nabídne rozličné dřevěné výrobky ke zdobení a malování. V 15 hodin představí Dřevěné divadlo Honzy Hrubce pohádku Honza a drak.

Zahradní slavnost
KDY: Sobota 16. července od 14 hodin
KDE: Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Posezení v muzejní zahradě s hudbou a sklenkou dobrého vína z rodinné vinotéky Anežky Gábelové z Vísky pod Lesy. Ve 14 hodin vystoupí dětský taneční soubor Patašpička z Jablonného v Podještědí, v 15 hodin zahraje Cimbálová muzika Bohuslava Eliáše.

Ivan Mládek a Banjo band
KDY: Sobota 16. července v 19 hodin
KDE: Vodní hrad Lipý Česká Lípa
ZA KOLIK: 350 Kč

Přijďte na hudebně zábavnou show, ve které kromě Ivana Mládka a jeho hudebníků vystupují i zpívající komici Lenka "Kalamity Jane" Šindelářová, Lenka Plačková a Jan Mrázek. Od jednotlivých členů Banjo Bandu se dovíte, jak se svépomocí zbavit potíží s prostatou, jak překonat rekord v běhu na lyžích i se zlomenou nohou, jak docílit, aby se sedm miliard lidí vešlo do Prahy, jak docílit správné teploty mateřského mléka a dokonce i to, jak úsporně popravovat na elektrickém křesle bez elektrického proudu.

Acoustic Art Duo
KDY: Sobota 16. července v 19 hodin
KDE: Hrad Sloup
ZA KOLIK: 150 Kč

Netradiční podání populárních skladeb z české i světové hudební scény. Zahrají: Ondřej Pešl na violu a Ctirad Macháně na elektrické piano.

Letní kino – Elvis
KDY: Sobota 16. července ve 21:15
KDE: Letní kino, Horovy sady Nový Bor
ZA KOLIK: 130 Kč

Film o hudební legendě je zaměřen nejen na jeho vztah s bývalou manželkou, ale také na jeho komplikovaný pracovní vztah s manažerem.

Letní kino – Srdce na dlani
KDY: Sobota 16. července ve 21:15
KDE: letní kino Cvikov
ZA KOLIK: 100 Kč

Láska se na věk nebo na místo neohlíží. Nikdy nevíme, kdy a kde nás potká. Můžeme se zamilovat ve školce, v důchodu, na ulici, v parku. Kdykoliv a kdekoliv. Josef (Boleslav Polívka) se těší, že si po odchodu do penze konečně splní svůj dávný sen a stane se pouličním klaunem. Svým šarmem okouzlí i ráznou Marušku (Eliška Balzerová), majitelku pojízdné kavárny. Jako by se ti dva hledali celý život. Ale není na osudovou lásku přece jen trochu pozdě?

VIP prohlídka s kastelánem
KDY: Neděle 17. července v 15:15
KDE: Zámek Zákupy
ZA KOLIK: 690 Kč

Prohlídka všech tří prohlídkových tras "Zámek za Ferdinanda Dobrotivého", "Zámek za Františka Josefa I." a "Interiéry prvního patra + zámecká kuchyně" s výkladem od kastelána zámku. Prohlídka je pro pohodlí návštěvníků realizována ve skupině o maximálním počtu 8-10 osob. Všichni návštěvníci VIP prohlídky s kastelánem zdarma obdrží jako dárek hodnotnou publikaci o českých a moravských hradech a zámcích. Prohlídka trvá 180 minut s patnáctiminutovou pauzou a je nutné se na ni předem objednat.