Na facebookovém profilu JaneD ART probíhá aukce na pomoc malé Markétce z České Lípy, jejíž rodiče si po velmi náročném porodu vyslechli diagnózu - porodní paréza brachiálního plexu = z pěti nervů vytržené dva kořeny z krční míchy a mnohočetná přetržení ostatních nervů. Tyto nervy zajišťují hybnost ruky. Jedná se o vážný handicap, který ovlivňuje funkci ruky a motoriku celé levé poloviny těla.

Rodiče s malou Markétkou podstoupili řadu speciálních vyšetření, konzultací a pro Markétku našli operativní řešení. V Čechách jsou takto složité operace teprve v začátcích. Vzrostla jediná naděje. Podstoupit dvě operace v odstupu čtyř měsíců od sebe na specializované klinice ve Vídni. Tyto zákroky však pojišťovna nehradí.

První operace by byla přetočení ruky, uvolnění kontraktur (18 tisíc eur). Druhá náročnější navazující operace ramene s transferem fungujících svalů (20 tisíc eur). Markétčina rodina není schopna takto finančně nákladnou operaci uhradit a čas neúprosně běží. V současné době tak probíhá - sbírka Druhá šance pro Markétku na serveru donio.cz.

Další sbírka běží přes neziskovou organizaci Život dětem.

Pomoci s nákladnou léčbou má také již zmíněná aukce obrazu Zlaté srdce naděje, který věnovala českolipská malířka Jana Ulrichová. „Zlaté srdce, skládající se z kapek naděje, není jen obrazem, ale příběhem. Každá kapka nese sílu lásky a podpory, kterou můžeme společně poskytnout Markétce. Zlatý odlesk představuje sílu komunity a schopnost přinášet světlo do temných chvil,“ píše autorka na svém facebookovém profilu.

Aukce končí už v sobotu 3. února ve 20 hodin. Minimální příhoz je sto korun.

Lenka Studená