V sobotu 26. listopadu proběhne na návsi v Kunraticích u Cvikova v 16hodin tradiční rozsvícení vánočního stromu, kterému požehná duchovní správce zdejší římskokatolické farnosti, páter Rudolf Repka, a za zvuků trumpety v podání mladého talentovaného hudebníka Filipa Rejny a koled zpívaných dětmi z Mateřské školky pronesou pak představitelé obce svá vánoční přání.

Již od 15 hodin zde budou otevřeny prodejní stánky jak s občerstvením v podobě vánočních vaflí, sladkého pečiva a nápojů, které k vánocům neodmyslitelně patří, tak se zde také představí autoři rukodělných výrobků, jako je keramika, či vánoční dekorace. V 16.30 pak všichni návštěvníci mohou společně s postavami živého betléma v podání divadelního spolku Havlíček ze Zákup donést v lampionech adventní světlo do Křišťálového chrámu, kde proběhne vystoupení dětí ze Základní školy a následně pak v 17.30 hlavní koncert pěveckého sboru Izerína z Jablonce nad Nisou.

Křišťálový chrám bude vánočně nazdoben a nasvícen a jako hlavní téma mu budou letos vévodit betlémy ! Těšit se tak můžete nejen na ten kunratický dřevěný, pocházející z Tyrolska a datovaný do roku 1918, ale také na krásný skleněný betlém Jiřího Pačinka a zejména na velkolepý slaměný betlém, který zapůjčuje hlavní partner letošního adventu, spolek Souznění z České Lípy, a který byl ve dvou posledních "covidových" zimách vystaven na Holém vrchu a loni na Vodním hradu v České Lípě, kde ho vidělo více než 30 000 návštěvníků. Jedná se o ručně vytvořený umělecký objekt, který se každým rokem rozrůstá o nové členy a dnes čítá na více než dvacet postav vytvořených v životních velikostech…

Českolipský Špičák se podzimně vybarvil.
FOTO: Podzimní Špičák. Největší českolipské sídliště se pěkně vybarvilo

V Křišťálovém chrámu tak v sobotu 26. listopadu v jeden okamžik návštěvníci spatří vedle sebe betlém dřevěný, skleněný, slaměný, vyřezávaný, živý v podání divadelních herců, ale také zhruba dvě desítky dalších lidových betlémů, zapůjčených ze soukromých sbírek.

A protože nejen, ale právě v čas vánoční se má myslet na ty, kteří svátky nemohou prožívat tak šťastně a bezstarostně jako většina z nás, bude součástí letošního kunratického adventu také charitativní projekt Andělská křídla, jehož autorem je českolipský spolek Souznění.

Veřejnost je měla možnost spatřit, či se u nich vyfotografovat v roce 2020 na Holém vrchu a loni pak na Vodním hradu v České Lípě. 
Jedná se o dobročinný projekt, který je každý rok věnovaný konkrétnímu člověku, kterého postihla nemoc, nebo je jeho život zkoušen jiným těžkým osudem.

V loňském roce se tak formou dobrovolných finančních darů, posílaných na transparentní účet, pomohlo čtyřleté Amálce, která má díky srdcím dobrých lidí - andělů, větší šanci na boj s těžkou nemocí.

Pro superjachtu vytvořila Preciosa Lighting obří světelnou instalaci inspirovanou ptačími pírky.
Skláři ze Šenova vytvořili svítidlo, které se vine šesti patry luxusní jachty

Andělská křídla se budou majestátně vznášet od 26. listopadu do konce ledna 2023 u nádherné dřevěné Andělské lavičky od řezbáře Jana Týmy, stojící mezi sklárnou a Křišťálovým chrámem, a návštěvníci se tak díky nim mohou stát anděly, kteří letos svým symbolickým darem pomohou tentokrát Nadaci DEBRA ČR, pečující o pacienty s těžkou nemocí Motýlích křídel. Sklář Jiří Pačinek velice úzce spolupracuje s přední dámou české a evropské módy a designu, paní Liběnou Rochovou, dlouholetou patronkou této nadace, a proto se společně se spolkem Souznění dohodl na směřování letošního výtěžku právě těmto těžce zkoušeným pacientům. V sobotu 26. listopadu tedy Křišťálový Advent poctí svou návštěvou právě módní designérka Liběna Rochová, která společně s představiteli Nadace DEBRA ČR a spolku Souznění Česká Lípa slavnostně představí Andělská křídla, která budou u Křišťálového chrámu stát až do konce ledna 2023.

David Sobotka