Vánoční a řemeslné trhy
KDY: Pátek 23. prosince od 8 hodin
KDE: náměstí Dr. E. Beneše Česká Lípa
ZA KOLIK: vstup zdarma

Kdo bude ještě shánět dárky na poslední chvíli a nebo chtít ochutnat něco dobrého a typicky vánočního, může vyrazit na poslední předvánoční farmářské trhy. Vyberete si z velkého množství řemeslných výrobků včetně vánočních ozdob a chybět nebudou mini africké trhy s exkluzivním exotickým ovocem.

Výstava Betlémů a vánočních kapříků
KDY: probíhá do 10. ledna
KDE: galerie KC Sever Cvikov

Výstava Betlémů pana Pavla Šulce ze Cvikova. Společně s Betlémy budou vystaveny vánoční kapříci, které vytvořily děti v rámci soutěže „O nejkrásnějšího kapra“ v DDM Cvikováček

Vánoční prohlídka s císařem Karlem I.
KDY: Pátek 23. prosince v 17:30, sobota 24. a neděle 25. prosince od 10 a 14 hodin
KDE: zámek Zákupy
ZA KOLIK: 80 - 200 Kč

Prohlídka vánočně vyzdobeného zámku v doprovodu císaře Karla I. Pouze s předem zakoupenou on-line vstupenkou. Časy prohlídek v jednotlivé vánoční dny najdete na www.zamek-zakupy.cz.

Štědrý den v Botanické zahradě
KDY: Sobota 24. prosince
KDE: Botanická zahrada Liberec
ZA KOLIK: vstup zdarma

Ještě než se zasedne k štědrovečerní večeři, televizi a dárkům, zpříjemněte si nejkrásnější den v roce mezi rostlinami a květinami – celý den je vstupné zdarma.

V Ajetu v Lindavě si malí návštěvníci vyzkoušeli pískování i foukání skla.
FOTO: Křišťálové údolí otevřelo brány. Lidé si vyzkoušeli práci sklářů

Vánoční stezka - Sjezd Ježíšků
KDY: probíhá do 2. ledna
KDE: centrum města, zámecký park Mimoň
ZA KOLIK: zdarma

Každý rok, pár dní před Štědrým dnem, svolává Ježíšek do Betléma tzv. „dárkonosiče“ z celého světa. Na sjezdu pak každý vypráví o své zemi a o tom, jak naděluje dětem dárky. Letos se na sjezdu sešlo jedenáct „Ježíšků“ z různých koutů světa. Některé z tzv. Ježíšků znáte, jiné uvidíte poprvé. Stezka je určena pro menší i větší děti. Je připraveno 11 stanovišť, na každém stanovišti se představí jeden „Ježíšek“, který informuje o vánočních tradicích své země. Stanoviště obsahuje otázky – červené pro starší děti a modré pro děti menší. Soutěžní odpovědní kartičky naleznete ke stažení na www.kulturamimon.cz

Štědrý den v Zoo
KDY: Sobota 24. prosince v 9 hodin
KDE: Zoologická zahrada Liberec

Brány Zoo se nezavírají ani na Vánoce a na Štědrý den se navíc na liberecká zvířata podíváte zdarma, jen pozor na to, že pokladna zavírá už ve 14 hodin a zahrada je otevřena.

Půjdem spolu do Betléma
KDY: probíhá do 1. ledna
KDE: Městské muzeum Mimoň

Ideální místo, kam vyrazit v čase těsně před Vánoci – co může být pro Vánoce typičtější než Betlém. V mimoňském muzeu naleznete Betlémy různých velikostí, tvarů i materiálů.

Půlnoční mše
KDY: Sobota 24. prosince ve 22 hodin
KDE: kostel Mistra Jana Husa Česká Lípa

Sváteční atmosféru Štědrého dne a začínajících Vánoc nic neumocní tak, jako Půlnoční mše. Vystoupí pěvecký sbor Hvězda pod vedením sbormistryně Martiny Bogarové. Vánoční antifony P. Angelika Mičky přinesou kus Svaté země na přelomu tisíciletí s úžasnou a zvukomalebnou hudbou. K radosti z příchodu Krista přispějí společně zpívané koledy. Slovo z Bible přednesou Marie a Petr Truncovi.