Muzejní noc
KDY: Pátek 11. června od 18 do 22 hodin 
KDE: Sklářské muzeum Kamenický Šenov
ZA KOLIK: zdarma

V pátek 11. června se bude ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově konat další z Muzejních nocí. Tematicky bude provázána s aktuální výstavou Výběr ze sympozií, která se věnuje Mezinárodním sympoziím rytého skla v Kamenickém Šenově v letech 1996 až 2017. Prohlídku jedinečných autorských děl zpříjemní během večera hudební vstupy klavíristy a pedagoga Vladimíra Heulera, začátky jsou naplánovány v 19.30 a 21 hodin. Další host Rudolf Kment, dílenský učitel oboru Design rytého skla na místní sklářské škole, rovněž účastník sympozií, předvede během večera ukázku rytí skla. Návštěvníci se mohou dále těšit na oblíbený fotokoutek - tentokrát u repliky dobového ryteckého stroje a výtvarnou dílnu.

Odemykání Pekla
KDY: Sobota 12. června od 11 hodin
KDE: rezervace Peklo, Zahrádky
ZA KOLIK: zdarma

Rodinný výlet do přírody u příležitosti zahájení turistické sezóny. Pětikilometrová trasa z Karby přes Lisovu samotu a Kozí farmu Nový Dvůr do cíle u zámku Zahrádky nabízí mnoho zábavy pro malé a velké. Od symbolického odemčení Pekla, deset pohádkových zastavení až po občerstvení a koncert v cíli. 

Za kvetoucí měsíčnicí
KDY: Sobota 12. června
KDE: start – kino Hvězda, Kamenický Šenov
ZA KOLIK:

Město Kamenický Šenov a spolek Lunaria uskuteční druhý pokus 21.ročníku tradiční turistické a cykloturistické akce vedoucí nádhernou přírodou okolí Kamenického Šenova a Lužickými horami. Pěší trasy: Pohodová trojka (3 km) Poznávací osmička (8 km) Rodinná čtrnáctka (14 km), Mlýnská dvacetšestka (26 km), Milštejnská padesátka (50km). Pěší trasy 3,8 a 14 km budou navíc spojeny s jízdou historickými autobusy. Cyklotrasy: Retro třicetdvojka (32 km) – pouze na „starých“ kolech typu skládačka, favorit, Ukrajina….. Jedlovská čtyřicettrojka (43 km) Mařenická šedesátka (60 km) Lužická sedmdesátpětka (75 km) V cíli každý účastník obdrží pamětní list a upomínku na akci. Přijďte se podívat na místa, která navštívila třeba Pyšná princezna nebo Hodinářův učeň a samozřejmě na Měsíčnici vytrvalou, jejíž největší výskyt v ČR je v přírodní rezervaci Líska. Více na www.zakvetoucimesicnici.cz

Motobraní
KDE: Pátek 11. - sobota 12. června
KDE: Bílý Kámen

4.ročník setkání příznivců motorů. Motorky, veteráni, limuzíny, speciály, offroady, tuningová auta, traktory a mnoho dalšího k vidění na jednom místě. Po celou dobu program jak pro děti tak pro dospělé, hudební program a večerní rockový koncert a to vše pro dobrou věc. Akce podporuje děti, které jsou následky dopravních nehod nějakým způsobem handicapovány.

Tato malebná muzejní železnice vedoucí z České Kamenice do Kamenického Šenova, dlouhá přibližně 5 km, se nachází na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor, z větší části v Ústeckém a částečně v Libereckém kraji.
FOTO: Muzejní železnice Šenovka ožívá už nejen o víkendech, ale i v týdnu

Víkend otevřených zahrad – Levandule v DřevčicíchKDY: Sobota 12. červnaKDE: Bylinková zahrada Levandule, Dubá - DřevčiceZA KOLIK: zdarma

V 11 a 13 hodin vás čekají komentované procházky soukromou rodinnou zahradou, kde najdete více než 120 druhů léčivých rostlin, trvalkové záhony, koupací jezírko, ovčí pastvinu a ovocný sad se starými odrůdami.

Ralská léčka
KDY: probíhá do konce prázdnin
KDE: z nádraží Mimoň až na Ralsko
ZA KOLIK: zdarma

Chcete se dozvědět více a zároveň být účastníkem příběhu o hradu Ralsko? Vydejte se tedy na dobrodružnou stezku, která vede z mimoňského nádraží až na místo, kde dle legendy loupeživí rytíři žili, na samý vrchol Ralska. Trasa cesty s názvem Ralská léčka je připravena ve dvou verzích. Jedna je kratší a končí na místě, kde se i malí turisté pohodlně dostanou. Druhá verze stezky je pro zdatnější a udatné chasníky. Ta je delší a vede vysoko hlubokým lesem k samotnému tajemnému hradu. Na každém stanovišti je kus příběhu, úkol a cesta k dalšímu stanovišti. K přesnému určení místa slouží několik nápověd jako mapa nebo QR kód, který vám ukáže na serveru mapy.cz přesnou cestu.

Kus domova
KDY: do konce října
KDE: náměstí T. G. Masaryka Česká Lípa 
ZA KOLIK: zdarma

Historik českolipského Vlastivědného muzea Tomáš Cidlina a grafik Pavel Kraus připravili venkovní výstavu Kus domova, která je k vidění na náměstí T. G. Masaryka v České Lípě. Výstavu s podtitulem Lidé / Místa tvoří 18 velkoformátových panelů s fotografiemi z provenience někdejších Českolipanů, kteří byli z města odsunuti po roce 1945. Fotografie doprovází text nazvaný Domov, jehož autorem je českolipský lékař Fritz Wenzel. Soubor fotografií, které se veřejnosti představují vůbec poprvé, získal historik Tomáš Cidlina v roce 2019 během návštěvy u paní Helgy Heller.

Wohnout v Liberci
KDY: Sobota 12. června od 18 hodin
KDE: přehrada Liberec
ZA KOLIK: 375 - 450 Kč

V sobotu 12. června vystoupí skupina Wohnout v Liberci na přehradě. Představí zde nejen to nejlepší ze své tvorby – včetně písničky Svaz českých bohémů, ale návštěvníci se mohou těšit i na dvě úplně nové písně z připravovaného alba. Jako předskokan se představí kapela Lety Mimo. Do areálu se pouští od 18.00, pořadatelé na místě připravili možnost se zdarma otestovat odborníky před vstupem antigenními testy. Vstupenky v předprodeji koupíte za 375 Kč, na místě budou za 450 Kč.